Προς το περιεχόμενο

Χειροποίητη κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που ρωτησα αφορουσε τον θεμα του βαψιματος παιδια και οχι πως θα ακουγεται. Δεν εχω αυταπατες οτι φτιαχνω μια Gibson...αν ξερει καποιος σχετικα με τις βαφες κλπ που ρωτησα ας απαντησει. Ευχαριστω.

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θελω να ρωτησω τι θα χρειαστω για να βαψω την κιθαρα και ποσο θα κοστισει. Θελω ασπρο χρωμα και θελω να μου δημιουργηθει αυτη η 'κρουστα' που εχουν ολες οι στρατ πανω πανω.

Αυτή η "κρούστα" λέγεται λούστρο ή τελικό φινίρισμα και (συνήθως) γίνεται με λούστρο και μετά πέρασμα κρέμας και γυάλισμα.

Τα υλικά θα σου πάνε κανένα 70-80 ευρώ (εάν δεν τη πατήσεις όπως όλοι μας στην αρχή, στα λούστρα) ενώ ένας καλός μάστοράς κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ.

Το λέω αυτό, γιατί αυτή τη κρούστα που έχουν οι στρατ, δύσκολα τη πετυχαίνουμε μόνοι μας γιατί δεν έχουμε τις ειδικές βούρτσες.

Για περισσότερες DIY πληροφορίες, εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173139.msg392021#msg392021

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος φίλε panag!!! ;) Θερμά συγχαρητήρια και καλόπαιχτη!

H κατασκευή από το μηδέν ειδικά μιας neck through κιθάρας είναι όντως δύσκολη όσο και ενδιαφέρουσα. Άμα "μεγαλώσουμε", ελπίζω να σε μιμηθούμε κι εμείς οι ερασιτέχνες που παλεύουμε με τα κιτ... ;D

Στέκομαι σ' άυτό που σχολίασες σε κάποιο ποστ: "ήταν η πρώτη μου...". Αυτό το DIY είναι αρρώστια πανάθεμά το! Δεν είναι τρελό που μόλις τελειώνουμε ένα project, αμέσως το μυαλό δουλεύει για το επόμενο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kostie,o marathon τα εξήγησε πολύ ωραία(well done φιλαράκι  ;) )

Λούστρο λέγεται και έχει μια ειδική διεργασία ριξίματος.Δεν είναι σαν τα υπόλοιπα βερνίκια.Μπορείς πάντως να ψάξεις να βρεις κανά μάστορα και see what happens....

Ampelofilosofos,έτσι είναι αυτά τα πράγματα,πάντα σκέφτεσε ένα καινούργιο σχέδιο και μια καινούργια πατέντα! ;D

Μόνο μια παρατήρηση στον psycho969,δεν είναι σωστό να "ρίχνεις" έτσι τον άλλον όταν πάει να κάνει μια τόσο δύσκολη και τεχνική προσπάθεια να φτιάξει κάτι που γουστάρει πολύ.Ότι και να είναι το αποτέλεσμα στο τέλος.Φιλικά πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kostie,o marathon τα εξήγησε πολύ ωραία(well done φιλαράκι  ;) )

Λούστρο λέγεται και έχει μια ειδική διεργασία ριξίματος.Δεν είναι σαν τα υπόλοιπα βερνίκια.Μπορείς πάντως να ψάξεις να βρεις κανά μάστορα και see what happens....

Ampelofilosofos,έτσι είναι αυτά τα πράγματα,πάντα σκέφτεσε ένα καινούργιο σχέδιο και μια καινούργια πατέντα! ;D

Μόνο μια παρατήρηση στον psycho969,δεν είναι σωστό να "ρίχνεις" έτσι τον άλλον όταν πάει να κάνει μια τόσο δύσκολη και τεχνική προσπάθεια να φτιάξει κάτι που γουστάρει πολύ.Ότι και να είναι το αποτέλεσμα στο τέλος.Φιλικά πάντα.

 

Ευχαριστω πολυ, θα τα κοιταξω οσα μου ειπατε αλλωστε ειναι η πρωτη φορα που ξεκιναω κατι τετοιο απο το μηδεν και δεν ειναι ευκολο να αντιστρεψεις μια κιθαρα, οσοι ειναι αριστεροχειρες ξερουν απο...μουσικο ρατσισμο χεχε. Ριξημο υπαρχει πολυ και σε ολα τα θεματα στο νοιζ,  για αυτο και εγω παντα πριν γραψω κατι αναφερμαι ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σε ερωτησεις κλπ γιατι θελω απαντησεις απο παιδια που κατεχουν το θεμα. Και ευτυχως διαβασατε το μυνημα μου και μου ειπατε αυτα που ηθελα να μαθω. Στο τελος θα βγει πολυ καλο αποτελεσμα, το ξερω γιατι δεν βιαζομαι να την κανω. Θεωρω οτι για να γινει κατι καλο πρεπει να δουλεψεις πολυ, δεν κανω μπακαλοδουλειες. Οταν τελειωσει σε κανα μηνα θα την ανεβασω να μου πειτε γνωμες. :) Ευχαριστω και παλι ;)

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Υπαρχει λογος που οι high end κιθαρες ειναι ακριβες.Αλλιως θα παιρναμε ολοι ενα σκαρπελο και θα αρχιζαμε.

Δεν εννοείς φαντάζομαι τις Telecaster? Ή γενικά τις bolt-on kιθάρες? ;D ;D

Γιατί τέτοιες φτιάχνει πία και η κουτσή Μαρία..

 

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο panagpanag...και ένα μπράβο και από εμένα για το έργο σου.

 

Θεωρω οτι για να γινει κατι καλο πρεπει να δουλεψεις πολυ, δεν κανω μπακαλοδουλειες.

Ατυχώς, δεν είναι θέμα μπακαλοδουλειάς αλλά γνώσης. Το βάψιμο-λουστράρισμα έχει αρκετή δόση χημείας και μαστοριάς (και χώρου και εξοπλισμού)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω φτασει ακομα εκει, εχω ακομα χαχα  Εννοουσα για ολα τα υπολοιπα δουλεια. :) Ισως παω σε μαστορα για το βαψιμο τελικα. Ακουσα και απο αλα παιδια οτι θελει πολυ γνωση για να πετυχεις αυτο που θες, ενταξει το κοψιμο η διαμορφωση και τα ηλεκτρικα δεν ειναι δυσκολα, αλλα το βαψιμο παει μαστορα.  :)

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα το βαψιμο παει μαστορα.  :)

Yπάρχει και η DIY "σαγρέ" λύση που πετυχαινει πάντα!!! ;D ;D

http://www.customshop.gr/stratosphere.html

dscn2020a.jpeg

dscn2028a.jpeg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα καταθέσω την προσωπική μου άποψη για το θέμα του λούστρου.

Βασική προυπόθεση για να ισχύσουν όσα θα πω είναι να έχεις kostie πιστόλι χρώματος για να ρίψεις το λούστρο σου.Και ακόμα και να μην έχεις,πουλάνε σε πολυμάρκετ εργαλείων σε πολύ λογικές τιμές.

Κανονικά για να πέσει λούστρο,πρέπει να πάει σε λουστραδόρο ο οποίος το ρίχνει σε απομονωμένο χώρο με απορροφητήρες σκόνης ώστε να μην πάνε κόκοι πάνω στην επιφάνεια και εμφανιστούν τα γνωστά "γρομπαλάκια" (πολύ επιστημονικόε όρος  ;D ).

Αλλά το θεωρώ και λίγο too much να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου για να γίνει αυτό,από την στιγμή που κάνεις ένα όργανο για την πάρτυ σου.Χίλιες φορές να αγοράσεις το πιστολάκι σου που δεν θα πάει και χαμένο και ένα μίγμα,να πάρεις και το γυαλόχαρτό σου και να το προσπαθήσεις μόνο σου!

Ξαναλέω ότι το λέω από θέμα χρημάτων και προσωπικής προσπάθειας,όχι από τελικό αποτέλεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου