Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να "χαμηλωσω" την ενταση του ηχου των τυμπανων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, αν εσύ παίζεις "φυσικά", χωρίς ενίσχυση, και οι άλλοι δυναμώσουν ώστε να έλθει ισορροπία, δεν θα λυθεί το πρόβλημα;  ???

 

έχω διαβάσει από διάφορους κιθαρίστες πως αναζητούν μεγαλύτερο ενισχυτή για να μην τους σκεπάζει ο ντράμερ, ωραία, αφού τέτοιοι ενισχυτές υπάρχουν και δεν είναι και τίποτε κτήνη ούτε πανάκριβοι, πού είναι το πρόβλημα;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Από την άλλη ας μην το σνομπάρουμε το ΣΩΣΤΟ "μαφλάρισμα" με μονωτική στα δέρματα. Ξέροντας πώς να το κάνεις μπορείς να γλυτώσεις από αρμονικές που σε βαβουριάζουν.

  Συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει σωστό μαφλάρισμα.Οι αρμονικές που επιζητούμε να κόψουμε είναι πάντα αυτές που οφείλονται σε λάθος κούρδισμα.Εάν έχω κουρδίσει σωστά σε ΝΤΟ π.χ. για πιο λόγο να θέλω να κόψω τις αρμονικές του ΝΤΟ.ίσα ίσα που επιδιώκω να τις αναδείξω όσο γίνεται φέρνοντας σε ίδιο κούρδισμα τα δύο δέρματα

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιως και υπαρχει σωστο μαφλάρισμα! εξαρτάται από την ποιότητα βέβαια του σετ...αλλο να μαφλάρεις μια Granite και άλλο ενα ΚΑΛΟ σετ...στη 2η περιπτωση απλά δεν αξιζει να το μαφλάρεις...

 

καλή περίπτωση πρεπει να ειναι τα aquarian studio x που ανεφερα πιο πάνω, δεν τα εχω δοκιμάσει αλλα σε μεγαλα τομ κατι θα κάνουνε. Τα είχε βεβαια ο Γαριηλος σε μια Apollon Custom 8, 10, 12 - 14, 16 ωραια ακουγόντουσαν και ειχαν και ωραιο feel αλλα δεν εχω κατσει να τα ''δουλέψω''

 

αλλο ενα θέμα ειναι ότι άλλο το μαφλάρισμα άλλο το πνίξημο, υπάρχουν και τα δαχτυλίδια για κόψιμο overtones ή και το moongel (ή blue tack...) κτλ

 

δεν εχει νοημα να το συζηταμε στην περιπτωση του φίλου...απλά πρέπει να δυναμώσουν οι συμπαίκτες του και υποθέτω όχι πολύ...και παρτε και ωτοασπίδες!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

υπάρχουν και τα δαχτυλίδια για κόψιμο overtones

        Αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα,τα overtones,είναι ανεπιθύμητες υψηλές συχνότητες.Εάν λοιπόν ένα τύμπανο είναι σωστά κουρδισμένο δε βρίσκω το λόγο να παράγονται τέτοιου είδους συχνότητες.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν λοιπόν ένα τύμπανο είναι σωστά κουρδισμένο δε βρίσκω το λόγο να παράγονται τέτοιου είδους συχνότητες.

 

δε διαφωνω...με τη προϋπόθεση όμως να εχεις και σωστό τύμπανο...όι κλαπατσίμπανο ;)

 

ξεφυγαμε από το θέμα όμως, ο φίλος εχει θέμα με τις εντασεις του σε σχεση με τους συμπαίκτες του, μήπως αυτοι παίζουν χαμηλά ή οχι οσο δυνατα οσο θα επρεπε και πρέπει απλα λίγο να δυναμώσουν?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια... το προβλημα ειναι οτι αμα "δυναμωσουν" και οι αλλοι θα τους διωξουμε ολους απο το μαγαζι...  :-\

 

για αυτο εγω ειπα μηπως μπορω να χαμηλωσει λιγο η ενταση. αυτο θελω..

 

απο θεματα κουρδισματος ειναι ολα perfect αν και ψηνομαι για evans κ οχι τα αρχικα χεχε  ;D

 

να χαμηλωσει η ενταση με τον καλυτερο δυνατο τροπο γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε θελω να σου σφιξω το χερι ;D

μακαρι και ο ντραμμερ μου να καταλαβαινε οτι πρεπει αυτος να χαμηλωσει και οχι ολοι οι αλλοι να χωσουν στο volume...

χωρις να ειμαι ντραμμερ πιστευω οτι το θεμα εντασης εχει να κανει με το ποσο δυνατα βαρας εσυ...απλα προσπαθησε να εισαι λιγο πιο συγκρατημενος στις τρυπες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει σωστό μαφλάρισμα.Οι αρμονικές που επιζητούμε να κόψουμε είναι πάντα αυτές που οφείλονται σε λάθος κούρδισμα.Εάν έχω κουρδίσει σωστά σε ΝΤΟ π.χ. για πιο λόγο να θέλω να κόψω τις αρμονικές του ΝΤΟ.ίσα ίσα που επιδιώκω να τις αναδείξω όσο γίνεται φέρνοντας σε ίδιο κούρδισμα τα δύο δέρματα

 

Κι εγώ είμαι της σχολής που λέει ότι είναι τύμπανα και όχι σακιά και τα αφήνουμε ελεύθερα να κουδουνίζουν, ρίχνοντας το βάρος στο κούρδισμα για να βγάλουμε καλό ήχο.

Στον πραγματικό κόσμο όμως, υπάρχουν περιπτώσεις που ένα σχετικό φίμωμα όχι μόνο επιτρέπεται, αλλά επιβάλλεται. Ο χώρος και οι γενικότερες συνθήκες είναι αυτές που θα καθορίσουν αν πρέπει να μαφλάρουμε (με φειδώ) κάποια ή όλα τα τύμπανα του σετ, προκειμένου να ακουστούν καλύτερα στον κόσμο ή στην ταινία (εντάξει, στο σκληρό…). Επίσης, στον πραγματικό κόσμο πολύ λίγοι ντράμερς κουρδίζουν σε συγκεκριμένες νότες, και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν κάποιας μορφής muffling, ιδίως στην κάσα.

 

-------------------------------

 

Χρήστο, υπάρχουν πολλοί τρόποι να περιορίσεις την ένταση (πιο μουντά δέρματα, rods ή σκούπες αντί για μπαγκέτες, κ.λπ.), αλλά ο καλύτερος είναι να μπορείς να παίζεις και χαμηλότερα όταν χρειάζεται χωρίς να χάνεις την ουσιαστική ένταση του οργάνου. Πάντως κάπου που τα τύμπανα είναι πιο δυνατό όργανο και δεν μπορούν να ανεβάσουν καθόλου οι υπόλοιποι, νομίζω ότι το πρόβλημα είναι του χώρου και όχι δικό σας.

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To volume στα τυμπανα ειναι τα ιδια σου τα χερια.Το πως χτυπας τα τυμπανα , με τι ορμη και το ποσο καλα ξερεις τα κομματια που παιζετε.

 

Οσο πιο καλα τα ξερεις τα κομματια τοσο πιο χαλαρα μπορεις να παιξεις , με αμεση συνεπεια στον ηχο και την ενταση.

 

Αλλο ενα παλι σημαντικο και δυσκολο ειναι να καταφερεις να ελεγξεις τα συναισθηματα σου την ωρα του παιχτηριου , ωστε να μην παρσυρθεις και αρχιζεις να τα σπας λογω πορωσης.

 

Και τελος οπως ειπε γνωστος κρουστος ''αμα ανεβεις και κατσεις στα τυμπανα ετοιμος να παιξεις και πρεπει να σκεφτεις τι θα παιξεις , τοτε εχεις προβλημα''.

 

Μετα απο προσωπικη εμπειρια και πασχισμα αρχισα να παιζω τα κομματια που διασκευαζαμε με hot rods σε παρα πολυ μικρη ενταση και volume αλλα με την ιδια ταχυτητα και εμαθα και μαθαινω ακομα δηλαδη , αλλα με βοηθησε πολυ(συνηθως οταν εριχνα το volume κρεμαγε και το κομματι).

 

Αυτα απο την μικρη προσωπικη εμπιερια απο εμενα.

 

Καλα παιξιματα σε ολους μας

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου