Προς το περιεχόμενο

Koκκινο Τριανταφυλλο εκτελεση σε λα φαλτσορε


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έδωσα αρκετό χρόνο να το ακούσω πολύ μιας και ήταν απελπιστικό, αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να το ακούσει και κάποιος 100 φορές και να συγχωρέσει τα λάθη της χορωδίας σαν σύνολο...

 

Επίσης προσωπικά γέλασα, ήταν αρκετά άθλιο :D

Δεν τη ξέρω τη χορωδία ή τον μαέστρο ή έχω προσωπικά μαζί τους, απλά αυτό που άκουσα λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αστείο δε το βρήκα... Απλά μάλλον εκτώς ήταν η χορωδία. Τουλάχιστον όπως ακούστηκε στο βίντεο. (και δεν το ξέρω το κομμάτι, ούτε τους ανθρώπους εκεί μέσα).

 

Κατά τα άλλα, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, το να βγάζουμε ένα βίντεο με κάποια λάθη, για να "γελάσουμε" μου φαίνεται λιγουλάκι... εεε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Όλοι έχουμε μια κακή μέρα. Και κανείς δεν αξίζει να ξεφτιλίζεται γι'αυτό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια μικρή επιφύλαξη, επειδή αυτό που βλέπω στο βίντεο είναι μια "επαγγελματική" χορωδία, οπότε ένα τέτοιο λάθος δεν θα ήταν αποδεκτό από τέτοιους μουσικούς, δηλαδή δεν θα το απέδιδα σε κακή μέρα...

Αλλά αν κανω λάθος για το τι χορωδία πρόκειται mea culpa :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υφίσταται η έννοια "επαγγελματική" χορωδία στην Ελλάδα... Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματική με την έννοια ότι πληρώνεται, ή επαγγελματική διότι έχει επαγγελματική συμπεριφορά;

 

Διότι η πρώτη περίπτωση με αρκετή βεβαιότητα ξέρω ότι υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οσο περισσοτερο ακουω το βιντεο, και βλεποντας και το υφος του μαεστρου (πιανιστα), βλεποντας και το σηκωμα του χεριου του στο συγκεκριμενο σημειο και την εξαρση του, και μετην 30/χρονη εμπειρια μου σε φιλαρμονικες, βλεπω την τραγικοτητα που θελει να δωσει στο τραγουδι ο συγκεκριμενος μαεστρος, και μπορω να πω οτι τα καταφερνει.

Ακουστε το μερικες φορες και θα το καταλαβετε.

Εγω το ακουσα καμμια 20/αρια.

Φαλτσο δεν μου βγαινει με τιποτε.

Μαλιστα οι γυναικειες φωνες που ειναι και τα πρωτα οργανα, παιζουν την νοτα της μελωδιας του τραγουδιου, αλλα στο συγκεκριμενο σημειο χαμηλωνουν για να ακουστει η νοτα των τενορων.

 

Μα καλά σοβαρά μιλάς τώρα; Μετά από 30χρονη εμπειρία σε φιλαρμονικές δεν ακούς φάλτσα σε αυτό το πράμα; ΜΙΑ νότα δεν πετυχαίνουν σωστά! Ανεξαρτήτως δηλαδή του αν είναι ωραίο να γελάμε με τα λάθη των άλλων (δημοσίως τουλάχιστον), οι φωνές είναι τουλάχιστον τραγικές. Εντάξει, δεν είμαστε και ζώα, το καταλάβαμε ότι σε ορισμένα σημεία ακούμε πιο έντονα άλλες φωνές. Αλλά όοοοολες αυτές οι φωνές είναι ΦΑΛΤΣΕΣ. Αφού δε φτάνουν τις νότες, τι να κάνουμε! Ντε και καλά να τους βγάλουμε σωστούς; Ο χριστός κι ο δούλος, μέρες που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Μενελαε, δεν ξερω με ποιον και με ποιους ανταλλασω αποψεις και για το λογο αυτο θα ειμαι και επιφυλακτικος.

Δεν ξερω αν εχουμε κατανοησει και διαχωρησει την εννοια του φαλτσου απο την μη αποδοση της μελωδιας σε καποια κομματια ενος τραγουδιου.

Δεν υπαρχουν φαλτσα σε αυτην την χορωδια....δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν φαλτσα, για τον λογο για τον οποιο γνωριζω απο κοντα τον κοπο αυτων των ανθρωπων και τη δουλεια που κανουν για να βγουν προς τα εξω, καθως και τις γνωσεις τους. Και μαλιστα ολες οι φωνες φαλτσες οπως λες τωρα εσυ.

Τοσο εξυπνοι ειμαστε ολοι εμεις δηλαδη, και αυτοι χαμενοι...

Τελος παντων.

 

Θα πω ομως κατι τελευταιο.

Ας υποθεσουμε οτι ολοι αυτοι εκει (χορωδοι και μαεστρος) ειναι μ@λ@κες και μεις ξυπνιοι. Ας υποθεσουμε μιλαμε παντα.....

Στην ιστορια μου σαν μουσικος (38 χρονια και οχι 30. Ειμαι 50 ετων και απο τα 12 παιζω σε φιλαρμονικες, καθως και απο τα 16 ασχολουμε με τα εγχορδα σαν γνησιος ροκας-οχι μεταλλας-) εχω παιξει απειρες φορες δημοσια, και εχω κανει απειρα λαθη.

Ενας μαεστρος μια φορα μας ελεγε, "παιξτε, και οταν κανετε το λαθος μην ζοριζεστε και φανει στο κοινο, το λαθος ολοι θα το ακουσουν...ενας θα το καταλαβει, και αν..."

 

Και αν υποθεσουμε τωρα οτι αυτοι εκει κανανε λαθος και ο ενας αυτος που το καταλαβε βγαινει ειρωνευοντας και γελωντας και το κανει βουκινο, οντας και μουσικος, για μενα ειναι αθλιος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον λογο για τον οποιο γνωριζω απο κοντα τον κοπο αυτων των ανθρωπων και τη δουλεια που κανουν για να βγουν προς τα εξω, καθως και τις γνωσεις τους.

 

 

μια ερωτηση θελω να κανω πανω σε αυτο, γιατι κατι δεν καταλαβα!

εννοεις πως τους γνωριζεις προσωπικα?

η πως ξερεις τι κοπος χρειαζεται για να φτασει καποιος εκει?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου είπα και εγώ, σύμφωνοι στο να διαφωνήσουμε με το δημόσιο δούλεμα και τον χαβαλέ. Σύμφωνοι και στο ότι όλοι κάνουμε λάθη και έχουμε και άθλιες μέρες. Σύμφωνοι στο ότι μπορεί απλώς να μην ακούνε καλά για τον οποιονδήποτε λόγο. Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι το αποτέλεσμα είναι Φ Α Λ Τ Σ Ο. Όταν πας να πεις μια νότα στα 500Hz και τη λες στα 532Hz αυτό λέγεται ΦΑΛΤΣΟ. Τι να κάνουμε τώρα. Οι άνθρωποι ΔΕ λένε τις νότες που θέλουνε να πούνε. Μπορεί να υπάρχουν 1002 δικαιολογίες πλήρως κατανοητές και αποδεκτές, αλλά όταν σου λένε να κόψεις ένα ξύλο στο ένα μέτρο και εσύ το κόβεις στο ένα μέτρο και 7 εκατοστά ΔΕΝ το έχεις κόψει στο 1 μέτρο. Αντιστοίχως όταν είναι να πεις La και λες La μείον 17Hz ξερω γω, ΔΕΝ λες La.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου