Προς το περιεχόμενο

Τι compression εφαρμοζουμε???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, υπαρχει προβλημα που αναζητα λυση!! :-*

 

πως ρυθμιζουμε τον compressor οταν εχουμε να αντιμετωπισουμε τετοιου ειδους κυματομορφες??

 

(υπ'οψιν,δεν ειναι drums αλλα μια μελλωδικη γραμμη)

 

wave.jpg

 

με τοσο αποτομο attack και peak που φτανει στο θεο ;D

 

τι κανω σε αυτη την περιπτωση??

 

ευχαριστω προκαταβολικα!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Δεν υπαρχει τυπικη απαντηση για αυτο που ρωτας. Μια οπτικη απεικονιση ειναι

απλα μια ενδειξη για το τι περιμενεις να ακουσεις και οχι κατι για να αρχισεις να

πειραζεις κομπρεσσορες που κανουν μαγικα ματζουνια.

Οπως ομως κι αν ειναι, προ κομπρεσσορα υπαρχει το λεβελινγκ.

 

Εαν θες περισσοτερα θα ελεγα να ανεβασεις ενα μικρο τμημα του "προβληματος"

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τι κανω σε αυτη την περιπτωση??

 

 

 

Αν ακούγεται καλά, το αφήνεις ως έχει.

 

Αν δεν ακούγεται καλά, το ξαναγράφεις και προσπαθείς να διορθώσεις το "κακό" όσο πιο κοντά στην πηγή γίνεται. Π.χ. αν είναι synth πειράζεις τα envelopes.

 

Αν δεν έχεις άλλη επιλογή, χρειάζεσαι έναν compressor όσο το δυνατόν πιο "γρήγορο", αν έχει και look ahead ακόμα καλύτερα. Βάζεις το attack στο... 0  ;D, κάμποσο gain reduction και ρίχνεις κατά βούληση το threshold.

 

Αλλά αυτή είναι λύση ανάγκης. Το να διορθώσεις το πρόβλημα στην πηγή είναι πάντα προτιμότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digisilence: το καταλαβαινω αυτο που λες αλλα δεν ειμαι τοσο εξοικιωμενος με τον compressor ουτως ωστε να μπορω μονο με αυτο που ακουω να τον ρυθμιζω...και αυτο γιατι ειμαι νιουφης μαζι του,ειναι θεμα ανασφαλειας δηλαδη και επειδη οι τιμες και ο τροπος συμπιεσης διαφερει απο ηχο σε ηχο, οτι δαμαζω με τον compressor το κανω και ενα export για να συγκρινω τις κυματομορφες πριν την επεξεργασια και μετα, το προβλημα μου με την συγκεκριμενη κυματομορφη ειναι οτι οταν σαρωνω τα peaks εκτος απο το οτι χανεται η διαυγεια ακουγεται και ενα ελαφρι overdrive και γενικα οχι μονο στην συγεκριμενη κυματομορφη, οταν εχουμε δυνατη και αποτομη ατακα σε ενα μπασο για παραδειγμα, παλι δε ξερω πως να τον ρυθμισω τον compressor, ιδιως οταν στην ατακα του μπασου σκαει και η μποτα.....μαρτυριο ;D ;D ;D!!

 

Superfunk: ολα σχεδον τα αρθρα τα εχω λιωσει ;D ;D

 

manosx: ο ηχος προερχεται απο το nexus που δυστυχως δεν ειναι synth αλλα rompler και ετσι δε μπορω να επεμβω στον ηχο "απο μεσα"

 

σας ευχαριστω ολους και παραθετω το ηχητικο δειγμα την κυματομορφης για να καταλαβεται καλυτερα τι παιζει!!!

deigma.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εμπιστεύεσαι τα αυτιά σου, δεν έχει νόημα να εμπιστεύεσαι τα μάτια σου.

 

Ο ήχος είναι bell-like piano, οπότε άμα του κόψεις το attack θα χάσει πολύ. Ένταξέ το σωστά στη μίξη, κάνε μια ενορχήστρωση που δεν θα συμπέφτουν στα χτυπήματά του 15 άλλοι παρόμοιοι ήχοι και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Διαφορετικά πείραξε λίγο το amp attack από το Nexus. Είναι στα δεξιά του interface.

 

077a3_nexus_big.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digisilence: ...απο το οτι χανεται η διαυγεια ακουγεται και ενα ελαφρι overdrive...

 

Αμεσα δεν μπορω να ακουσω αυτο που ανεβασες και θα επανελθω κατα το βραδακι.

Σε πρωτη φαση με βαση την περιγραφη σου, πρεπει να εχεις πολυ γρηγορο

attack-release στις ρυθμισεις σου. Ξεκινα με το release. Κοιτα ο χρονος που θα του

δωσεις να ειναι κατα κατι μικροτερος του επομενου "χτυπηματος" και οχι πιο μικρος

απο την διαρκεια αυτου που κομπρεσσαρεις.

 

Το nexus της refx?

 

Τι daw εχεις?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εμπιστεύεσαι τα αυτιά σου, δεν έχει νόημα να εμπιστεύεσαι τα μάτια σου.

 

Ο ήχος είναι bell-like piano, οπότε άμα του κόψεις το attack θα χάσει πολύ. Ένταξέ το σωστά στη μίξη, κάνε μια ενορχήστρωση που δεν θα συμπέφτουν στα χτυπήματά του 15 άλλοι παρόμοιοι ήχοι και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Διαφορετικά πείραξε λίγο το amp attack από το Nexus. Είναι στα δεξιά του interface.

 

077a3_nexus_big.jpg

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τη βοηθεια σου, δεν ειναι οτι δεν εμπιστευομαι τα αυτια μου αλλα για καποιον ψαρακλα με τον compressor σαν και εμενα, εχοντας διαβασει οτι σχετικο αρθρο υπαρχει  στο internet και σε διαφορα περιοδικα και επειτα απο πολλες ωρες πειραματισμου εδω και μηνες....τωρα αρχιζω να κατανοω την λειτουργικοτητα του!!!

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου...θα πειραξω το Amp modifier και αν δε το στρωσω καπως θα ακολουθησω τις συμβουλες σου, να σαι καλα ;)

 

ευχαριστω και καλημερα!!!

 

 

 

 

 

 

digisilence το δειγμα που ανεβασα ειναι ακομπρεσσαριστο, θα το κοιταξω αυτο που μου λες... :)

 

Το nexus ειναι της εταιρειας re fx και το daw μου ειναι το cubase 5 της steinberg ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα. :)

Δοκίμασε να βάλεις έναν limiter και δοκίμασε να κόψεις με ένα eq τις συχόντητες του ήχου που έχει πολύ attack. Δηλαδή πολύ πράμα απο τα 2KHz και πάνω. Με αυτό τον τρόπο θα εμφανιστεί το organ που κρύβεται πίσω απο αυτο το πραμα που κάνει "τακ - τακ". Ο λόγος που ο comp που έβαλες σου έβγαλε παραμόρφωση, είναι μαλλον γιατι έδωσες πολύ μικρό attack  και είχε κακό αλγόριθμο το plugin και έκανε τον ήχο να ακούγεται "μικρός".

 

Φαντάζομαι πως ηχητικά θες κάτι τέτοιο. Το έκανα λιγο πρόχειρα στο γραφείο.χεχε :P

Have a nice day

deigma2.wav

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wooow αυτο τωρα το εκανες με ενα limiter??? :o :o :o

 

εκανες τον ηχο πιο ζωντανο....το ακατεργαστο μπροστα του ακουγεται πολυ μεταλλικο, του εδωσες μια smooth χροια!!!

 

με το c1 waves εκανα τα κουμαντα μου :P

 

ηχητικα μου αρεσει πολυ το δικο σου...τι comp/limit χρησιμοποιησες?? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου