Προς το περιεχόμενο

Vox ac15cc: Αλλαγή reverb, μεγαφώνου


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Είμαι πλέον ευτυχής κάτοχος ενός VOX ac15cc. Δυστυχώς δε μου αρεσει καθόλου το reverb, αφήνει κάτι σπαστικές ουρές ακόμα και σε χαμηλή ρύθμιση. Μπορώ να βάλω το reverb ενός φενδερ που μου βρίσκεται;

 

Επίσης σκέφτομαι να ζητησω απο τον αηβασίλη κανα μεγάφωνο. Παίζω τα πάντα :) εκτός από μεταλ, καμια ιδέα;

 

Έχω δει λίγο και τα παλαια θέματα, τι διαφορά θα είχε το eminence tonker από το celestion blue; για blues - funk afto ine? 8)

 

ευχαριστω

 

φατε το δώρο τωρα που το παιρνετε ακομα

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς στην ερώτησή σου δεν μπορώ να απαντήσω.

Πριν πάρω την καμπίνα με το blue ηχείο , είχα συνδεδεμένο τον voxac15h στην καμπίνα του koch studiotone. Καμιά σχέση ο ήχος που έβγαζε τότε μ' αυτόν που βγάζει από το blue... (προς το καλύτερο εννοώ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς με το blue είναι καλύτερος, ε; με το δικό του δεν έπαιξες καθόλου; :)

 

Tι καλύτερος...άλλος ενισχυτής ήταν. ΠΟΛΥ καλύτερος.

Δικό του...δεν είχε. Είναι κεφαλή ο vox μου. Πάντως, ένα alnico ηχείο είναι ό,τι πρέπει για έναν vox...Ρίξε μια ματιά και στο Red Fang, πολύ πιο φθηνό από το blue (γύρω στα 110 με 140 ευρώ το  βρίσκεις Ελλάδα).

 

Δες κι' αυτό το θέμα του harilatron για αλλαγή του ηχείου με tonker:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156730.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pascal με ενδιαφέρει η γνώμη σου αλλά δεν την πολυκατάλαβα... έχεις την κεφαλή που την χρησιμοποιούσες με το μεγάφωνο του Koch Studiotone combo. Μετά του αγόρασες μια καμπίνα με το γνωστό ακριβό bluebell της Celestion. Σου άρεσε πολύ περισσότερο πριν ή μετά? Σόρι που ψιλομπερδεύτηκα...

 

Αυτό που πιστεύω όσον αφορά στη διαφορά του bluebell με το Τοnker είναι πως το πρώτο είναι πολύ πιο chimy, με πιο γλυκά πρίμα, χαρακτηριστικότατα όταν τα παντρεύεις με έναν Vox για τους οποίους και πρωτοφτιάχτηκε αν δεν απατώμαι, και με λίγο speaker distortion το οποίο όμως συμβάλλει αρκετά στη μαγεία του. Το δεύτερο έχει πολύ περισσότερα μπάσα και πιο ζεστό ήχο, πολύ μεγαλύτερο headroom (τεράστια διαφορά σε βατ-βάρος-μαγνήτη), και πρίμα τα οποία σε χαμηλές εντάσεις είναι ολίγον τι υποτονικά αλλά μόλις του δώσεις more to work with ξεθολώνουν και αναπτύσσουν έναν ωραιότατο και πολύ μουσικό χαρακτήρα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pascal με ενδιαφέρει η γνώμη σου αλλά δεν την πολυκατάλαβα... έχεις την κεφαλή που την χρησιμοποιούσες με το μεγάφωνο του Koch Studiotone combo. Μετά του αγόρασες μια καμπίνα με το γνωστό ακριβό bluebell της Celestion. Σου άρεσε πολύ περισσότερο πριν ή μετά? Σόρι που ψιλομπερδεύτηκα...

 

 

Ακριβώς. Είχα σκέτη την κεφαλή και μέχρι να βρω τα χρήματα να πάρω και την καμπίνα με το blue την έβαζα στο μεγάφωνο του Koch. Μετά πήρα την καμπίνα με το blue και ο vox ακουγόταν πλέον πολύ πολύ καλύτερα. 

 

Αντίθετα, ο Koch, σε μια δοκιμή που έκανα συνδέοντάς τον κι' αυτόν στην καμπινα με το μπλε, δεν μπορώ να πω ότι επωφελήθηκε και πολύ. Μάλλον χειρότερος μου ακουγόταν...

 

@Skantzos: Στη θέση σου -και αφού σου αρέσει όντως ο vox ήχος- θα συμβιβαζόμουν προς το παρόν με το reverb του vox  και θα επένδυα περί τα 300 και κάτι ευρώ (αν υπάρχουν) στα παρακάτω:

 

Ένα Red Fang ηχείο και έναν μικρό vox ac4- κεφαλή. My 2 cents...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ρεβερμπ φενδερ, η ερώτηση είναι: μπαίνει; δε νομίζω να χαλάσω τίποτα άμα το δοκιμάσω...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω εννοείς να αλλάξεις το reverb tank, έτσι;

 

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να κάνεις κάποια ζημιά, απλά αλλάζοντας το reverb tank. Τα reverb tanks έχουν συγκεκριμένα specifications που σχετίζονται με τα χαρακτηριστικά οδήγησής τους, υπάρχει ενδεχόμενο το tank που θα βάλεις να ζητάει μεγάλα ρεύματα από το οδηγό κύκλωμα και (στην καλύτερη) απλά να σου βγάζει ελάχιστο reverb ή (στη χειρότερη) να σου ζορίζει υπερβολικά το κύκλωμα οδήγησης με όλα τα επακόλουθα (πχ να καει καποιο εξαρτημα).

 

Δες επάνω στο tank έναν κωδικό με γράμματα και αριθμούς. Μπες στο site της Accutronics που βγάζει τα reverb tanks και δες τα χαρακτηριστικά που σημαίνουν οι κωδικοί. Δες και τους κωδικούς στο άλλο tank και σύγκρινε. Aν έχουν κοντινές τιμές, είσαι ΟΚ. Aν όχι, το διακινδυνεύεις...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφερει ο παραδοσιακος Vox ηχος, προτεινω τα Celestion Blue ή Greenback. Aυτα ειναι τα μεγαφωνα που εχει χρησιμοποιησει πιο πολυ η εταιρεια. Και τα δυο αντεχουν λιγα Watt (15 & 25), ανεβαζοντας την ενταση αρχιζουν να παραμορφωνουν και συμβαλουν στον ηχο, δημιουργουν τον κλασικο ηχο της εταιρειας. Το Eminence Tonker ειναι ακριβως το αντιθετο.

 

Η Vox εχει μια φθηνη 2x12 καμπινα με τα Wharfedales που εχουν φτιαχθει στα προτυπα των Greenbacks. Για τα χρηματα που κοστιζει http://www.dv247.com/guitars/vox-v212bn-guitar-extension-speaker-cabinet--34912 ειναι πολυ καλη, μιλαω εκ πειρας. Τα συγκεκριμενα ειναι καλα γι αυτο που εχουν φτιαχθει αλλα αν θες μπορεις να κρατησεις την καμπινα και να αλλαξεις μεγαφωνα αργοτερα. Προτεινω τα προαναφερθεντα Celestion και αν θες να πειραματιστεις (η δικη μου επιλογη αυτη θα ηταν) τα http://www.scumbackspeakers.com/ Κατασκευαζει μεγαφωνα με τα specs της Celestion στα 60's. Mπορεις να βρεις κεραμικα (Greenback style) και alnico (Βlue style).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Eminence Tonker ειναι ακριβως το αντιθετο.

Εχω 5-6 ενισχυτές όλους  με μια καμπίνα Bogner 1/12 Eminence Tonker 150 W

 

1) έχω καλό καθαρό ήχο

2) καλή παραμόρφωση

3) μπορώ να βάλω και μεγάλους ενισχυτές

4) είναι φτηνό

5) δοκίμασα αρκετά μεγάφωνα

6) Επίσης καλό είναι το Gold celection 50w

7) έχω καλούς ενισχυτές όχι μπαχατέλες RΙ  ;D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου