Προς το περιεχόμενο

τι μαγνητες & combo να συνδιασω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα έχω ενα μπασάκι action της cort και οι μαγνητες που έχει δεν με ικανοποιούν θα ήθελα να μου προτείνεται κανένα σετάκι μαγνήτες  active  (το routing δεν είναι τόσο προβλημα αν χρειάζεται ) καθώς και εναν combo ενυσχιτή  περιπου στα 50 - 60 watt  παιζω κυρίως regge  bob marley , μήπως να κοιτάξω σε Passive? 

Ευχαριστώ.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα έχω ενα μπασάκι action της cort και οι μαγνητες που έχει δεν με ικανοποιούν θα ήθελα να μου προτείνεται κανένα σετάκι μαγνήτες  active  (το routing δεν είναι τόσο προβλημα αν χρειάζεται ) καθώς και εναν combo ενυσχιτή  περιπου στα 50 - 60 watt  παιζω κυρίως regge  bob marley , μήπως να κοιτάξω σε Passive? 

Ευχαριστώ.

 

νομιζω οτι το μοναδικο πραγμα που χρειαζεσαι για να παιζεις.... bob marley  ειναι ενα σετακι flatwound χορδες,ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους... ;) αν και σιγουρα οι passive μαγνητες θα ταιριαζουν περισσοτερο στο ειδος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας λάθος.......

Πέρα που η reggae είναι καθαρά ζήτημα τεχνοτροπίας, οι passive (που ήδη έχει το μπάσο σου) ενδείκνυνται.

Οι flatwounds θα βοηθούσαν αλλά δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Και οι nickel (hex κατά προτίμηση) κάνουν αλλά και οι υπόλοιπες είναι μια χαρά.

Μάθε τα πατήματα της reggae, παίξε λίγο με το eq σου και θα δεις ότι τα πράγματα είναι απλότερα από όσο νομίζεις.

Εκτός αν σε τρώει η τσέπη σου ......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπασσο μου δεν είναι Passive φίλε μου είναι active με μπαταρία 9βολτη  , απο οτι εριξα μια ματια στο θωμα πλεον τα cort action  βγαινουν  Passive 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ποιούς Bartollini και EMG και active μας λες...Reggae θα παίξεις ή thrash metal... ;D

 

Πέρα από την πλάκα, ο ήχος του Aston Barrett είναι σχετικά απλός. Ένα Jazz Bass με κλασικούς passive μαγνήτες και παίξιμο στον neck μαγνήτη και κλειστό το tone. Συμφωνώ για τις flat wound χορδές, αλλά νομίζω ότι ο jazz μαγνήτης στο neck είναι ακόμα πιο σημαντικός.

 

Αφού γουστάρεις routing λοιπόν, μπορείς να βάλεις και ακόμα ένα Jazz μαγνήτη μπροστά από τον p. Googlαρε λίγο το μπάσο του Stu Hamm...

 

Από 'κει και πέρα, έναν σετ jazz μαγνήτες, έναν p (προτιμότερο όλοι fender, λόγω σχέσης ήχου/κόστους) ποιοτικά CTS audio taper pots 250k από την WD Music Europe και καθάρισες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έχω έτοιμο...........

Ρεγγε δεν είπες;

Τρείς μαγνήτες δεν είπε;

 

Voila !!

Flextool-01-01.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην αν καταλαβα καλα πρεπει απο active να γινω Passive , που μπορώ να βρω πληροφορίες  συνδεσμολογιες κτλ ?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία ολλα αυτά αλλα πρεπει να βρώ ηλεκτρολογο  πολυ πατέντα ρε παιδια  ;D

 

Με €300 είναι δικό σου. ;)

Πιο λίγο από το να πάρεις τα parts και να πληρώσεις τον μάστορα.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου