Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για αγορα combo.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας noizαδες

 

 

Ειμαι στην ερευνα αγορας για καινουργιο ενισχυτή, μιας και ο λαμπατος που εχω τοσα χρονια χαλασε ΠΑΛΙ, και δεν εχω ουτε διαθεση να τον φτιαξω παλι, ουτε πιστη στο οτι δεν θα ξαναχαλασει σε λιγο καιρο, ετσι ειπα να παρω κατι αλλο...

 

 

Θελω τα εξής:

 

1) combo openback

2) 1x12 ή 2x12 αν γίνεται με greenbacks

3) fx loop

4) 1 ή 2 καναλια (η ενα με boost)

5) το πολυ 1,5 χιλιαρικο κοστος

6) πανω απο 20 κατω απο 50 watt.

 

Η μουσικη που παιζω ειναι blues, funk, classic rock, και λιγη fusion.

Ο Amp προορίζεται για το σπιτι, live, ηχογραφήσεις, προβες, jams.

 

εχω καταλήξει σε μερικες επιλογές και θελω την γνωμη σας.

 

Cornford Roadhouse 30 combo 1x12 (εκει εχω καταλήξει προσωπικά)

Cornford Hurricane 20 1x12

Vht Pitbull 50/12 2x12

Egnater Renegade combo 1x12

 

 

ποιον προτιμάτε απ αυτους? Και αν υπαρχει καμια διαφορετική πρόταση, let me know.

 

Δεν εχω τρελες απαιτησεις, ουτε αναγκη για τρελα και αχρηστα features. εχω ενα delay που θελω να βαζω στο fxloop, και 2 πεταλια που θελω να χρησιμοποιω απο μπροστα, το ενα ειναι booster αν χρειαστω λιγο push.

 

Η αγορα θα γινει μες την βδομάδα.

Ευχαριστω.

 

 

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολυ προσφατα απεκτησα τον Roadhouse 30 απο εναν συμφορουμιτη.

Δεν μπορω να σου πω για τους αλλους ουτε να τον συγκρινω γιατι δεν τους εχω παιξει.

Αλλα μπορω να σου πο οτι ο Cornford ειναι πολυ ευελικτο μηχανημα απο τον λιγο καιρο που ειμαστε μαζι.

Εγω παιζω hard-heavy και με συμφορουμιτες που ηρθαν σπιτι και τον δοκιμασαν σε αλλα ειδη (blues-fusion κτλ) συμπεραναμε οτι δεν κολωνει με τιποτα. Μπορει και αποδιδει τα παντα. Καθαριζει πολυ ωραια με το volume της κιθαρας, ανταποκρινεται αψογα σε καθε χτυπημα. Αν τιγκαρεις το gain και με ενεργοποιημενο το boost μπορεις να ακουσεις καθε νοτα καθαρα.

Απο ογκο εχει αρκετο λογο του Vintage 30.

Tα μονα μειονεκτηματα ειναι η ελλειψη reverb και το βαρος του. Αλλα οταν τον ακουσα τα ξεχασα με τη μια...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μονα μειονεκτηματα ειναι η ελλειψη reverb και το βαρος του.

 

Δεν χρειαζομαι reverb, οσο για το βαρος... αυτο θα ελεγα οτι ειναι πλεονεκτημα(ποιοτητα κατασκευης)

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ειναι το reverb γιατι δεν χρησιμοποιω καθολου εφφε και θα μου ηταν χρησιμο ενα για να σπαει λιγο τον ηχο.

Οσο για το βαρος εχεις δικιο, αλλα ειναι λιγο κριμα να εχεις το προβαδικο σου στα 100 μετρα και να μην μπορεις να παρεις τον ενισχυτη μαζι :P

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πας ν'ακουσεις τη δοκιμασμενη λθση του Kock studiotone;Ακομα κι αν σου ειναι λιγα τα 20 Watt του μπορεις να κοιταξεις τον Koch Studiotone XL με τα 40!Μπορει να 'χει πολλα μπιμπιλιγκια που ισως , οπως λες ,δεν θα χρειαστεις αλλα εφοσον το ζητουμενο ειναι ο ηχος ... πιστευω πως αξιζει μια δοκιμη!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το βαρος... αυτο θα ελεγα οτι ειναι πλεονεκτημα(ποιοτητα κατασκευης)

 

όταν χρειάζεσαι portability, που από ότι κατάλαβα το χρειάζεσαι, το βάρος μπορεί να αποδειχτεί καθοριστικός παράγοντας! Έχω δει καταπληκτικά μηχανήματα να παραμερίζονται απλά και μόνα επειδή ήταν πολύ δύσκολο να τα κουβαλήσεις σε πρόβες, live κλπ....

 

Άν θες ενισχυτή που θα είναι 'μόνιμα' στημένος σε κάποιον χώρο, εκεί αλλάζει το θέμα...

 

Γιατί δεν κοιτάζεις (με λίγο μεγαλύτερο μπάτζετ βέβαια) 1 rack προενίσχυση και 1 rack τελικό? Και ηχάρα θα φτιάξεις και θα μεταφέρεται παντού το θέμα...  ;)

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν χρειάζεσαι portability, που από ότι κατάλαβα το χρειάζεσαι, το βάρος μπορεί να αποδειχτεί καθοριστικός παράγοντας! Έχω δει καταπληκτικά μηχανήματα να παραμερίζονται απλά και μόνα επειδή ήταν πολύ δύσκολο να τα κουβαλήσεις σε πρόβες, live κλπ....

 

Άν θες ενισχυτή που θα είναι 'μόνιμα' στημένος σε κάποιον χώρο, εκεί αλλάζει το θέμα...

 

Γιατί δεν κοιτάζεις (με λίγο μεγαλύτερο μπάτζετ βέβαια) 1 rack προενίσχυση και 1 rack τελικό? Και ηχάρα θα φτιάξεις και θα μεταφέρεται παντού το θέμα...  ;)

 

 

Good point, αλλα προτιμω ΕΝΑ βαρυ πραμα, παρα 10 ελαυρια. Δηλαδη προκειται περισσοτερο περι πρακτικοτητας παρα κουβαλιματος. μ αρεσει το Plug n play.

25 κιλα ειναι ο roadhouse combo. δε νομιζω οτι 5 κιλα πανω η κατω θα αλλαζαν τιποτα.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Good point, αλλα προτιμω ΕΝΑ βαρυ πραμα, παρα 10 ελαυρια. Δηλαδη προκειται περισσοτερο περι πρακτικοτητας παρα κουβαλιματος. μ αρεσει το Plug n play.

25 κιλα ειναι ο roadhouse combo. δε νομιζω οτι 5 κιλα πανω η κατω θα αλλαζαν τιποτα.

 

τα 25 κιλά πίστεψέ με είναι πάρα πολλά για συχνό κουβάλημα! Πάντως και ο συγκεκριμένος ενισχυτής μου αρέσει και το plug and play... ;D ;D Δεν τίθεται δηλαδή θέμα ποιότητας, όσο θέμα χρηστικότητας... Θα έλεγα επίσης ότι Suhr κιθάρα (πoυ ξέρω ότι παίζεις...) με cornford ενισχυτή είναι ένα πολύ hot deal.... ;) ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα επίσης ότι Suhr κιθάρα (πoυ ξέρω ότι παίζεις...) με cornford ενισχυτή είναι ένα πολύ hot deal.... ;) ;) ;)

 

LOL  :P καλη ειναι η Suhr, εγω να δουμε ποτε θα την αξιζω...  ::)

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

Ειμαι 100% σιγουρος οτι στα λεφτα που ζητας σου εχω καποιες αριστες επιλογες!

ΨΑΞΕ τον ceriatone.com και αναλογα με το τι σου αρεσει διαλεξε κατι.

Εγω θα σου προτεινα ενα απο τα OVERTONE το οποιο εχω και ειναι αριστο!

Επισης το matchles dc 30 clone ειναι κορυφη (στα 30 watt)

>>>KATΣΕ ωρες στο youtube, και θα καταλαβεις

>Μην σε ξεγελαει η χαμηλη τιμη τους, ο ceriatone ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ και πουλαει στην USA ME +42%.....

>Γραψε και babis lamia επισης με δεις, και να μην χρειαστει να πληρωσεις τα λαθη που εκανα μεχρι να φτασω καπου!

>Το vht που ζητας και επισης ενα vht 30 USA το εχει ενα παιδι απο το ΝΟΙΖ και μαλιστα πολυ καλο ατομο! Μονο που αυτα τα θεωρω μηχανηματα super-market....ΚΑΙ πιστεψε με

επαιξα με πολλα!

Να εισαι καλα!

Μπαμπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου