Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πληκτράδες χρήστες cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα midi δεν τα πάω καλά οπότε αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Το ερώτημα είναι πως βλέπω στο cubase ΟΛΑ τα ενδεχομένως χρησιμοποιημένα cc functions σε μια λήψη.

 

Για να το κάνω πιό λιανά....ας πούμε ότι έχω ηχογραφήσει κάτι που την ώρα που έπαιζα ήταν το mod wheel σε κάποια θέση, με αποτέλεσμα να αποκτήσει η ηχογράφηση ένα χαρακτηριστικό, που αργότερα δεν μου αρέσει. Και θέλω να το αλλάξω. (δηλαδή αφού έχω ηχογραφήσει βλέπω ότι με το mod wheel σε άλλη θέση βρίσκω το αποτέλεσμα που θέλω).

Στο cubase στον midi editor κάτω έχω κάποια lanes όπως τα ονομάζει όπου μπορώ να διαλέξω ποιά θα βλέπω και θα πειράζω. Πχ velocity, pitch bend, aftertouch κλπ. 

Δεν έχω βρει έναν τρόπο να τα δείχνει ΟΛΑ όσα ήδη χρησιμοποιούνται στο κλιπ που δουλεύω. Μπορώ να ανοίγω ένα που με ενδιαφέρει και να το βλέπω.

Αν είχα έναν τρόπο να τα έβλεπα όσα δουλεψαν για το συγκεκριμένο κλπ θα εύρισκα αυτό που ήθελα για να το αλλάξω.

Δοκιμάζω να ανοίξω ένα ένα όσα εικονίζονται, αλλά δεν βλέπω κάποιο να βγάζει τιμές. Τιμές βγαίνουν στο velocity. Πιθανολογώ ότι είναι κάπου κάποια values που δεν μπορώ να τα δείξω ώστε να τα πειράξω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί θα έκανα εγώ:

1. Θα κοιτούσα στην Event List να δω αν υπάρχουν τα event του τύπου που με ενδιαφέρουν. Υπάρχουν φίλτρα με τα οποία "εξαφανίζεις" διαφόρων τύπων event οπότε βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για το ποια υπάρχουν στο τραγούδι..

2. Θα κοιτούσα στα lane του midi editor έχοντας ενεργοποιημένα ΟΛΑ τα channel του κάθε track και όχι ένα συγκεκριμένο.

3. Αν βγάζει μόνο velocity, αυτό σημαίνει ότι έλαβε κάποια άλλα cc events αλλά δεν τα ηχογράφησε. Ο λόγος είναι ότι έτσι προστάζουν οι ρυθμίσεις του. Τότε κάπου του λες να αγνοεί αυτά τα cc, ή αντίστροφα, να δέχεται μόνο συγκεκριμένα..

4. Τα παραπάνω είναι με βάση την εμπειρία μου στο Sonar αλλά σε όλα τα DAW κάπως έτσι είναι τελικά..

 

Προσοχή: velocity, pitch bend, aftertouch, tempo change και μερικά ακόμα ΔΕΝ έχουν αριθμό cc - βάσει του midi πρωτοκόλλου θεωρούνται άλλου τύπου και χειρίζονται ανάλογα.. Όμως εμφανίζονται σε όλες σχεδόν τις ρυθμίσεις όπου υπάρχουν cc events προς επεξεργασία..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μόνο velocity βγάζει

Έχει κουτάκια που αφορά τα φίλτρα. Δηλαδή τι θες να εμφανίζει από midi πληροφορίες.

 

https://www.youtube.com/watch?v=MH2lxwV8XsU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις αλλάξει κάτι θα πρέπει να εμφανιστεί ως automation σωστά?
Υπάρχουν 2 εύκολοι αλλά διαφορτικοί τρόποι automation. Ο ένας είναι στο track, και ο άλλος στο event.

Track: Δε ξέρω ποιο είναι το hotkey, εγώ το έχω βάλει να ανοίγει με το A και να κλείνει με το shift+A.
Αυτά που έχουν έστω και 1 αλλαγή/register από κάπου, έχουν αστεράκι και πάνε πάντα πάνω πάνω.
image.png.c92c216c9b76652ef10f130b4649ec30.png

Αν ηχογραφείς όμως, κατά πάσα πιθανότητα θα πάει στο event. Εκεί το βρίσκεις μέσω του piano roll, και ισχύει το ίδιο. Αν υπάρχει αλλαγή, θα έχει πάντα αστεράκι
image.png.811674d14b6c63df5f79f2b85b59376e.png
image.png.0c958644d228564fa0ac83cc6e83b93e.png

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Αν είχα έναν τρόπο να τα έβλεπα όσα δουλεψαν για το συγκεκριμένο κλπ θα εύρισκα αυτό που ήθελα για να το αλλάξω.

 

 

Θα επιχειρήσω να απαντήσω σε αυτό.

 

Cubase pro 10.5

Στη φώτο (παρακάτω) έχω κυκλώσει με κόκκινο τους αστερίσκους που εμφανίζονται στα CC του Key editor τα οποία έχουν μέσα τους πληροφορία.
Συνεπώς όσα δεν έχουν αστερίσκο δεν έχουν και πληροφορία ενεργή.

 

Αν ηχογραφήσεις ένα νέο Midi κανάλι (πειράζοντας Mod κλπ) και μπεις στο CC section το λογικό είναι να βρεις με αστερίσκο όποιο CC γράφτηκε πληροφορία.

 

Στο Setup επιλέγεις ποια CC θα εμφανίζονται στη λίστα.

Αν επιλέξεις να τα βλέπεις όλα φαντάζομαι θα βρίσκεις με αυτο το τρόπο ποιο έχει δουλευτεί.


Αν και απο κάποια στιγμή και μετά ξέρεις ποιος χρησιμοποιεί τι και ρυθμίζεις και τη λίστα.

Untitled.png

 

 

edit: με πρόλαβε ο @Alex Raptakis

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Like 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Γενικά αυτά που αναφέρετε τα γνωρίζω.

Το πρόβλημα τελικά είναι αλλού.

Και για να το καταλάβω έγραψα μερικές νότες παίζοντας με το mod wheel για να δω τι θα γίνει.

 

παρατηρήσεις.

1. Το mod wheel δουλεύει και off line. Δηλαδή ηχογραφημένο midi μπορείς να του αλλάξεις στο συγκεκριμένο την ώρα της αναπαραγωγής την ένταση έως και mute. (αυτό ομολογουμένως τόσο καιρό δεν το ήξερα)

2. όταν το δουλέψεις την ώρα της ηχογράφησης όντως τελικά επιδρά στο cc1/modulation και επάνω στο track βγάζει την καμπύλη. Τώρα στο δικό μου παλιό ηχογραφημένο πιθανόν έχω βγάλει (σβήσει) την καμπύλη αλλά παραδόξως αυτό που δεν θέλω να ακούγεται...ακούγεται  ή ισχύει το επόμενο.

3. Τελικά το πρόβλημα μάλλον είναι στο vst. Όπου κάποιες νότες εχουν παραμόρφωση από τη μάνα τους. Ό,τι και να τις κάνεις παραμορφώνουν, κάπως λιγότερο με το mod κατεβασμένο. Είναι μάλλον κακοφτιαγμένο το vst. 

Αρα μάλλον δεν μπορεί να δοθεί 100% λύση.

Μια εν μέρει λύση είναι να κατεβάσω με το mod λίγο την ένταση και να ξανακάνω export.

Ενδεχομένως μια άλλη να κατεβάσω μια οκτάβα (ή να ανεβάσω) μήπως και δεν το κάνει με το τέχνασμα αυτό.

Μια τρίτη να αλλάξω vst και ήχο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 


Ότι πειράξεις, θα επιρρεάσει το πρόγραμμα ή το VST, ή ότι έχεις βάλει να κάνει control χωρίς να έχεις κάνει record. Γενικά όλα τα midi controls δουλεύουν χωρίς να παίζεις, χωρίς record. Μάλιστα υπάρχει ένδειξη midi input για attack και release κάποιες φορές. Είναι αυτή η ένδειξη στο cubase: (η τέρμα αριστερά μπάρα)
image.png.d935ae0c5e77af982e2e4aec09c1353f.png

Επίσης το mod-wheel είναι πάντα προ-προγραμματισμένο στο CC1, όπως και το Pitch-bend είναι διαφορετικό και συνήθως δεν ελέγχεται από CC λειτουργείες.

Αν έχεις σβήσει την καμπύλη ή την ρύθμηση, το πρόγραμμα θα θυμάται το τελευταίο που διάβασε. Εκεί πρέπει να πας στο VST και απλά να το επαναφέρεις στο default. Αν ήταν πολλές οι αλλαγές, καλύτερα να ξαναφορτώσεις από την αρχή το plugin. Αρκετές φορές αν πατήσεις CTRL+Click η ρύθμηση επαναφέρεται στο default.

Έξτρα bonus αν έχεις το παρακάτω πρόβλημα που εμένα μου πήρε καιρό να το φτιάξω.
Κανονικά, όταν "ηχογραφείς" midi automation παραπάνω από μια φορά στο ίδιο event, τα κάνει overlap με αποτέλεσμα να γίνεται χαμός, με αποτέλεσμα να μη ξέρει το DAW τι να διαβάσει, γιατί για 1 control υπάρχουν 2 τιμές την ίδια στιγμή. πχ:
image.thumb.png.605f44d517ec31340bd0c5569f0cbaa4.png

Έκατσα και το έψαξα ώρα για να το βρω. Η λύση είναι ο συνδιασμός 2 ρυθμήσεων:
image.png.2b755d1efc113e550da990186293a371.png
image.png.016f3103633f488f78cd6ec0f2f087ac.png
image.png.df56770945c55292f3e923e8bc2c4c5b.png

Έτσι όταν κάνεις record automation, το προηγούμενο αντικαθιστάται, εφόσον το αγγίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου