Προς το περιεχόμενο

στραβό neckplate σε CS strat?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο φυσιολογικό είναι να στραβώσει το neckplate της stratocaster;  ???

 

Είτε το πιστεύετε είτε οχι, απο πρόπερσυ τέτοιο καιρό, μετά απο service σε γνωστό "μάστορα", δέν ακουγα την κιθάρα όπως πριν, δεν είχε το λεγόμενο resonance,  με είχαν ζώσει τα φίδια, έψαχνα το ύψος των μαγνητών, το action.. τίποτα. Εε... στο τέλος το συνήθισα, λέω ιδέα μου θα είναι, χάζεψα...

 

Σήμερα λοιπόν, είπα να την setαρω γιατί το μανίκι είχε έρθει τελείος flat. Ξεβίδωσα το neck το οποίο ξέσφυξε πολύ εύκολα παρεπιπτόντος, ρύθμισα το truss rod και μετά έσφυξα το neck όσο έπρεπε, όχι πολυ, χιαστί τις βίδες μια μια μέχρι να ακουμίπσουν το backplate και μετα λίγο σφύξμο παραπάνω μέχρι εκει που φάνηκε οτι τερμάτιζαν, όχι παραπάνω δύναμη απο την φυσιολογική (το ξαναλέω)  :).

 

Ε, έβαλα την κιθάρα να την δοκιμάσω και έγινε το θάυμα!! η κιθάρα είχε resonance όπως παλιά!!  :P

 

Το μόνο που παρατήρησα μετά ήταν οτι το plate έιχε μια ελάχιστη στρέβλωση ή μπορεί να ήταν έτσι και να μήν το είχα παρατηρίσει, αν και δεν νομίζω. Ακολουθούν φωτογραφίες. Δέν ειναι και οι πιο τέλειες αλλα αυτο που θέλω να δείτε φαίνεται.

 

Ξαναλέω, ουτε  ο Κουταλιανός είμαι, ούτε την έσφυξα πολύ, μάλλον το neckplate είναι πολυ λεπτό αλλα θέλω την γώμη σας. Ευχαριστώ.

 

IMG_5333_zpse797585d.jpg

 

IMG_5336_zpsc54543a8.jpg

 

 

 

 

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι γενικη συμβουλη στις bolt-on neck να σφιγγεις τις βιδες οσο παει (οχι πολλη δυναμη γιατι φανταζομαι χαλανε οι στροφες) για καλυτερη επαφη λαιμου-σωματος και καλυτερο resonance. Το εχω διαπιστωσει κι εγω στην κιθαρα μου, plugged και unplugged.

 

Τωρα για το neckplate, τι να πω; Και στραβα να εβαζες τις βιδες δε νομιζω πως θα στραβωνε. Μηπως το συγκεκριμενο εχει, απο λαθος στο εργοστασιο, αλλες διαστασεις απο τις τρυπες;

 

(Αν σου αρεσει το resonance δοκιμασε να βγαλεις και το backplate  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι γενικη συμβουλη στις bolt-on neck να σφιγγεις τις βιδες οσο παει (οχι πολλη δυναμη γιατι φανταζομαι χαλανε οι στροφες) για καλυτερη επαφη λαιμου-σωματος και καλυτερο resonance. Το εχω διαπιστωσει κι εγω στην κιθαρα μου, plugged και unplugged.

 

Τωρα για το neckplate, τι να πω; Και στραβα να εβαζες τις βιδες δε νομιζω πως θα στραβωνε. Μηπως το συγκεκριμενο εχει, απο λαθος στο εργοστασιο, αλλες διαστασεις απο τις τρυπες;

 

(Αν σου αρεσει το resonance δοκιμασε να βγαλεις και το backplate  :) )

 

Το έψαξα λίγο το θέμα και διαβάζω ότι είναι γενικό φαινόμενο των vintage neckplates strat & tele διώτι είναι πολύ λεπτά, επίσης βάλε βγάλε (οχι συνέχεια, ένα χρειαστεί) για να ρυθμίσεις το trussrod, στραβώνει το neckplate. Υποτίθεται οτι δεν πρεπει να συμβαίνει αυτό για να μοιράζει την πίεση ομοιόμορφα, έχω μια Ibanez του 90 με πιο παχύ και δεν έχει πάθει τιποτα τόσα χρόνια.

 

Πουλάνε κάτι aftermarket πιο ενισχυμένα αλλά μου αρέσει το αυθεντικό, εχει και τον σειριακό..

 

Σχετικά με το backplate, το έχω βγάλει ήδη :P Απειροελάχιστη διαφορά βέβαια.. :)

 

Εδώ μιλάμε για τρομερή διαφορά στο resonance με το σωστό σφυξιμο του neck. Αφού, αν δεν ήξερα την κιθάρα μου σπιθαμή προς σπιθαμή, θα πίστευα ότι κάτι μου άλλαξε ο μάστορας :P

 

Τεσπα, το καλό είναι οτι επιβεβεώθηκαν οι υποψίες μου οτι κάτι δεν πήγαινε καλά με τον ήχο της κιθάρας, πολλοι με έλεγαν παράξενο, υπερβολικό κτλ.

 

Πάντος θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη / συμβουλή κάποιου strat/tele expert σχετικά με το plate.  ::)  

 

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα neckplates με τα χρονια στραβωνουν,δεν τρεχει και τιποτα.

Ειναι καθαρα εμφανισιακο το προβλημα μια και το neck plate δεν ειναι τιποτα αλλο απο ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ (η κιθαρα παιζει μια χαρα ακομα και ΧΩΡΙΣ neckplate ;D )

Σιγουρα αν δεν ειναι καλα σφιγμενος ο λαιμος η κιθαρα θα "υποφερει".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ο διορθώσεις χρησιμοποιώντας μια μέγγενη πολύ εύκολα...

 

θα στραβόσει πάλι μόλις το ξαναβιδώσω. Εφόσων θεωρείται "φυσιολογικό", θα το αφήσω έτσι, είναι ανεπαίσθητη η καμπή, στην φωτογραφία φένεται πιο έντονα απ'οτι στην πραγματικότητα.

 

Κακός πάντως, είπαμε vintage spec αλλά βάλτε πιο ενθεκτικό υλικό...  :P

 

 

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακός πάντως, είπαμε vintage spec αλλά βάλτε πιο ενθεκτικό υλικό...  :P

 

Έλα ρε συ. Εδώ ο άλλος είχε πάρει (υπάρχει video στο youtube) custom shop heavy relic και οι βίδες στη γέφυρα ήταν τόσο (και καλά) σκουριασμένες που δεν μπορούσε να ρυθμίσει το intonation καθώς δεν τις έπιανε το κατσαβίδι...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε συ. Εδώ ο άλλος είχε πάρει (υπάρχει video στο youtube) custom shop heavy relic και οι βίδες στη γέφυρα ήταν τόσο (και καλά) σκουριασμένες που δεν μπορούσε να ρυθμίσει το intonation καθώς δεν τις έπιανε το κατσαβίδι...  ;D

 

Πραγματικά, αυτές οι Relic... τι μόδα και αυτή....  

 

*μόνο την gallagher ζαχάρωνα κάποτε αλλά και πάλι δύσκολα θα την αγώραζα... ειδικά άμα θες την κιθάρα για να παίζεις και όχι για να την βάλεις σε βιτρίνα και να την κοιτάζεις..

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει αμαν και ντε να το ισιωση ,στην μεγγενη οχι μονο του αλλα αναμεσα σε κανα πανι ,αλλιως θα σημαδευτη απο την πιεση και τα "μαγουλα" την μορσας (μεγγενη) .

Για να μην ξαναστραβωση ανοιγουμε λιγο τις τρυπες για να "παιζει" ελαχιστα η βιδα ,να αποκτηση "ανοχες" και να μην πιεζεται προς το κεντρο απο τις βιδες οταν τις σφιγγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου