Προς το περιεχόμενο

Vox ac15cc: Αλλαγή reverb, μεγαφώνου


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας δοκιμασει και εγω διαφορα μεγαφωνα στον Vox , πιστευω πως το blue alnico

ειναι μονοδρομος  εαν θελουμε ο ηχος που θα παρουμε να εχει καποια σχεση με το ονομα του ενισχυτη

Το υπαρχον μεγαφωνο δεν ειναι καθολου κακο .... κρατα το λιγο καιρο πριν κανεις

οποιαδηποτε αλλαγη ...

Το tonker στον Vox  παιζει πααααρα πολυ καλα  , αλλα ο ενισχυτης ΔΕΝ ειναι Vox.....

Πολυ καλα επισης και τα Weber alnico

 

υγ.  επομενο βημα .....για το Πασχα,  Mullard Nos  ;D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπαρχον μεγαφωνο δεν ειναι καθολου κακο .... κρατα το λιγο καιρο πριν κανεις

οποιαδηποτε αλλαγη ...

μάλλον αυτό θα κάνω :)

 

τώρα τον πήρα τον ενισχυτή ρε παιδιά, έλεος, κεφαλή ο ένας, καμπίνες ο άλλος, ο άλλος μπαχατέλλα μου τον έβγαλε, τι να πω, κι εγω έχω gas, αλλά ηρεμία, μια ερώτηση έκανα  ;) το χερούλι να το κρατήσω ή είναι μαϊμου; :D

 

Ευχαριστώ παντως για όλες τις προτάσεις, δε με πολυνοιάζει να είμαι vintage correct, οπότε δε με βλέπω να δίνω τα τρελά λεφτά που ζητάει η celestion για το μπλε.

http://www.thomann.de/gr/celestion_blue_bulldogs_12.htm

Παίρνεις μεταχειρισμένο blues junior  με 325 έλεος. (Αλήθεια, τι συμφωνία παίζει με τη vox και ο vox ac15cc1x έχει τόσο μικρή διαφορά με τον απλό;;;)

 

ο ενισχυτής γενικά μου αρέσει, παρόλο που δεν παίζω μπριτ, και για αυτό ...τον αγόρασα προχτές ;)

 

@babtua: ευχαριστώ για το ..ξεστραβωμα, όντως τα λεει καλά στο site της accutronics. Είδα ότι οι εμπεδησεις είναι ιδιες, εκανα την αλλαγή, και παίζει πολύ καλά τωρα :)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@babtua: ευχαριστώ για το ..ξεστραβωμα, όντως τα λεει καλά στο site της accutronics. Είδα ότι οι εμπεδησεις είναι ιδιες, εκανα την αλλαγή, και παίζει πολύ καλά τωρα :)

 

Παρακαλώ! ;)

 

Έτσι πληροφοριακά, μήπως θυμάσαι να γράψεις εδώ τί κωδικό είχε το original tank και τί κωδικό έχει το Fender που έβαλες;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

accutronics 8EB2C1B ήταν του φενδερ. του vox ήταν 8EB1C1B. Το 4ο ψηφίο είναι decay time, όπως λέει εδώ:

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου