Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για το peter green mod


raf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα , θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το peter green mod .

 

καταρχας , υπαρχει καποιος τεχνικος στην θεσ/νικη που να το κανει και να το κανει καλα?

επειδη ειμαι πολυ σκραπας και ειμαι σιγουρος οτι θα τη χαλασω τη gibson και δεν λεει :)

 

επισης , αν πω οτι κατι με χαλαει σε αυτο τον ηχο, μπορουν να επανελθουν οι μαγνητες στην αρχικη κατασταση τους η πρεπει να παρω αλλους?

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

edit :  αν υπαρχει καποιο λινκ μεσα στο φορουμ για το ιδιο θεμα δωστε μου λινκ μην γραφετε ξανα τα ιδια :)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα δεις στο παρακατω θεμα, υπαρχει τροπος να γινει η μοντα του peter green χωρις να πειραξεις τους μαγνητες σου. Μαλιστα, με ενα διακοπτη θα μπορεις να επαναφερεις την κιθαρα στη νορμαλ της κατασταση οποτε θελησεις.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=178441.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την αμεση απαντηση odis, αλλα οπως προειπα ειμαι τελειως σκραπας και το παιδι που εγραψε το αρθρο που μου δωσες λεει οτι μπορει να διαφερουν οι μαγνητεσ και να παθει κατι  :-\ γιαυτο ζητησα αν ηξερε κανεις εναν τεχνικο .. ευχαριστω παντως, μπορει καμμια μερα να αισθανομαι ετοιμος και να το δοκιμασω  ;D

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα σου λεω δεν χρειαζετε να κανεις τιποτα στους μαγνητες σου. Δες εδω:

 

Το θεμα ειναι η θεση του μαγνητη σε σχεση με το πηνιο του. Οποτε για να τον αντιστρεψεις εχεις 2 επιλογες.

 

1) Αντιστρεφεις τη φορα του μαγνητη, κανωντας τη διαδικασια που περιεγραψε ο Ray.

2) Αντιστρεφεις τα καλωδια του μαγνητη. Η γειωση παει στο σημα και τουμπαλιν.

 

Και τα 2 approach εχουν ακριβως το ιδιο αποτελεσμα. Το approach 1 εμπεριεχει τον κινδυνο του να χαλασεις τον μαγνητη σου, το approach 2 θελει λιγο προσεκτικο wiring για να αποφευχθουν βραχυκυκλωματα, σου επιτρεπει ομως με τη χρηση ενος διακοπτη να εχεις και τους 2 ηχους.

 

Ο αναποδα τοποθετημενος μαγνητης στην κιθαρα του PG εχει αισθητικο και μονο effect.

 

Μιλαμε για μια απλη τοποθετηση ενος διακοπτη, ουτε 5 λεπτα εργασια. Μπορει να στο κανει οποιοσδηποτε τεχνικος.

Τωρα αν επιμενεις να το κανεις με τον αρχαιο τροπο, με επεμβαση στο μαγνητη, θα πρεπει να βρεις καποιον να στο κανει. Ο μαγνητης σου κατα 99% θα ειναι σχεδον ιδιος, αν οχι πανομοιοτυπος, με αυτον του ray.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πανευκολο...περνει το πολυ 10 λεπτα χωρις switch...ειναι κριμα ο τεχνικος να σου φαει 20-50 ευρο για κατι τοσο λιγο...

 

και εγω φοβαμαι να ακουμπισω την κιθαρα μου...κι ας ειναι epiphone...αλλα το peter green το εκανα μονος μου ;D

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου