Προς το περιεχόμενο

HD Ready VS Full HD Monitors και TVs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν σας απασχολεί το θέμα αλλα εμενα μιας και μου κάηκε η τηλεόραση (Samsung Slim Fit 29'' @ 100Hz) εχει ξεκινησει και με απασχολεί...

 

Πέρα απο τηλεόραση, να την εχω για να συνδεσω και το PC επάνω για ταινίες και οχι μονο. Δε θα με χαλαγε να δουλευω και το Cubase σε 32 ιντσες... ;) Παιχνίδια δε παίζω, μονο κανα PES που και που :D

 

Το θέμα είναι ότι δεν κατεχω και πολλά σε θεμα monitor και ψαχνοντας στα e-καταστηματα είδα τις εξης κατηγορίες

 

HD Ready 1080i με αναλυση 1366 x 768

HD Ready 1080p με αναλυση 1366 x 768 

Full HD με αναλυση 1920 x 1080

 

Με ενα μικρό τσεκ που εκανα ειδα οτι p=progressive και i=interlaced και εχει να κανει με το σημα αλλα δεν τα πολυκαταλαβα  :-\

 

Απο κει και περα εγω θελω να πάρω μια TV 32'' και όσο εψαχνα συμπερανα τα εξης...

 

1) στις ταινίες είτε είναι Blue Ray ειτε Blue Ray Rip η διαφορά μεταξυ HD και Full HD δεν ειναι εμφανης εκτός αν φτάσουμε ή και ξεπερασουμε τις 50''

 

2) στα παιχνίδια η διαφορά φαίνεται ειδικά στις μεγαλες οθόνες

 

Οι διαφορά στις τιμές ειναι γυρω στα 80 ευρω minimum στα πιο ''εμπορικά'' μοντελα και μιλαω πάντα για Samsung και LG

 

Εχω προβληματιστεί αρκετα λοιπόν σχετικά με την αγορα που θα κανω γιαυτό θελω και την αποψη κάποιου που να ξερει και να εξηγησει τις βασικες διαφορες με απλα λόγια και οχι μονο με ενα link που θα παραπεμπει κάπου...κοινώς θα ηθελα βοηθεια βασισμενη στις εμπειρίες σας.

 

Όπως σας ειπα παιχνίδια δεν παίζω αλλα αν ειναι να παρω και εγω μια 32'' TV και Monitor θα παίξω και κανα ματσάκι στο PES..!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η σημασία της διαφοράς στις αναλύσεις εξαρτάται όχι μόνο από τη διαγώνιο αλλά και από την απόσταση θέασης

 

οι 32" είναι κατάλληλες για 2 περίπου μέτρα απόσταση, θα κάθεσαι τόσο κοντά σε ταινίες;

 

http://reviews.cnet.com/4520-7608_7-1016109-2.html

 

επίσης, τα σημερινά αναλογικά αλλά και τα αυριανά ψηφιακά κανάλια προσφέρουν ανάλυση πολύ κάτω από την 1366 x 768 (ποσο μαλλον από fullHD), οπότε ό,τι τηλεόραση κι αν πάρεις θα κάνει αναγκαστικό upscaling για να φτάσει στη native ανάλυσή της, αυτή η διαδικασία εισάγει θόρυβο, ανάλογα με την ποιοτητα του επεξεργαστή, κι αυτός ο θόρυβος γίνεται ορατός όσο πλησιάζεις στην οθόνη

 

αν σκοπεύεις να βλέπεις μόνο τηλεοπτικά κανάλια και ΑVI, μπορείς να πάρεις HDready, αν όμως σκοπεύεις να βλέπεις και bluray, τότε θα πρέπει να πας σε FullHD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 32" είναι κατάλληλες για 2 περίπου μέτρα απόσταση, θα κάθεσαι τόσο κοντά σε ταινίες;

 

http://reviews.cnet.com/4520-7608_7-1016109-2.html

 

δεν ειναι ακριβως ετσι, min αποσταση θέασης 2μ και max 4μ

ο καναπες απο την τηλεοραση ειναι 2 - 2.5μ

 

επίσης, τα σημερινά αναλογικά αλλά και τα αυριανά ψηφιακά κανάλια προσφέρουν ανάλυση πολύ κάτω από την 1366 x 768 (ποσο μαλλον από fullHD), οπότε ό,τι τηλεόραση κι αν πάρεις θα κάνει αναγκαστικό upscaling για να φτάσει στη native ανάλυσή της, αυτή η διαδικασία εισάγει θόρυβο, ανάλογα με την ποιοτητα του επεξεργαστή, κι αυτός ο θόρυβος γίνεται ορατός όσο πλησιάζεις στην οθόνη

 

αν σκοπεύεις να βλέπεις μόνο τηλεοπτικά κανάλια και ΑVI, μπορείς να πάρεις HDready, αν όμως σκοπεύεις να βλέπεις και bluray, τότε θα πρέπει να πας σε FullHD

 

σχετικα με το σημα των καναλιων συμφωνω 100%, τωρα BR προς το παρον δε θα βλεπω γιατι δεν εχω BR Player/Reader, κανα ταινιακι BR-Rip μπορεί, αλλα εστω ότι θα παρω BR Player ή Reader για ποιο λόγο πρέπει να παω σε Full HD αφου στις ταινιες δεν ειναι αισθητη η διαφορά

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε φόρουμ όπως το avsite & avclub, θα βρεις άτομα που πήραν 37άρα για 3 μέτρα και το σκυλομετάνιωσαν, και πήγαν για 46 και 50 ίντσες

 

4μ για 32" είναι εντελώς ακραίο, άλλο "βλέπω", κι άλλο "απολαμβάνω" την ταινία

 

σχεδόν όλοι που πάνε για πάνελ τηλεόραση έχουν ήδη μια συμβατική και "βλέπουν", αλλά δεν "απολαμβάνουν", αυτό ακριβώς επιδιώκουν με τη νέα αγορά, άρα μια 32άρα για 4μ απόσταση δεν δίνει λύση

 

αν πάρεις 32άρα για 2-2.5μ, σε λίγους μήνες θα σου μπει το σαράκι, εγγυημένα

 

 

 

σε ποιότητα BR η διαφορά στις αναλύσεις είναι αισθητή

 

τώρα, αν αυτό θα είναι η εξαίρεση, δεν διαφωνώ

 

πάντως σε 2-3 χρόνια η μεταπώληση μιας HDready θα είναι για κλάμματα

 

επίσης λένε πως οι επεξεργαστές των HDfull  είναι κατά κανόνα καλύτεροι από αυτούς των HDready

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβως ετσι, min αποσταση θέασης 2μ και max 4μ

ο καναπες απο την τηλεοραση ειναι 2 - 2.5μ

 

ο πίνακας που σου έδωσα για 34" έχει μέγιστη 8.5' δηλαδή 2.6μ, και βέβαια για 32" είναι ακόμη πιο λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε φόρουμ όπως το avsite & avclub, θα βρεις άτομα που πήραν 37άρα για 3 μέτρα και το σκυλομετάνιωσαν, και πήγαν για 46 και 50 ίντσες

 

4μ για 32" είναι εντελώς ακραίο, άλλο "βλέπω", κι άλλο "απολαμβάνω" την ταινία

 

σχεδόν όλοι που πάνε για πάνελ τηλεόραση έχουν ήδη μια συμβατική και "βλέπουν", αλλά δεν "απολαμβάνουν", αυτό ακριβώς επιδιώκουν με τη νέα αγορά, άρα μια 32άρα για 4μ απόσταση δεν δίνει λύση

 

αν πάρεις 32άρα για 2-2.5μ, σε λίγους μήνες θα σου μπει το σαράκι, εγγυημένα

 

σε ποιότητα BR η διαφορά στις αναλύσεις είναι αισθητή

 

τώρα, αν αυτό θα είναι η εξαίρεση, δεν διαφωνώ

 

πάντως σε 2-3 χρόνια η μεταπώληση μιας HDready θα είναι για κλάμματα

 

επίσης λένε πως οι επεξεργαστές των HDfull  είναι κατά κανόνα καλύτεροι από αυτούς των HDready

 

σε φορουμ όπως αυτα που ανεφερες οι τυποι ειναι ''αρρωστακια'' με την τηλεοραση και τις ταινιες προφανως και εχουν και αλλες απαιτησεις. όπως και πολλοι απο εδω ειμαστε ''αρρωστακια'' με τον ηχο ή το οργανο μας και εχουμε τις αναλογες απαιτησεις.

 

όπως ειπα δεν ειμαι ατομο που βλεπει TV ολη μερα ουτε βλεπω καθε βραδυ ταινιες.

 

εχθες ειδα μια ταινια div x με κατι φιλαρακια σε 17'' TFT, ζοριστικαμε λίγο αλλα μια χαρα περασαμε.

 

το θεμα της μεταπωλησης εχει γινει πολύ δυσκολο σε ολα τα περιξ pc, monitor κτλ καθως αναβαθμιζονται συνεχεια.

 

για αυτο το λόγο δε θελω να δωσω πολλα λεφτα μιας και οι 37'' και 40'' και βαλε εκτοξευονται στις τιμες. τη slim fit την ειχα παρει πριν 3 χρονια 400 ευρω και ηταν crt @ 100Hz και ήταν και hd ready! πολυ καλη τηλεοραση βασικα και ακομα και τωρα αν δε μου ειχε καει ΔΕΝ θα την αλλαζα για τουλαχιστον 3 χρονια ακομα. τοτε οι LCD TVs ειχαν 700 ευρω και βαλε στις 32'' οπότε σκεψου οι 40+ ποσο θα πανε σε 3 χρονια.

 

ασε που δε θα καθομαι να σκαω για τη μεταπωληση και μετα να τσονταρω και αλλα λεφτα επιπλεον για την ''πιο καινουργια''

 

στο θεμα της απολαυσης προτιμω να απολαυσω μια παγωμενη μπυρα με την ταινια :), αλλωστε την ταινια τη βλεπω και παρακολουθω στο ''στόρυ'' και οχι την ποιοτητα. αν η ποιοτητα ειναι απλα καλή πχ Blue Ray Rip, mkv κλπ τοτε ειμαι καλυμενος

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πίνακας που σου έδωσα για 34" έχει μέγιστη 8.5' δηλαδή 2.6μ, και βέβαια για 32" είναι ακόμη πιο λίγο

 

οκ εννοεις στα 16:9 γιατί δεν τα ειχα προσεξει παρακατω!

 

τσεκαρα μονο τα 4:3 αλλα ανοησία μου αφου το θεμα ειναι τα 16:9!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το 'χα καταλάβει πού κοίταγες

 

στις 16:9 η ΤΕΛΙΚΗ επιφάνεια είναι μικρή, μια 32άρα φαίνεται μικρώτερη από συμβατική 29άρα, γιατί είναι πολύ στενώτερη

 

πάντως οι στενές βολεύουν γιατί συνήθως οι avi είναι ακόμη πιο στενές από 16:9, έχω δει αρκετές ταινίες στο πισί που έχουν ανάλυση 640:272, και στην 4:3 τηλεόραση φαίνονται ως μια στενή λουρίδα στη μέση της οθόνης  -->  :'(

 

οι τιμές πέφτουν συνεχώς, έχω βάλει στόχο μια 47άρα fullHD που πλέον έχει περίπου 880Ε και πριν 2-3 μήνες είχε πάνω από 1.000Ε, βέβαια εσύ βιάζεσαι γιατί έχεις ξεμείνει τώρα και δεν έχεις το περιθώριο να περιμένεις

 

επίσης στα δύο παραπάνω φόρα βρίσκεις άτομα που σκοτώνουν κορυφαίες CRT  για λιγώτερα από 150Ε

 

επίσης κοίτα να παίζει και ταινίες από USB, είναι πολύ βολικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια εσύ βιάζεσαι γιατί έχεις ξεμείνει τώρα και δεν έχεις το περιθώριο να περιμένεις

 

ακριβως αυτο ειναι το θέμα μου

 

δε ποσταρα βεβαια μονο για το δικο μου θεμα, αλλα με αφορμη αυτό, μπορουμε να το αναλυσουμε και περαιτέρω

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να πάρεις τώρα κάτι τέτοιο και σε κάνα-δύο χρόνια να πας σε πάνελ όταν πλέον θα είναι εντελώς προσιτές

 

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=80596

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου