Προς το περιεχόμενο

Koκκινο Τριανταφυλλο εκτελεση σε λα φαλτσορε


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.youtube.com/watch?v=aXv234-9LAc

Καλο πασχα να χουμε. Εχω σαπισει στο γελιο με το εν λογω βιντεακι, μηπως ο πιανιστας φορα ωτοασπιδες? χαχαχαχ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο πιανίστας δεν έκανε κάτι λάθος, η χορωδία το εκτέλεσε κανονικά το κομμάτι. Μπορούσε να το παίξει πιο χαμηλά βέβαια, αλλά πάνω στο τραγούδι?  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδες το φαλτσο τρομαρα σου και εισαι και μουσικος.

Αν σε μερικα σημεια επικρατουν οι δευτερες και τριτες φωνες και καλυπτουν την κυρια μελωδια, αυτο ειναι επιλογη του εκαστοτε μαεστρου και αν σου αρεσει καλως, αν δεν σου αρεσει, παλι καλως, αλλα αυτο δεν παει να πει οτι βγαζουμε ενα βιντεο με τετοιο τιτλο προσπαθοντας να ευτελισουμε και γω δεν ξερω τι, και το τελος ευτελιζομαστε εμεις οι ιδιοι.

Αν ησουν μουσικος σε καποια χωρωδια, η φιλαρμονικη, η συμφωνικη ορχηστρα η εν παση περιπτωση απλα "μουσικος".... δεν θα γελουσες τοσο πολυ.

Συγνωμη για το υφος μου.  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμμχμμμμ... άλλο να μη μας αρέσει να κράζουμε μουσικούς δημοσίως και άλλο να λέμε ότι τα φωνητικά στο clip είναι σωστά. Μην το σκίσουμε δηλαδή κιόλας το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tsotir , δυναμωσε μια το volume κ θα καταλαβεις που ειναι το φαλτσο, στο ρεφραινακι μηπως?

 

Το θεμα ειναι στο ρεφραιν και μαλιστα στο κοκκινο τριανταφυλο και δη στο τελευταιο "λο" (συλλαβη απο το τριανταφυλο), στο οποιο "λο" υπερτερει (υπερθεματιζεται) η φωνη του τενορου ανδρα που τραγουδαει σε δευτερη φωνη (μπορει και τριτη, γιατι ειναι καμποσοι οι αντρες).

Αλλα αν παρεις μια κιθαρα (βαριεμαι να το κανω βραδυατικα) και βρεις τη συγχορδια, θα δεις οτι η "φαλτσα" αυτη νοτα ειναι μεσα στη συγχορδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο video η χορωδία "βγάζει" κάποια προβληματάκια. :)

 

Από το να διαπιστώνουμε όμως μια κακή στιγμή μέχρι αυτό να αποτελεί αφορμή για "να σαπίσουμε στο γέλιο" και μάλιστα να ανοίξουμε και σχετικό θέμα δημόσιας συζήτησης, απαιτείται και ένα στοιχείο χαιρεκακίας ή κόμπλεξ που -για να είμαι ειλικρινής- δεν μου αρέσει.

 

@ Brougos7, θα ήθελες να εξηγήσεις το σκεπτικό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο video η χορωδία "βγάζει" κάποια προβληματάκια. :)

 

Από το να διαπιστώνουμε όμως μια κακή στιγμή μέχρι αυτό να αποτελεί αφορμή για "να σαπίσουμε στο γέλιο" και μάλιστα να ανοίξουμε και σχετικό θέμα δημόσιας συζήτησης, απαιτείται και ένα στοιχείο χαιρεκακίας ή κόμπλεξ που -για να είμαι ειλικρινής- δεν μου αρέσει.

 

@ Brougos7, θα ήθελες να εξηγήσεις το σκεπτικό σου?

 

+1

 

Τα προβληματακια τα εστιαζω στις επιλογες του μαεστρου και στην αισθητικη του στα περι αρμονιας και οχι σε ασχετοσυνη (προς θεου δηλαδη μην τρελαθουμε κιολας) και φαλτσαρισματα.

Οτι ακουμε μπορεις να το πεις κακη επιλογη στην αρμονικη τοποθετηση των φωνων του τραγουδιου, με λιγα λογια οχι καλη ενορχηστρωση, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΦΑΛΤΣΟ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οσο περισσοτερο ακουω το βιντεο, και βλεποντας και το υφος του μαεστρου (πιανιστα), βλεποντας και το σηκωμα του χεριου του στο συγκεκριμενο σημειο και την εξαρση του, και μετην 30/χρονη εμπειρια μου σε φιλαρμονικες, βλεπω την τραγικοτητα που θελει να δωσει στο τραγουδι ο συγκεκριμενος μαεστρος, και μπορω να πω οτι τα καταφερνει.

Ακουστε το μερικες φορες και θα το καταλαβετε.

Εγω το ακουσα καμμια 20/αρια.

Φαλτσο δεν μου βγαινει με τιποτε.

Μαλιστα οι γυναικειες φωνες που ειναι και τα πρωτα οργανα, παιζουν την νοτα της μελωδιας του τραγουδιου, αλλα στο συγκεκριμενο σημειο χαμηλωνουν για να ακουστει η νοτα των τενορων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι οι νότες. Είναι η εξαιρετική αστάθεια των επί μέρους φωνών. Δεν μπορούν να κρατήσουν τις νότες τους και έτσι το τραγούδι πάει γι'άλλα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου