Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να "χαμηλωσω" την ενταση του ηχου των τυμπανων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κούρδισμα παίζει πολύ βασικό ρόλο. Μου χει τύχει σε διάφορα προβάδικα που τα τύμπανα ήταν κουρδισμένα στην τσίτα τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας να τρελαίνονται απο την ένταση και όσο και αν δυναμώναν πάλι ο ήχος ήταν χάλια. Οπότε αρχικά δοκίμασε λίγο πιο χαλαρό κούρδισμα. Επειδή όμως έτσι κ αλλιώς μπορεί να έχεις παραπάνω αρμονικές οι οποίες θα κάνουν βαβούρα έτσι κ αλλιώς δοκίμασε αυτά εδώ:

http://www.remo.com/portal/products/2/599/604/dh_remos.html

που είναι μια μορφή muffling χωρίς να χάνεται η χροιά ή οι ''ωραίες'' αρμονικές του τυμπάνου.

Επίσης πιστεύω πως επιβάλλεται να αλλάξεις τουλάχιστον τα μαμίσια batter δέρματα του σετ σου έτσι κ αλλιώς.

Εννοείται πως πρέπει να προσπαθείς να μην ''κοπανιέσαι'' με όλη σου τη δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Νομίζω οτι κάποτε πρέπει όλοι εμείς οι ντράμμερς να σταματήσουμε να παρασυρόμαστε και να κοπανιόμαστε.Πρέπει να εξασκηθούμε στο πολύ χαλαρό και απαλό παίξιμο με μια ευαισθησία που ταιριάζει σε ένα μουσικό όργανο.Έτσι θα μπορούν να ελέγχονται και πολύ καλύτερα όλες οι δυναμικές,ώστε στο ανάβασμά τους να μη χρειάζεται να τα σπάμε!...και να σταματήσομε να ιδρώνουμε λες και βγήκαμε απο Γυμναστήριο!  :D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κομματι λιγο δυσκολο να μην βαραω δυνατα στα "δυνατα" τραγουδια  :P

 

εχω στα τομς κ στο ταμπουρο rings της evans κ ειναι καλυτερα..

 

εννοειται οτι δεν λεει να το κανω αυτο στα συγκεκριμενα τυμπανα.. αλλα τι να κανω ο καημενος...?  ???

 

τουλαχιστον θα αρχισω να μην βαραω τοσο δυνατα πια...  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Νομίζω οτι κάποτε πρέπει όλοι εμείς οι ντράμμερς να σταματήσουμε να παρασυρόμαστε και να κοπανιόμαστε.Πρέπει να εξασκηθούμε στο πολύ χαλαρό και απαλό παίξιμο με μια ευαισθησία που ταιριάζει σε ένα μουσικό όργανο.Έτσι θα μπορούν να ελέγχονται και πολύ καλύτερα όλες οι δυναμικές,ώστε στο ανάβασμά τους να μη χρειάζεται να τα σπάμε!...και να σταματήσομε να ιδρώνουμε λες και βγήκαμε απο Γυμναστήριο!  :D

 

Διαφωνώ καθετα με το συμφορουμίτη. Πιστεύω τα πράγματα είναι διαφορετικό στον κάθε ντραμερ. π.χ. φανταστείτε την κωμική εικόνα ενός Lars Ulrich να "χαιδεύει" τα τύμπανα μη τυχόν και σκίσει κανενα καλσόν

Το πρόβλημα με το κοπάνημα έιναι μόνο σε αυτούς που δεν μπορούν να παίξουν και απλά σου παίρνουν τα αυτιά με τη προσπαθειά τους να βουλιάξουν τα δέρματα.

 

Προσωπικά κι όλας ο κυριότερος λόγος που έχω παρατησει τα τύμπανα είναι οτι για χρόνια δεν μπορούσα να τα κοπαναω ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ενα σημειο και περα, νομιζω πως η δυναμη που χτυπας το τυμπανο σε σχεση με τον ηχο δεν αυξανονται αναλογα. η περισσεια παει και βουλιαζει το δερμα απλα.

ας πουμε οτι αν στο χτυπημα στο ταμπουρο σου την ωρα που παιζεις τεζα δυνατα ξεκινα με το χερι στο υψος του ωμου και κατεβαινει, τοτε νομιζω πως, εφ οσον εχετε προβλημα, να το μειωσεις λιγο και να εισαι συγκεντρωμενος στο συνολο του ηχου και οχι μονο στο να τα χωσεις ωστε να βγει το ειδος σωστα.

 

melodicdrummer, ειμαι της ιδιας ιδεολογιας γενικα οσον αφορα την προσεγγιση σου στο σετ και πιστευω πως χανει τη μουσικοτητα του κατι που ξεπερνα το οριο ανεκτου θορυβου απο το αυτι μας.

 

καθε στυλ εχει την ωρα του και τον χωρο του, αρκει να ειναι τουλαχιστον ανεκτο στο ακουσμα απο το κοινο

στους κυκλους θετικης ανατροφοδοτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ καθετα με το συμφορουμίτη

  Καινούργιο αυτό?απο όσο γνωρίζω στο Ελληνικό λεξιλόγιο δεν υπάρχει τέτοια λέξη.Τί θέλει να πεί ο ποιητής άραγε?!

 

Προσωπικά κι όλας ο κυριότερος λόγος που έχω παρατησει τα τύμπανα είναι οτι για χρόνια δεν μπορούσα να τα κοπαναω ελεύθερα.

  Δηλαδή κοπανάω ελεύθερα,σημαίνει,παίζω δυνατά?Και γιατί πρέπει να κοπανάς?Κοπανάω εκ του κόπανος ήτοι αυτό το ξύλο που έχομε για να ξεσκονίζομε και να τινάζομε τα χαλιά.Και γιατί να παίζομε τα τύμπανα σα να τινάζομε χαλιά και φλοκάτες?Μήπως κάπως λανθάνομεν?

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ωραία τα είπανε τα προηγούμενα παιδιά,αλλά, η λύση είναι μία. Ο ντράμμερ πρέπει να παίζει πιο χαμηλά. Μην βαράς τόσο, παίζε πιο χαμηλά ! Ευκαιρία να δουλέψεις και τις δυνάμικές σου, που είναι πολύ σημαντικές !

 

 

 

 

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Βεβαίως πιο χαμηλά.Επίσης έχω παρατηρήσει οτι όσο πιο σιγανό είναι το χτύπημα της μεμβράνης τόσο πιο πλούσιες και σωστές είναι οι αρμονικές του τυμπάνου.Φαίνεται οτι τα βίαια χτυπήματα δημιουργούν τέτοιες κυματομορφές στις  μεμβράνες που καταστρέφουν σε ένα βαθμό τα στάσιμα κύματα ,καταστρέφοντας έτσι πολλές αρμονικές απο το ηχόχρωμα των τυμπάνων,καθιστώντας  τον ήχο ξερό,άχρωμο,έναν βόμβο δηλ. με εκκοφαντική ένταση που στερείται μελωδικότητος.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και να σταματήσομε να ιδρώνουμε λες και βγήκαμε απο Γυμναστήριο!  :D

 

Νομίζω ότι ο κύριος Rich, που μάλλον έχει καλά διαπιστευτήρια…, θα διαφωνούσε μαζί σου:

 

http://www.youtube.com/watch?v=LDhKty0gz6Q

 

Γενικά συμφωνώ με την άποψή σου ότι ο ντράμερ, όπως εξάλλου και όλοι οι μουσικοί, πρέπει να μπορεί να ελέγχει τις δυναμικές του από ppp μέχρι fff. Εκεί που διαφωνώ είναι στο ότι "…Πρέπει να εξασκηθούμε στο πολύ χαλαρό και απαλό παίξιμο με μια ευαισθησία που ταιριάζει σε ένα μουσικό όργανο…". Δεν είναι όλα τα μουσικά όργανα και όλες οι μουσικές "ευαίσθητες". Κάποια είδη ή/και κομμάτια έχουν δύο επίπεδα δυναμικών: forte και περισσότερο forte. Και δεν εννοώ μόνο το ροκ και το μέταλ. Υπάρχουν κομμάτια funk, jazz, blues κ.λπ. που ο ντράμερ πρέπει να κοπανάει (με το σωστό τρόπο, τεχνική κ.λπ κ.λπ, αλλά να κοπανάει παρ' όλα αυτά…), αλλιώς το feel και το γκρουβ πάνε περίπατο.

 

Φυσικά ο κάθε ένας επιλέγει το ύφος του και το στυλ του, και αν το δικό σου είναι "πολύ χαλαρό και απαλό", κανένα πρόβλημα. Όμως μην γενικεύεις θεωρώντας ότι έτσι μόνο πρέπει να παίζουμε, κυρίως για ένα όργανο όπως τα τύμπανα, που όπως και να το κάνουμε δεν είναι άρπα…

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γενικά μιλώντας, αν βγάζεις το συναισθήματά σου κατευθείαν στο μουσικό όργανο, μάλλον θα υποφέρουν αυτοί που είναι γύρω σου. Το ότι μια μουσική, ένα τραγούδι, ή μια φράση περιέχει π.χ. ένταση δεν σημαίνει ότι πρέπει να παίζεις αναγκαστικά με πολλά ντεσιμπελ, αλλά ότι πρέπει να κάνεις το παίξιμο εκείνο που ταιριάζοντας βέβαια με την αισθητική της μουσικής σου αποδιδει αυτή την ένταση.

 

Ανάλογο λάθος νομίζω κάνουν τηρουμένων των αναλογιών και οι τραγουδιστές που βγάζουν λυγμούς επειδή το κομμάτι είναι λυπητερό.

 

Οπότε πρέπει να προασπαθήσεις να διοχετεύεις τα συναισθήματα που σου προκαλεί η μουσική με μουσικό τρόπο. Αλλιώς κινδυνεύεις αν παίξετε κανενα ερωτικο κομμάτι να τα ...ήσεις τα τύμπανα  ;)

 

συμφωνω αλλα οταν παιζω πανω στην σκηνη και ειδικα οταν παιζω σπαθια και τρυπες τρελαινομαι και τα δινω ολα δηλαδη να τα σπασω μου ερχεται χεχεχε

νομίζω καταλαβαίνεις μόνος σου τι πρεπει να κανεις  :)

 

και προς όλου αυτούς που λένε να δυναμώσουν οι άλλοι κλπ, σήμερα υπάρχουν ενισχυτές και καμπίνες 200W+ τζάμπα, είναι εύκολο να πάμε σε πληθωρισμό έντασης - κόντρα, ποιο το νόημα;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου