Προς το περιεχόμενο

NOS Tubes


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα σε ένα site 4τράδες από τι παρακάτω λάμπες και δεν ξέρω ποιές να πάρω.

 

Τι προτίνετε?

 

1. Philips Jan 5751 66euros

2. General Electric Jan 5751 79euros

3. WB Sylvania 12at7 29euros

 

:?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρα τις General Electric μακραν η καλυτερη προενισχυτικη λυχνια που υπαρχει για πολυ καθαρο ηχο (χρησιμοποιησε την στη θεση V1 & PHASE INVERTER & συνδιασε την με 12AX7 στις αλλες θεσεις αν εχει ο ενισχυτης σου δευτερο βρωμικο καναλι,δεν κανει για αυτο το καναλι στο οποιο θα βαλεις 12AX7)

 

JAN-GE 5751 (JG-5751) - While not really a 12AX7, it shares the same pin-out arrangement and is designed for less gain in favor of lower noise and microphonics. It worked well in both test amps and can be used to advantage if your amp has too much grind. One of these should calm things down a bit. The 5751 is an affordable alternative to the 12AY7 used in original Fender tweed amps and can be subbed for a 12AT7 like a reverb driver tube. In this application, you will get good gain with a warmer sound than the 12AT7. The even balancing makes them a nice phase inverter and allows you push the front end of the amp a little harder.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ και εγώ αυτές σκεφτόμουν! Τελικά είναι αυτό ακριβώς που θέλω!

 

Οι tung sol που έβαλα τελικά μικροφωνίζουν πολύ και έχουν τρελό feedback ειδικά με fuzz ή distortion είναι πολύ ενοχλητικό! ¶σε που στο "fender" κανάλι έπεσε και το headroom

 

Τhnx superF!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι θα με χτυπήσετε, αλλά πρέπει να πω ότι έχω τουλάχιστον 1 λάμπα από καθεμιά απ'αυτές που λέει ο flea. :oops:

 

Οι 5751 είναι ιδανικές για πετάλια με λυχνία IMHO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση θα ήταν αλλά πολλά λεφτά ρε συ.

 

Μακάρι να μπορούσα να πάρω από μία αλλά πωλούνται μόνο σε 4τράδες από το συγκεκρημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση θα ήταν αλλά πολλά λεφτά ρε συ.

 

Μακάρι να μπορούσα να πάρω από μία αλλά πωλούνται μόνο σε 4τράδες από το συγκεκρημένο.

 

Ναι, δε νομίζω ότι αξίζουν τα λεφτά...

 

Αυτό γιατί, σε αντίθεση με λάμπες που μπορεί να έχουμε εμείς, 'από τότε', δεν μας εγγυάται κανείς ότι είναι επιλεγμένες όντως... μπορεί να σου βγουν και μούφα.

 

Η διαφορά ανάμεσα στην καλύτερη NOS και σε μια πολύ καλή σημερινή εξάλλου, υπάρχει μεν, αλλά είναι δυσδιάκριτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου