Προς το περιεχόμενο

Musicman Stingray ή Lakland;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

3plo eq , 2 magnhtes, poy dinoyn poly poly perissoteres piloges ston hxo, dynatothta epiloghs range messaiwn syxnothtwn apo ena trim pot sto eswteriko , to lh3 (proenisxysh/magnhtes systhma ths lakland) mporei na bgalei poly peistika ton hxo enos musicman.  35" opote an milame gia 5ari , einai eks orismoy poly ka8aroterh kai sfixth h B (oxi den einai mono 8ema settarismatos)  + einai poly pio omorfa apo musicman :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι greeklish παρακαλώ.

Lakland. Στεγνά. κι ας είναι φτιαγμένα τα "φτηνά " των 1700Ε στην κορέα.

3plo eq , 2 magnhtes, poy dinoyn poly poly perissoteres piloges ston hxo, dynatothta epiloghs range messaiwn syxnothtwn apo ena trim pot sto eswteriko , to lh3 (proenisxysh/magnhtes systhma ths lakland) mporei na bgalei poly peistika ton hxo enos musicman.  35" opote an milame gia 5ari , einai eks orismoy poly ka8aroterh kai sfixth h B (oxi den einai mono 8ema settarismatos)  + einai poly pio omorfa apo musicman :D

Βοήθησέ με. Τι εννοείς ; Λες ότι είναι στεγνά (που δεν το καταλαβαίνω αλλά έστω) και μετά; τι; Ότι μπορούν να είναι εξίσου καλά;

 

Αudioκωστας ριξε μια ματια στο site και συγκρινε τα us made με τα skyline (κορεατικα)

Τα specs τα είδα και τα ξέρω. Απλά σας ρωτάω από που απορρέουν τα συμπεράσματά σας. Από τα specs του site; Ή απλώς ότι είναι Αμερικάνικο;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που τόσα συμπεράσματα παιδιά;

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος και τα 2 επί τόπου η μόνο τα specs από το Ιντερνετ έχετε δει;

 

Επίσης αν ο φίλος αναφέρεται σε τύπου Jazz Bass Lakland, καταλαβαίνετε ότι συγκρίνετε 2 μπάσα με εντελώς διαφορετικούς ήχους.

 

Άλλο ένα μπάσο με 2 μονούς μαγνήτες (και ειδικά αν είναι passive) και άλλο ενα μπάσο με humbucker μαγνήτη και προενυσχιση.

 

Τι ήχο θέλετε να έχετε, προς τι ηχο θέλετε να προσανατολιστείτε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3plo eq , 2 magnhtes, poy dinoyn poly poly perissoteres piloges ston hxo, dynatothta epiloghs range messaiwn syxnothtwn apo ena trim pot sto eswteriko , to lh3 (proenisxysh/magnhtes systhma ths lakland) mporei na bgalei poly peistika ton hxo enos musicman.  35" opote an milame gia 5ari , einai eks orismoy poly ka8aroterh kai sfixth h B (oxi den einai mono 8ema settarismatos)  + einai poly pio omorfa apo musicman :D

 

3πλο EQ εχουν και τα μοντερνα MusicMan, οπως μπορεις να τα παρεις και με 2 μαγνητες (επιλεγεις HH, HS η το "παραδοσιακο" H). "Πειστικα" μπορει να βγαλει τον ηχο MM, αλλα αμα προτιμας τον ηχο του original δεν εχει νοημα να πας στο περιπου. 35" δε σημαινει απαραιτητα "καλυτερη" B, καθως επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες, συν το οτι καποιοι απο μας σιχαινομαστε τις 35" (ο Audiokostas σιχαινεται και τις 34, αλλα αυτος ειναι ανωμαλος ;D). 

 

Επομενως ξαναρωταω: Γιατι "στεγνα" (= αντικειμενικα) Lakland;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σας ρωτάω από που απορρέουν τα συμπεράσματά σας. Από τα specs του site

 

Τα δικα μου φιλε, επειδη εχω lakland και επειδη εχω ακουσει και αλλα (lakland), αλλα και MM. Aλλα και παλι, απολυτος δεν ειμαι. Εγω απλα μια γνωμη εξεφρασα, μηπως και βοηθησω τον φιλο.

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απο τους λόγους που έγραψα πιο πάνω, τι παραπάνω απαιτείται για να γίνουν αποδεκτοί οι λόγοι που δικαιολογούν την άποψη μου; Εκτός κι αν πρέπει να μπώ στη διαδικασία του "έπαιξα ενα ενός γνωστού και έχασα τη μπάλα"  . Γιατι όχι skyline? Επίσης αν δεν κάνω λάθος το παλικάρι πιο πριν πόσταρε μια φωτο από ένα skyline 5αρι, όχι απο Jazz bass μοντέλο. Ο μόνος λόγος που (για μένα) κάνει το musicman καλύτερο είναι η εύκολη μεταπώληση . Πιό πάνω ρωτήθηκε ποιές είναι οι διαφορές ανάμεσα στα American και ta Korean Lakland. Αν δεν κάνω λάθος οι μόνες διαφορές (πέρα απο την τοποθεσία κατασκευής) είναι οτι τα αμερικάνικα necks είναι Quartershawn ενώ τα κορεάτικα όχι. και οτι άν έχουν κάποιο ξύλο για επικάλυψη του σώματος στα αμερικάνικα είναι πολύ πιο παχύ απο ότι στα κορεάτικα που ειναι πολύ λεπτο και είναι μόνο για εμφάνιση. ηλεκτρονικά,hardware και ξύλα είναι ίδια.

 

Ps: τα greeklish  πιό πριν μου ξέφυγαν  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απο τους λόγους που έγραψα πιο πάνω, τι παραπάνω απαιτείται για να γίνουν αποδεκτοί οι λόγοι που δικαιολογούν την άποψη μου; Εκτός κι αν πρέπει να μπώ στη διαδικασία του "έπαιξα ενα ενός γνωστού και έχασα τη μπάλα"  . Γιατι όχι skyline? Επίσης αν δεν κάνω λάθος το παλικάρι πιο πριν πόσταρε μια φωτο από ένα skyline 5αρι, όχι απο Jazz bass μοντέλο. Ο μόνος λόγος που (για μένα) κάνει το musicman καλύτερο είναι η εύκολη μεταπώληση . Πιό πάνω ρωτήθηκε ποιές είναι οι διαφορές ανάμεσα στα American και ta Korean Lakland. Αν δεν κάνω λάθος οι μόνες διαφορές (πέρα απο την τοποθεσία κατασκευής) είναι οτι τα αμερικάνικα necks είναι Quartershawn ενώ τα κορεάτικα όχι. και οτι άν έχουν κάποιο ξύλο για επικάλυψη του σώματος στα αμερικάνικα είναι πολύ πιο παχύ απο ότι στα κορεάτικα που ειναι πολύ λεπτο και είναι μόνο για εμφάνιση. ηλεκτρονικά,hardware και ξύλα είναι ίδια.

 

Ps: τα greeklish  πιό πριν μου ξέφυγαν  :)

ps2: Audiokostas όταν λέω στεγνά εννοώ πως θα το προτιμούσα απο ένα musicman stingray

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τα musicman ειναι ενα μικροβιο που οταν σου κολησει παντα θελεις να εχεις ενα ρε παιδι μου εχει αλλο ηχο απο ολα τα αλλα δεν κλωνοποιει ηχους κατατασεται σε μια κατηγορια μονο του ειναι το αυθεντικο και τελος...

 

αν θες κατι αναμεσα στα 2 το G&L ειναι μαι καλη λυση το αμερικανικο βεβαια.

 

δειτε βεβαια τον ηχο του stingray

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου