Προς το περιεχόμενο

Παράνομα εκτροφεία σκύλων και μερικά... "σκυλιά δολοφόνοι"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα. Χαιρομαι ιδιαίτερα για αυτό το post, για τις απόψεις σας και για την περίπτωση του παράνομου εκτροφέα και πιο πολύ για την άποψη σας πέρι pit bull... είμαι κάτοχος (αν και δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η έκφραση θα προτιμούσα το φίλος) ενός pitbull εδώ και σχεδόν 10 χρόνια και μόνο τα καλύτερα λόγια έχω να πω για αυτή τη ράτσα. Επίσης συμφωνώ με τα όσα υπόθηκαν παραπάνω. Προσπαθώ με όποιον τρόπο μπορώ να αλλάξω την άποψη που υπάρχει για αυτή την υπέροχη ράτσα. Ελπίζω να υιοθετηθούν όλα τα σκυλιά από πραγματικά φιλόζωους ανθρώπους και ιδαίτερα τα pitbullάκια!!!!!!!

 

Greg συγχαρητήρια καταρχάς που διάλεξες μια από τις πιο εξαιρετικές ράτσες στον πλανήτη. Η φωτό πάντως δεν φαίνεται....

 

Μπορούμε να το δούμε πιθανώς σαν ένα δείγμα ότι υπάρχει Κοσμική Δικαιοσύνη: αυτά τα σκυλιά που τα "έφτιαξαν" άνθρωποι για να διασκεδάζουν βλέποντάς τα να σκοτώνουν το ένα το άλλο, τελικά τους την έσκασαν... έγιναν μια από τις πιο γλυκές, πιστές και φιλικές προς τον άνθρωπο ράτσες.

 

Να σημειώσω ότι -παγκόσμια- η πολιτικά όρθη λέξη δεν είναι "ιδιοκτήτης"  ή "κάτοχος" αλλά "κηδεμόνας" (guardian).  ;)

 

Σε πανσιόν αυτή τη στιγμή υπάρχουν Greg τέσσερις pit-bullίνες, που ανήκουν στην ομάδα των 58 συνολικά κατασχεμένων. Παρουσιάζουν έντονο στρες και τείνουν προς την κατάθλιψη, γιατί δεν ασκούνται αρκετά και δεν βλέπουν ανθρώπους...

 

Εδώ μία εξ'αυτών:

 

20652_234465346771_765586771_3080368_2003682_n.jpg

 

Κάποιοι από εδώ, ειδικά αν μένουν κοντά στα Μεσόγεια, μπορούν αν θέλουν (κατόπιν ραντεβού) να επισκεφτούν και να βγάλουν μια βόλτα τα σκυλάκια και να παίξουν λίγο μαζί τους (εξαιρετική ιδέα για μικρή εκδρομή, ειδικά αν έχετε παιδιά). Κάποιος άλλος θα μπορούσε να συνεισφέρει με μερικά ευρώ για την φιλοξενία τους. Ακόμα και η διάδοση αυτής της πληροφορίας, μπορεί να βοηθήσει.

 

Καλό θα ήταν όποιος επιθυμεί, να επικοινωνήσει απευθείας με τους αρμόδιους στο stray.gr και να απευθύνει και τις ερωτήσεις που τυχόν έχει εκεί. Αν κάποιος πάλι θέλει μπορεί να μου στείλει ένα pm για να του δώσω τηλέφωνα επικοινωνίας.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι πραγματικά κούκλα! Έχω τηλέφωνα και έχω συνεργαστεί ξανά με άτομα από το stray.gr. Θέλω να πιστεύω ότι θα βρούν γρήγορα ένα κηδεμόνα  :D που να τους αξίζει!. Πιστεύω μια βόλτα να καταφέρω να τα βγάλω και εγώ.... Μακάρι να μπορούσα να τα έπαιρνα όλα!!! Αν προσπαθούσα να περιγράψω τι μου έχει προσφέρει ο σκύλος μου και γενικά τι προσφέρουν όλα τα σκυλιά στους κηδεμόνες τους θα ήθελα πολλές σελίδες...

 

Υ.Γ1. Τον pitbullaκο μου τον πήρα εντελώς τυχαία αλλά μεγαλώνοντας και ζώντας μαζί του σχεδόν όλη μέρα σε μια πολύ μικρή γκαρσονιέρα για αρχή και μετά μαζί του παντού αγάπησα τρελά την ράτσα αυτή, προσπάθησα να μάθω όσον το δυνατό περισσότερα και θέλω όπου και όποτε μπορώ να λέω την αλήθεια για αυτή την γλυκύτατη ράτσα με τα όποια ελαττώματα της.

 

Υ.Γ2. Άντε noizάδες υιοθετήστε μια pitbullίτσα από αυτές!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

 

Ανάσταση του θέματος, με μικρή ενημέρωση για φιλόζωους:

 

http://www.workingdevils.gr/events.php

 

Την άλλη Κυριακή γίνεται ένα event που το θεωρώ πολύ καλή αφορμή για εκδρομούλα. Θα έχει και ζωντανή μουσική απ'ότι λένε!

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γράψτε παλληκάρια, γράψτε! Εύγε!

Μακάρι να ήμουν κοντά να συνδράμω κάπως...

Όποιος δεν αντικρύζει την επιτομή του άδολου βλέμματος στα μάτια ενός σκύλου δεν έχει ο ίδιος μάτια να δεί...μαμώτο θα με πάρουν τα ζουμιά...γέρος άνθρωπος βλέπεις 8)...

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όποιος δεν αντικρύζει την επιτομή του άδολου βλέμματος στα μάτια ενός σκύλου δεν έχει ο ίδιος μάτια να δεί...

 

 

+ 100000

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δυστηχως αυτο το φαινομενο ειναι παγκοσμιο,εγω προσωπικα νευριαζω υπερβολικα οταν βλεπω σκυλια δεμενα συνεχως σε ταρατσες.Ας σκεφτουν αυτοι που δενουν τα σκυλια τους σε ταρατσες και μικροσκοπικες αυλες,πως θα ενιωθαν αυτοι αν τους περναγαν ενα λουρι,ειναι σα να σου κλεβουν την ελευθερια σου...

και μιας και πιασαμε τα ζωα αν και ασχετο με τα σκυλια,εγω εχω ενα γειτωνα ο οποιος εχει φτιαξει στην ταρατσα του ενα κοτεστι να το πω,και εχει μεσα περιστερια τι του καναν τα ερημα τα πουλια και τα βασανιζει

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Με πολλή χαρά διαπιστώνω την ύπαρξη του παρόντος thread -έστω και καθυστερημένα. Θα ήταν τεράστια ευχαρίστησή μου να υιοθετήσω ένα απ' αυτά τα πλάσματα, αλλά έχω ήδη σκυλάκι μαζί μου στο σπίτι εδώ που σπουδάζω και θα ήταν πολύ δύσκολο για μένα ένα ακόμα για αρκετούς λόγους. Είμαι και μακριά αλλιώς μετά χαράς να ερχόμουν να απασχολήσω όσο γίνεται τα σκυλάκια. Τα πίτμπουλ είναι απλά αξιολάτρευτη ράτσα...

 

Όποιος δεν αντικρύζει την επιτομή του άδολου βλέμματος στα μάτια ενός σκύλου δεν έχει ο ίδιος μάτια να δεί...

+1!!!

Νομίζω ο Hugo είχε πει "κοίτα στα μάτια τον σκύλο σου και ύστερα προσπάθησε να ισχυριστείς πως τα ζώα δεν έχουν ψυχή"...

Καθημερινά διαπιστώνω ολοένα και περισσότερο (από τότε που απέκτησα κι εγώ σκύλο) πράγματα που χάνουν άνθρωποι και ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ που δεν έχουν σπίτι τους ένα σκυλί..

 

 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Με πολλή χαρά διαπιστώνω την ύπαρξη του παρόντος thread -έστω και καθυστερημένα. Θα ήταν τεράστια ευχαρίστησή μου να υιοθετήσω ένα απ' αυτά τα πλάσματα, αλλά έχω ήδη σκυλάκι μαζί μου στο σπίτι εδώ που σπουδάζω και θα ήταν πολύ δύσκολο για μένα ένα ακόμα για αρκετούς λόγους. Είμαι και μακριά αλλιώς μετά χαράς να ερχόμουν να απασχολήσω όσο γίνεται τα σκυλάκια. Τα πίτμπουλ είναι απλά αξιολάτρευτη ράτσα...

 

Δυστυχώς επίσης τα pit bull πολλές φορές δεν τα πηγαίνουν καλά και με τα άλλα ζώα... είναι στο γονίδιό τους, ενώ γίνονται λιώμα για τους ανθρώπους (ας πούμε, με τα παιδιά, κάθονται και τους τραβάνε την ουρά, τα καβαλάνε, τα ντύνουν μπαλαρίνες...) έχουν φυσική επιθετικότητα με άλλα σκυλιά και μικρά ζώα. ΕΚΤΟΣ αν το σκυλί κοινωνικοποιηθεί από κουτάβι.

 

Εδώ μια σχετική ιστορία: ένα από τα θηλυκά που λέγαμε είχε επιδείξει τρομερή επιθετικότητα σε άλλα σκυλιά, όταν με τους ανθρώπους ήταν μες στην τρελή χαρά. Μόλις την πήρε κάποιος στο σπίτι του (είχε και άλλο σκυλί) ξαφνικά έγινε το πιο σκυλο-κοινωνικό πλάσμα! Μάλιστα ο άνθρωπος αναγκάστηκε να χωρίσει τα δυο ζώα, γιατί παίζανε όλη την ώρα! Πράγμα που μας λέει πολλά για το περιβάλλον και πως μπορεί να επιδράσει στα ζώα (σκλαβιά vs ελευθερία).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια πολύ αστεία αλλά και μάλλον ρεαλιστική απεικόνιση του σκύλου σε σχέση με τον άνθρωπο σας συνιστώ να δείτε το καρτούν "Up". Συν τοις άλλοις είναι και μια ωραία ταινία.

 

Classic ατάκα του σκύλου: "I just met you but I love you..."

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου