Προς το περιεχόμενο

Tonelab + distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λεει και το θεμα και απευθυνομενος στους κατοχους της tonelab SE θα ηθελα να μου διευκρινισετε τον ποιο σωστο τροπο συνδεσης καποιου  διστορτιον stombox με τη πεταλιερα..

Ποιο συγκεκριμενα ομως..

 

Εχει διαφορα το αν η πεταλιερα ειναι συνδεδεμενη στο insert του ενισχυτη ή στο send/return (για χρηση ως εφεδιερα)

 

Απο μια ερευνα στο νετ καποιοι προτεινουν τα πεταλακια να μπαινουν στο insert της πεταλιερας (στην λουπα της δλδ)

Τι γνωμη εχετε για αυτο?

Εγω το τελευταιο καιρο τη χρησιμοποιω στο send/return για χρηση μονο των εφε της αλλα δε μενω πολυ ευχαριστημενος απο τα delay της σε ταυτοχρονη χρηση με ενα stompbox distortion που χρησιμοποιω.. Μου <<ξυνουν>> δλδ..

 

Υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει κατι αντιστοιχο???

 

ευχαριστω!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η SE δεν εχει λουπα (αυτο το...πραγμα που λεει λουπα απλα βαζει τα πεταλια ΜΠΡΟΣΤΑ απο την πεταλιερα αρα ειναι παντελως αχρηστο).

 

Το πεταλι πρεπει να μπει μπροστα απο τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ σου αν εχεις την SE στη λουπα.

Aν την εχεις μπροστα απο τον ενισχυτη θα το βαλεις απλα μπροστα απο την SE)

 

Εντελως λαθος να βαλεις την SE στη λουπα του ενισχυτη σου (εκτος κι αν θελεις να χρησιμοποεις το βρωμικο καναλι του),καλυτερα μπροστα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη λουπα την εχω (τη ΤΛ  :D) για να χρησιμοποιω μονο τα εφε της και οχι τα <<βρωμικα>> της μιας κ για αυτο το σκοπο χρησιμοποιω το πεταλακι.. Απλα υπεθετα μηπως διαμεσου του insert της ΤΛ εδενε καλυτερα με τα εφε της το πεταλακι.

 

Οι 2 συνδεσμολογιες που μου προτεινεις ισχυουν και για τη χρηση εξωτερικου compressor? δλδ αμεσως μετα τη κιθαρα κ μετα ΤΛ κ μετα insert ενισχυτη?

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι παντα τα πεταλακια πριν τη πεταλιερα

 

Στη λουπα την εχω (τη ΤΛ  Cheesy) για να χρησιμοποιω μονο τα εφε της και οχι τα <<βρωμικα>> της μιας κ για αυτο το σκοπο χρησιμοποιω το πεταλακι..

 

δεν λειτουργει σωστα ετσι,βαλτην μπροστα να καθαρισει ο ηχος σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μπροστά την έχω, με το MXR Zakk Wylde πριν την SE.

 

Η SE δεν εχει λουπα (αυτο το...πραγμα που λεει λουπα απλα βαζει τα πεταλια ΜΠΡΟΣΤΑ απο την πεταλιερα αρα ειναι παντελως αχρηστο).

Και έτσι να μην ήταν, "διστόρσιον" ;D δεν μπαίνει σε λούπα (ειδικά πεταλιέρας), θα ήταν μόνο για εφφέ, σωστά;

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα,ετσι κι αλλοιως στη λουπα δεν μπορει να χρησιμοποιησει τα "γκαζια" της TL που ριχνουν στα αυτια σε ολα τα πεταλακια... ;D ;D (πεταλακια,ακου πεταλακια...που τα θυμηθηκε??? ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα,ετσι κι αλλοιως στη λουπα δεν μπορει να χρησιμοποιησει τα "γκαζια" της TL που ριχνουν στα αυτια σε ολα τα πεταλακια... ;D ;D (πεταλακια,ακου πεταλακια...που τα θυμηθηκε??? ;D ;D)

 

Χαχαχαχαχαχα ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μπροστά την έχω, με το MXR Zakk Wylde πριν την SE.

Και έτσι να μην ήταν, "διστόρσιον" ;D δεν μπαίνει σε λούπα (ειδικά πεταλιέρας), θα ήταν μόνο για εφφέ, σωστά;

 

Σε αυτη τη περιπτωση τη ΤΛ τη χρησιμοποιεις σε mode insert?? Δλδ χωρις patches, οπου το καθε κουμπι λειτουργει κ καλα σαν πεταλακι?? (τι θυμαμαι ο φουστης ;D ;D)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη περιπτωση τη ΤΛ τη χρησιμοποιεις σε mode insert?? Δλδ χωρις patches, οπου το καθε κουμπι λειτουργει κ καλα σαν πεταλακι?? (τι θυμαμαι ο φουστης ;D ;D)

Όχι έχω τα preset μου κανονικά και το MXR σε ρύθμιση gain 7,5 tone 4 volume 3,5 μόνο για "μπούστερ" στα λίντ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια καταλαβα.....

 

Κατι τελευταιο και of the record.........

Οταν βαζετε τη ΤΛ στο ινσερτ του ενισχυτη και παιζεται κατι τελειως clean (με amps+cabs απενεργοποιημενες) δε νιωθετε μια διαφορα στο punch?? σαν να ειναι λιιιγο πιο ψοφιος :P ??

Γιαυτο παλευω κ με το send/return και προσπαθω να βγαλω ακρη..

Μιλαω για λαμπατο παντα...

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου