Προς το περιεχόμενο

Native Instruments-Komplete Elements


Neurotic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χάζευα για αρκετές ώρες θέματα για vst software οπότε άρχισα να ψάχνω λίγο το site της Native Instruments και πιο συγκεκριμένα το Guitar Rig...Κατέβασα μάλιστα και την free έκδοση για να την δοκιμάσω.Αφού συνέχισα το ψάξιμο έπεσα πάνω σε αυτό το πακέτο!Το Komplete Elements!Απ' ότι κατάλαβα είναι ένα light edition του Komplete 7(το οποίο περιλαμβάνει και το Guitar Rig 4)...

 

Το ερώτημα όμως είναι αν αξίζουν τα 50ευρώ που έχει για έναν αρχάριο στο συγκεκριμένο θέμα όπως εγώ ή υπάρχουν και πιο συμφέρουσες λύσεις;(Αν και εδώ που τα λέμε 1000 ήχοι(3GB) μόνο λίγοι δεν είναι)...

 

Αν καποιος έχει το συγκεκριμένο πακέτο ας μου πει καμια εντύπωση!

 

Αν υπάρχει ήδη κάποιο θέμα για το Komplete Elements(προσωπικά δεν βρήκα τίποτα) ποστάρετε...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κανείς ρε παιδιά;

 

Έχω λιώσει την demo έκδοση του guitar rig και σκέφτομαι να παω ένα βήμα παραπέρα!Απ ότι είδα το Komplete Elements περιλαμβάνει και το Guitar Rig 4 αλλά υποθέτω κάποια πραγματάκια απ' αυτό!Αξίζει να δώσω τα 49euro του πακέτου ή δεν έχει νόημα;

 

Σημειώνω ότι τώρα έχω αρχίσει και την ψιλοψάχνω με software/vst,κλπ...

 

Επίσης ένας συνδυασμός (για πιο μετά) με το Cubase Elements 6 θα ήταν καλή κίνσηση;Προς το παρόν ψάχνομαι με το Audacity!

 

Υ.Γ.δεν μπορώ με τίποτα να διαθέσω τα χρήματα που απαιτεί το Guitar Rig 4!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημέρα,

 

Καταρχήν αντί για το audacity, τσέκαρε το reaper (reaper.fm). το θεωρώ απείρως καλύτερο και αν και δεν είναι τσάμπα, είναι (είναι ακόμη?) ανοιχτό για δοκιμή χωρίς να πρέπει να το αγοράσεις ντε και καλά.

 

Τo Komplete Elements φαίνεται να έχει αρκετά πράγματα για αρχάριους, και μάλιστα σε διάφορα ήδη μουσικής (όχι μόνο κλασσική, ή μόνο ροκ, κλπ). Προφανώς δε φτάνει να είναι "όσο καλό" είναι κατι που κοστίζει 500 ευρώ, έχει κομμένα αρκετά στοιχεία, αλλά και πάλι για έναν αρχάριο, αφού ψάχνει κάτι τέτοιο δε βλέπω να είναι ούτε τρομερό ποσό (είναι 15 πακέτα τσιγάρα, όχι 200), και μπορείς να το πάρεις και μέσω του νετ.

 

Τώρα αν ψάχνεις μόνο το guitar rig, δες τι άλλες επιλογές υπάρχουν στην ιστοσελίδα της ΝΙ. Υπάρχουν και άλλες εκδόσεις που μπορεί να είναι πιο φθηνές και πιο ειδικευμένες σε αυτό που ψάχνεις.

 

Λυπάμαι, αλλά δεν έχω δοκιμάσει το πακέτο, και μόνο ικασίες μπορώ να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Νικόλα και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου...Με την πρώτη ευκαιρία θα ρίξω και μια ματιά στο Reaper, αν και το audacity μέχρι στιγμής με έχει βολέψει μια χαρά!

 

Όσον αφορά το Komplete Elements τώρα, κι εγώ πάνω σε αυτή τη λογική το σκεφτόμουν...Είναι φθηνό και με επιλογές αρκετές που θα μου πάρουν καιρό μέχρι να τις μάθω καλά(και αν)!

 

Πάντως επειδή γενικά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι το guitar rig και όχι τόσο τα υπόλοιπα προγράμματα που έχει το πακέτο...Υπάρχει το πρόγραμμα μόνο του χωρίς το controller;Και αν ναι πέφτει καθόλου η τιμή του;Γιατί τα 300+ euros που έχω δει σε διάφορα καταστήματα μου πέφτουν πολλά!

 

Τέλος για το Cubase Elements 6 έχεις κάποια άποψη;Κι αυτό απ ότι φαίνεται πετσοκομμένο είναι αλλά το θέμα είναι κατα πόσο μπορείς να κάνεις καλά τη δουλειά σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή γενικά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι το guitar rig και όχι τόσο τα υπόλοιπα προγράμματα που έχει το πακέτο...Υπάρχει το πρόγραμμα μόνο του χωρίς το controller;

Εάν δεν ενδιαφέρεσαι για τα υπόλοιπα προγράμματα για πλήκτρα (που μεταξύ μας είναι κορυφαία), υπάρχει η "νέα" λογική της ΝΙ...το δωρεάν module

http://www.native-instruments.com/#/en/products/producer/guitar-rig-4-player/

Mε λίγα λόγια, παίρνεις τη βάση δωρεάν (και νόμιμα) και σιγά-σιγά προσθέτεις τα extra που σε ενδιαφέρουν...oπότε έχεις ένα custom προϊόν χωρίς να πληρώσεις από την αρχή όλο το ποσό και για components που δεν θα χρησιμοποιούσες ποτέ.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μία καλή λύση...Thanks Marathon!

 

Επίσης αν αποκτήσω το Elements να υποθέσω ότι αν κάποια στιγμή θελήσω να κάνω μία αναβάθμιση μόνο στο Guitar Rig ώστε να το έχω ολόκληρο θα μπορώ έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου