Προς το περιεχόμενο

βοήθεια με chords


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν υπάρχει κανεις που να μπορεί να καταλάβει ποια είναι τα παρακάτω chords θα του είμαι υπόχρεος για μια ζωή... τα πήρα από ένα sample cd  και ενώ υποτίθεται ότι λέει ποια  είναι p.x. Bbm και Bbmaj7

όταν παίζω από πάνω ακούγεται ότι να ναι.

είμαι k άσχετος και καταλαβαίνετε τώρα.

ευχαριστώ πολύ

Bbm.mp3

Bbmaj7.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, θα απαντησω θεωρωντας ως ριζα τη χαμηλωτερη φωνη που ακουγεται.(Αλλιως υπαρχουν και αλλοι τροποι να ονομασεις αυτα τα ακορντα θεωρωντας τα αναστροφες).

Στο clip με το ονομα ''Bbm'', ακουγεται χαμηλα η νοτα Ab και οι υπολοιπες φωνες δινουν το αποτελεσμα του ακορντου Αbsus13. Δηλαδη προσωπικα ακουω τις νοτες: Αb(1η), Db(4η), Eb(5η), Gb(μικρη 7η), F(13η). (Δεν παιζεται η 9η βαθμιδα του ακορντου).

Στο clip με το ονομα Bbmaj7 ακουω χαμηλη Βb και οι υπολοιπες ακουγονται οι: Db(μικρη 3η), F(5η), Ab(μικρη 7η), C(9η). Αυτα δινουν το ακορντο Βbm9.

Αν ομως τα ακορντα αυτα ειναι μερος κομματιου, τοτε πρεπει να παρουμε υπ'οψιν την τονικοτητα αυτου του κομματιου και να τα ονομασουμε αναλογως(ως αναστροφες). Ηχητικα ομως ειναι το ιδιο πραγμα. Ελπιζω να βοηθησα και αν καποιος ακουει κατι αλλο, θα ηταν καλο να το πει γιατι ενα αυτι μονο του παντα μπορει να κανει καποιο λαθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κιθαρα παιζω και θελω να βοηθησω οσο μπορω.

το Bbm ειναι η Σι υφεση μινορε και η Bbmaj7 ειναι παλι η Σι υφεση αυτη τη φορα ματζορε και μαλλον με μεγαλη εβδομη...να στα εξηγησω περισσοτερο?

 

 

Στο clip με το ονομα ''Bbm'', ακουγεται χαμηλα η νοτα Ab και οι υπολοιπες φωνες δινουν το αποτελεσμα του ακορντου Αbsus13. Δηλαδη προσωπικα ακουω τις νοτες: Αb(1η), Db(4η), Eb(5η), Gb(μικρη 7η), F(13η). (Δεν παιζεται η 9η βαθμιδα του ακορντου).

 

Γιαννη εξηγησε μου δυο πραγματα,1ον γιατι στο Bbm ακους ως τονικη την Αb και οχι την Bb?και 2ον γιατι το Absus13 να μην το πεις απλα Absus6 εφ'οσον μετα την οκταβα ολα μηδενιζονται...?με την ιδια λογικη 8α μπορουσε να υπαρχει και Bmajsus19!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη δικη μου μαλακια δεν τα ειχα ακουσει σωστα.εσυ καλα τα ειπες το 8εμα ειναι γιατι το κομματι να τα γραφει με αυτες τις ονομασιες εφ'οσον η τονικη στην πρωτη συγχορδια ειναι Αb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 8εμα ειναι γιατι το κομματι να τα γραφει με αυτες τις ονομασιες

Γι'αυτο ο φιλος ανοιξε το thread. Προφανως υπαρχει λαθος στις αναγραφομενες ονομασιες. Επαιζε απο πανω τα αναγραφομενα ακορντα και ακουγονταν ασχετα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανως υπαρχει λαθος στις αναγραφομενες ονομασιες. Επαιζε απο πανω τα αναγραφομενα ακορντα και ακουγονταν ασχετα ;)

 

αυτό ακριβώς ήταν το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που αναφερεις φιλε ως 'Bbmaj7' εγω το ακουσα ως 'Bb m9' (Σι υφεση μινορε 9ης)

και αυτο που αναφερεις ως Bbm εγω το ακουω ως 'F# maj7' (Φα διεση ματζορε 7ης)

ελπιζω να βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτο που αναφερεις ως Bbm εγω το ακουω ως 'F# maj7' (Φα διεση ματζορε 7ης)

ελπιζω να βοηθησα...

 

+1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου