Προς το περιεχόμενο

Δίκαση ή διπέταλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα αν και δεν εχω παιξει με axis πρεπει να ειναι απιστευτα διπεταλα..αα,κατι ακομα,ειναι υδραυλικα πεταλια?δηλαδη με μια μποτια ακουγονται δυο γρηγορες σφυριες στην καθε μποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικα αν και δεν εχω παιξει με axis πρεπει να ειναι απιστευτα διπεταλα..αα,κατι ακομα,ειναι υδραυλικα πεταλια?δηλαδη με μια μποτια ακουγονται δυο γρηγορες σφυριες στην καθε μποτα?

 

οχι ειναι ηλεκτρολογικα! πλακα κανω...δεν υπαρχουν υδραυλικα πεταλια, ουτε υπηρξαν ποτε! (νομιζω τουλαχιστον) εχω την εντυπωση οτι προκειται περι μυθου!

 

οσον αφορα το 2ο ποιος σου ειπε οτι αυτο το κανουν τα υδραυλικά...για αυτο που λες υπαρχει αυτο το πεταλι http://www.theduallist.com/ και δεν ειναι υδραυλικο ειναι chain drive και belt drive εν ολιγοις δεν υπαρχει ''hydraulic'' drive

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αν και δεν εχω παιξει με axis πρεπει να ειναι απιστευτα διπεταλα..αα,κατι ακομα,ειναι υδραυλικα πεταλια?δηλαδη με μια μποτια ακουγονται δυο γρηγορες σφυριες στην καθε μποτα?

 

Τα πεταλια όπως το axis, gibraltar intruder, yamaha flying dragon kai pearl demon drive είναι στην κατηγορια

direct drive...

Απο όσο ξέρω μιλάμε για ιδιοτροπη κατασκευη ρουλεμαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αν και δεν εχω παιξει με axis πρεπει να ειναι απιστευτα διπεταλα..αα,κατι ακομα,ειναι υδραυλικα πεταλια?δηλαδη με μια μποτια ακουγονται δυο γρηγορες σφυριες στην καθε μποτα?

 

Τι εννοεις με μια μποτιά ακουγονται 2 γρηγορα χτυπήματα...

Γενικα πρεπει να ξεκολήσουν πολλά άτομα, που νομίζουν ότι ένα καλο πέταλο, 8α παιζει,

ή θα φτιάχνει καφε ακόμα για αυτούς ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...

Αυτό που λες λέγεται HELL/TOE τεχνική και σε όποιοδήποτε πετάλι δουλεύει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ''αχρηστους'' ή απλα για γκατζετακηδες...για μεταλλαδες παντως ΔΕΝ ειναι

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις με μια μποτιά ακουγονται 2 γρηγορα χτυπήματα...

Γενικα πρεπει να ξεκολήσουν πολλά άτομα, που νομίζουν ότι ένα καλο πέταλο, 8α παιζει,

ή θα φτιάχνει καφε ακόμα για αυτούς ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...

Αυτό που λες λέγεται HELL/TOE τεχνική και σε όποιοδήποτε πετάλι δουλεύει...

 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό.. γενικότερα υπήρχε ένας μεγάλος μύθος (αν και παντού υπάρχει ένας!  ;D ) ότι χρειάζεσαι longboards και γενικές αηδίες για να παίζεις heel/toe. Αυτή είναι μεγάλη πλάνη. Ναι. βοηθάει κατά πολύ αλλά δεν είναι 100% απαραίτητο. Χώρια που με single strokes με είτε heel-up είτε με swivel έχεις πολύ ποιο καθαρό ήχο και δυνατότερα χτυπήματα...

 

Τα πεταλια όπως το axis, gibraltar intruder, yamaha flying dragon kai pearl demon drive είναι στην κατηγορια

direct drive...

Απο όσο ξέρω μιλάμε για ιδιοτροπη κατασκευη ρουλεμαν...

 

Όχι ακριβώς. Τα Direct drive πετάλια (που μαζί με αυτά, είναι και τα Trix που είναι υπερεκτιμημένα κατ εμε..) είναι πετάλια που πλέων δεν χρησιμοποιούν αλυσίδα ή το ναϊλον strap για να ενώσουν το footboard με τον μηχανισμό του κόπανου αλλά έχουν ένα ένα κομμάτι μέταλλου ή άλλου συμπαγές και ομογενές υλικού το οποίο σου δίνει πολύ πιο άμεση απόκριση και μεταφράζει τα χτυπήματα σου πολύ ποιο καθαρά. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που πολλοί συνάδελφοι ντραμμερς λένε πως θέλει να τα συνηθίσεις πριν τα βγάλεις "βόλτα" σε κανένα live :).

Προσωπικά έχω το deamon drive το οποίο είναι εκπληκτικό πετάλι και το συνήθισα γρήγορα. Είχα ένα dw9002 πριν από αυτό το οποίο τα εγκατέλειψα γρήγορα για χατήρι του Pearl. :)

 

Δες εδώ περίπου τι παίζει.. είναι promo video που βλογάνε τα γένια τους βέβαια αλλά...

 

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό.. γενικότερα υπήρχε ένας μεγάλος μύθος (αν και παντού υπάρχει ένας!  ;D ) ότι χρειάζεσαι longboards και γενικές αηδίες για να παίζεις heel/toe. Αυτή είναι μεγάλη πλάνη. Ναι. βοηθάει κατά πολύ αλλά δεν είναι 100% απαραίτητο. Χώρια που με single strokes με είτε heel-up είτε με swivel έχεις πολύ ποιο καθαρό ήχο και δυνατότερα χτυπήματα...

 

Όχι ακριβώς. Τα Direct drive πετάλια (που μαζί με αυτά, είναι και τα Trix που είναι υπερεκτιμημένα κατ εμε..) είναι πετάλια που πλέων δεν χρησιμοποιούν αλυσίδα ή το ναϊλον strap για να ενώσουν το footboard με τον μηχανισμό του κόπανου αλλά έχουν ένα ένα κομμάτι μέταλλου ή άλλου συμπαγές και ομογενές υλικού το οποίο σου δίνει πολύ πιο άμεση απόκριση και μεταφράζει τα χτυπήματα σου πολύ ποιο καθαρά. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που πολλοί συνάδελφοι ντραμμερς λένε πως θέλει να τα συνηθίσεις πριν τα βγάλεις "βόλτα" σε κανένα live :).

Προσωπικά έχω το deamon drive το οποίο είναι εκπληκτικό πετάλι και το συνήθισα γρήγορα. Είχα ένα dw9002 πριν από αυτό το οποίο τα εγκατέλειψα γρήγορα για χατήρι του Pearl. :)

 

Δες εδώ περίπου τι παίζει.. είναι promo video που βλογάνε τα γένια τους βέβαια αλλά...

 

 

Μιλας για to trick pro προφανως...

το οποίο εχει κανει τρελη διαφημιση και πάει να χτυπησει την αγορά στα γρηγορα πεταλια...προσωπικά δεν με πειθουν...

Φυσικα και εχουν ακριβη αποκριση...τα direct drive...

Παντως για το demon χρησιμοποιησαν τον μηχανισμο απο skateboard(nijia bearings)...

Το λενε και οι ιδιοι..αλλωστε...

Παντως γενικά τα longboards βοηθανε πολυ...

Βεβαια αυτο δν ισχυει για το heel/toe...εκτος και αμα εισαι ψηλαγγουρο, με 50+ νουμερο παπουτσι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βεβαια αυτο δν ισχυει για το heel/toe...εκτος και αμα εισαι ψηλαγγουρο, με 50+ νουμερο παπουτσι...

 

 

και πως το συμπερανες αυτό?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως γενικά τα longboards βοηθανε πολυ...

Βεβαια αυτο δν ισχυει για το heel/toe...εκτος και αμα εισαι ψηλαγγουρο, με 50+ νουμερο παπουτσι...

 

 

ναι αλλα πριν αναφερεσαι στα longboards. ασε που με chain drive δε μπορεις, οτι ποδι και να εχεις, να αξιποιησεις και να εκμεταλλευτεις το heal/toe

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου