Προς το περιεχόμενο

visual sound double trouble od pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες!

Ψαχνω για od pedal το οποιο θα μπει ΚΥΡΙΩΣ μπροστά απο hi-gain καναλι ενισχυτών (mesa express 5:50 και Peavey 6505+) για boost και λιιιιγο παραπάνω gain, αλλα και standalone σε καθαρο καναλι για πιο ωινταγε ήχους . Προσανατολιζόμουν κυριως στο maxon od 808, αλλά ψαχνοντας έπεσα πανω στο Visual sound Double Trouble του οποιου η τιμη, σε σχεση με αυτο που υποτιθεται οτι προσφέρει (Χ2 overdrives μαζι) μου ανοιξε την ορεξη. H ερώτηση μου λοιπον ειναι, ποσο πιστή αντιγραφή του ibanez 808/maxon od 808 ειναι το visual sound στην πραγματικοτητα? Εχει το ίδιο "mid-hump" που εχει το κλασσικο 808 και που ειναι ο σημαντικοτερος λογος που προτείνεται για "σφυξιμο" high gain amps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να βοηθησω λιγακι ακομα, τa OD που εχει το double trouble, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ (κατα τα λεγομενα της εταιριας) με το OD του Route 66 και του Jeckyll καναλιού του Jeckyll and Hide OD/Dist. Οποτε αν καποιος έχει ακουσει τα παραπάνω, σε σύγκριση με maxon/ibanez 808, μπορει να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο να πάρεις διπλό od για booster σε high gain ενισχυτή;Δεν είναι κάπως υπερβολικό; Αλλωστε στα ίδια λεφτα είναι το Ibanez TS808, που είναι και το καλύτερο στην χροιά που ψάχνεις.

Πληροφορίες για το visual sound μπόρεις να βρεις εδώ

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Visual+Sound/Double+Trouble/10/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πληροφοριες τις εχω διαβασει ολες, απλα δεν μπορω να δοκιμασω και τα δυο A/B me to rig μου, γι αυτο ρωταω μηπως εχει καποιος εμπειρια απο αντιστοιχη εφαρμογη. Τωρα, τα δυο μαζι, μπορει να μου φανουν χρησιμα στην περιπτωση που θα τα παιξω στο καθαρο καναλι του ενισχυτη, αλλα και γιατι more is more!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ να πάρεις το visual sound. Έχω το Route 66 και μου αρέσει πολύ το OD.

Γιατί να αρκεστείς σε ένα όταν μπορείς να έχεις δύο drive presets για κάθε χρήση (double trouble). Άλλωστε ο visual sound ισχυρίζεται ότι έχει κοπιάρει το tubescreamer με κάποιες

"βελτιώσεις" (bass boost).

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με ΠΟΛΥ καλο buffer απ οτι φαινεται, ΑΛΛΑ ειναι άραγε ο ηχός 100% ts808??? (με κλειστο το bass booster προφανώς). Πιο πολυ με καίει να εχουν τον ιδιο χρωματισμο ή "mid-hump" οπως το λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί θα "πρέπει" να είναι 100% tubescreamer? Ας μην ξεχνάμε ότι το tubescreamer έχει "καθαγιαστεί" επειδή όταν πρωτοέσκασε μύτη δεν υπήρχε τίποτε άλλο τόσο αξιοπρεπές.

Από τότε έχουν περάσει 2000 χρόνια. Η γνώμη μου είναι ότι το vs (αλλά και κάμποσα άλλα) είναι συνολικά καλύτερα και (κυρίως) πολύ περισσότερο flexible.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί θα "πρέπει" να είναι 100% tubescreamer? Ας μην ξεχνάμε ότι το tubescreamer έχει "καθαγιαστεί" επειδή όταν πρωτοέσκασε μύτη δεν υπήρχε τίποτε άλλο τόσο αξιοπρεπές.

 

Απ'οσα γνωριζω (=εχω ακουσει απο παλιους) εγω παλι, το Tubescreamer θεωρουνταν κομματακι "meh" οταν πρωτοβγηκε και πως οταν μαθευτηκε οτι το χρησιμοποιουσε ο SRV ανακηρυχτηκε το μυστικο του ηχου του. Δε ρεστ ιζ χιστορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου