Προς το περιεχόμενο

Πιάσαμε τον Μπάμπη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι σε κάθε έλληνα υπάρχει ένας εν δυνάμει "μπάμπης".

 

Δέξου το. Είναι η αλήθεια. Όλοι κρύβουμε ένα Μπάμπη μέσα μας. Όλοι την έχουμε κάνει την μαλακία μας... Κοινωνική κριτική αλλά και αυτοκριτική.

 

Terry RoscoeBeck5, όχι απαραίτητα εκτόνωση μετά εκρήξεως. Όταν αλλάξει μία κρίσιμη μάζα, ο ρυθμός αλλαγής επιταχύνεται. (κάτι σαν το feedback  ;))

 

Peace, bro!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δέξου το. Είναι η αλήθεια. Όλοι κρύβουμε ένα Μπάμπη μέσα μας. Όλοι την έχουμε κάνει την μαλακία μας... Κοινωνική κριτική αλλά και αυτοκριτική.

 

Όχι, όχι, όχι και πάλι όχι. Δεν το δέχομαι γιατί απλά δεν είναι η αλήθεια. Έχω γνωρίσει ανθρώπους που δεν είναι έτσι και το να υποστηρίζει κάποιος ότι κάποια στιγμή θα γίνουν μπάμπηδες είναι το λιγότερο άδικο. Δεν μπορείς να γενικεύεις χωρίς να είσαι σε θέση προφανώς να γνωρίζεις τόσο καλά τους πάντες. Υπάρχουν ηθικοί και ευφυείς άνθρωποι εκεί έξω, πιστέψτε το.

 

εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου καμία "μαλακία" στα 30 μου

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Terry RoscoeBeck5, όχι απαραίτητα εκτόνωση μετά εκρήξεως. Όταν αλλάξει μία κρίσιμη μάζα, ο ρυθμός αλλαγής επιταχύνεται. (κάτι σαν το feedback  ;))

 

Peace, bro!!!

Ναι φίλε μου… Τώρα σε κατάλαβα... Πάντως ο Babtua είχε point αναφορικά με τον Μπάμπη που κρύβουμε μέσα μας. Όμως ευτυχώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και τελικά αυτοί θα κάνουν την διαφορά. Υποκλίνομαι σε αυτούς γιατί είναι στάση ζωής που έχει το κόστος της…  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις βρε boys, δεν τα ισοπεδώνουμε όλα. Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που δε θα γίνουν ποτέ Μπάμπηδες, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Το γεγονός όμως ότι γενιές και γενιές τώρα το φαινόμενο Μπάμπης δε λέει να εκλείψει, δείχνει ότι - όπως σωστά αναφέρθηκε - δεν έχουμε φτάσει ακόμα την κρίσιμη μάζα ώστε ο Μπάμπης να κατακεραυνώνεται και να τιμωρείται και όχι να θεοποιείται από το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας μας ("είδες τι μαγκιά έκανε ο π#@της;").

 

Και δε χρειάζεται να είναι κάτι τρανταχτό για να φανεί ότι στην Ελλάδα ο Μπάμπης... καλά κρατεί στην πλειοψηφία! Ακόμα και το γεγονός ότι ουδείς τηρεί το όριο ταχύτητας πχ, ή το σήμα απαγόρευσης παρκαρίσματος, ή την απαγόρευση καπνίσματος ή το πέταγμα της γόπας στο δρόμο κλπ είναι εκφάνσεις του ίδιου φαινομένου.

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στο σύνολο, αλλά (δυστυχώς) όμως στην ελληνική πλειοψηφία...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον Μπάμπη, ένα λιγότερο καθίκι. ντε μήπως και ξελασπώσουμε.

 

+1

 

προτιμώ να πιάσουν το μπάμπη και τα άλλα - πολλά - λαμόγια της ομάδας του (συνεργάζονταν και ξενοδοχεία που εξέδιδαν πλαστά τιμολόγια για τις δήθεν εκτός έδρας διανυκτερεύσεις των υπαλλήλων), παρά να μην πιάσουν ΟΥΤΕ αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μέσος Έλληνας κρύβει μέσα του έναν Μπάμπη που όχι μόνο θα κάνει λαμογιές, αλλά επιπλέον θα κοκορεύεται για τα κατορθώματά του. Μπάμπης το κοκόρι δηλαδή! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κι'αν πιασαν ενα Μπαμπη? Ολη η Ελλαδα ειναι γεματη  απο Μπαμπηδες. Το ειρωνικο ειναι οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει εφαρμογη των νομων και δεν τιμωρειτε κανεις (γεγονος που εντεινει το φαινομενο "Μπαμπης"). Απο τους πολιτικους που τα "τρωνε" και δεν παει ποτε κανεις φυλακη γιατι εχουν τη βουλευτικη ασυλεια ... εως τους γιατρους που παιρνουν μαυρα λεφτα απο τα φακελακια.. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΦΥΛΑΚΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ? Και θα την πληρωσει ο ερημος ο Μπαμπης γιατι εκλεψε τα οδοιπορικα απο το κρατος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι, όχι, όχι και πάλι όχι. Δεν το δέχομαι γιατί απλά δεν είναι η αλήθεια. Έχω γνωρίσει ανθρώπους που δεν είναι έτσι και το να υποστηρίζει κάποιος ότι κάποια στιγμή θα γίνουν μπάμπηδες είναι το λιγότερο άδικο. Δεν μπορείς να γενικεύεις χωρίς να είσαι σε θέση προφανώς να γνωρίζεις τόσο καλά τους πάντες. Υπάρχουν ηθικοί και ευφυείς άνθρωποι εκεί έξω, πιστέψτε το.

 

εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου καμία "μαλακία" στα 30 μου

Κι εγώ αυτό θα ήθελα να πιστεύω για τον εαυτό μου. Και όσοι με έχουν δει (από νοιζ) μάλλον ψιλο-νομίζουν το ίδιο. Αλλά πάντως πάνω από το όριο ταχύτητας με το τουτού καμμιά φορά πηγαίνω... άρα είμαι ένοχος για την "μαλακία".

 

Το πρόβλημα είναι στο πόσο μεγάλη πιστεύει ο καθένας ότι είναι η "μαλακία" που κάνει. Για άλλον το να περάσει με κόκκινο είναι άσχημο, για άλλον το να μαζεύει αποδείξεις από τα διόδια είναι... δουλειά του γιατί δε μπορεί να ζήσει αλλιώς.

 

Αυτοκριτική και ας ανοίξουμε και τα μάτια λίγο ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου