Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να "χαμηλωσω" την ενταση του ηχου των τυμπανων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια  :)

 

στα τελευταια 2 live με το συγκροτημα, αφου πηρα καινουργια τυμπανα, τα υπολοιπα οργανα δεν ακουγονται ουτε κ η φωνη γιατι τα drums ακουγονται πιο δυνατα. Υπαρχει καποιος τροπος να μην ακουγονται τοσο δυνατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου ,το φαινόμενο που περιγράφεις είναι συνηθισμένο όταν παίζεις σε μικρούς χώρους live οι οποίοι δεν είναι καν σχεδιασμένοι για live!Βέβαια παίζει ρόλο και το είδος της μουσικής που παίζεις όπως και το πώς παίζεις(πόσο δυνατά χτυπάς τα τύμπανα)!Ο χώρος και το παίξιμο δημιουργούν το πρόβλημα και δεν βλέπω τρόπο να διορθώνεται αλλιώς,εκτός αν όλοι οι υπόλοιποι δυναμώσουν σε ενταση με αποτέλεσμα να δίωξετε τον κόσμο που θα ακούει ένα χάος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη λυση ειναι να δοκιμασεις να παιξεις πιο χαμηλα εσυ  ;)

 

Edit: Δικιο εχει ο φιλος απο κατω για τις μπακκετες. Μπορεις π.χ να δοκιμασεις να παιξεις με κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το μαγαζί ήταν μικρό, ναι αυτό μπορεί να συμβεί. Είναι καθαρά θέμα ακουστικής!

Απλά πλέον, θα πρέπει να συνηθίσεις να παίζεις λίγο πιο χαλαρά!

Επίσης,δοκίμασε να πάρεις διαφορετικές μπακέτες...

Δεν ξέρω και πάρα πολλά από ντραμς, αλλά τις προάλλες ένας ντραμερ είχε 5-6 διαφορετικά σετ κ κάθε μπακέτα έβγαζε διαφορετικό ήχο!

Οπότε,δοκιμασε κι εσύ κάτι τέτοιο!

Σε κάθε περίπτωση,καλή σου τύχη!!!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι τα ντραμς ακούγονται πιο δυνατά εννοείς πάνω στη σκηνή η στο κοινό;

 

    Αν το μαγαζί είναι μικρό και δεν έχει στηθεί καν ένα υποτυπώδες Ρ.Α., ότι ακούγεται πάνω συνήθως ακούγεται και κάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χωροακουστική παίδες είναι ολόκληρη επιστήμη...

 

Παίζουν ρόλο από τετραγωνικά, υγρασία, αν είναι πέτρα ή σοβάς, ύψος ταβανιού μέχρι την ανάκλαση του ήχου που γίνεται μέσα στο χώρο από ανακλάσεις επιφανειών κ καθρέφτες, το αν υπάρχουν κουρτίνες και άλλα ηχοαπορροφητικά υλικά, τον ηχοβολισμό ηχείων(αν έχει γίνει), τα watts των ενισχυτών, db compression κτλ κτλ

 

Το πιο απλό, από την εμπειρία μου σε live, είναι να υπάρχει set μικροφώνων για drums το οποίο έιτε να εξέρχεται σε ξεχωριστή μικρή κονσόλα και μετά στη κεντρική εαν δεν υπάρχουν κανάλια ή απευθείας και να κανονίζεται η ένταση από κει.

 

Σε περίπτωση πολύ μικρού χώρου πρέπει ο ήχος από τα άλλα όργανα να εξισωθεί στη ένταση με τα drums μέσω PA μαγαζιού και μόνιτορς στο stage.

Μετά ομως υπάρχει το γνωστό φαινόμενο να ακούγεται μόνο snare και μπότα ενώ τα πιατίνια, κυρίως hi-hat και ride να μην ακούγονται στο βάθος/πίσω του μαγαζιού.

 

Γνωστοί μέθοδοι μείωσης θορύβου είναι μαξιλάρι μέσα στη μπότα, κούρδισμα σουρτίνας σε snare και μονωτική ταινία στα πιατίνια. Μετά πάει για βούρτσες η δουλειά και unplugged live...

Με όσους drummer έχω συζυτήσει είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να έχουν συνεχόμενη μειωμένη ένταση σε live, εκτός δυναμικών intro/refrain/couple δηλαδή.

 

Αυτά όμως είναι δουλειά του ηχολήπτη... δεν είχατε στο live?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι και μικρο να ναι το μαγαζι και μεγαλο εγω και παλι εγω ειμαι πιο δυνατα.. αν μπορειτε θα ηθελα να μου πειτε ΚΑΘΕ τροπο να μειωσω την ενταση γιατι και ο κοσμος κουφενεται και δεν ακουγονται τα υπολοιπα οργανα με αποτελεσμα να ακουγεται βαβουρα...  Δηλαδη τι μπακετες να χρησιμοποιησω, σε οτι αφορα τη μονοτικη τενια μπορει καποιος να μου εξηγησει πως-που? κ για το μαξιλαρι μεγαλο μικρο? το snare ειναι το πιο δυνατο απολα! πως να μειωσω την ενταση του?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου