Προς το περιεχόμενο

Προσομοίωση καμπίνας POD vs Impulses


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έψαξα στην αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Επίσης, δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να βάλω το θέμα αυτό!! :P

Τελικά κατέληξα εδώ...

 

Αναρωτήθηκα προσφάτως (και έπειτα από παρότρυνση ενός φίλου) αν θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα ηχογραφώντας κιθάρα μέσω της POD X3 μου χωρίς προσομοίωση καμπίνας, αλλά με περασμένο impulse plugin για τον ήχο καμπίνας, σε σύγκριση προφανώς με τις προσομοιώσεις καμπινών και μικροφώνων που έχει η ίδια η X3...

Να σημειώσω ότι η Χ3 δεν με χαλάει καθόλου σε καμία περίπτωση, αλλά ίσως με τα impulses είχα και κατιτίς παραπάνω... :D

 

Έκανα μια μικρή δοκιμή με το REAPER.

Πήρα έναν drive ήχο και έναν καθαρό ήχο από αυτούς που έχω φτιάξει στην Χ3 και έβγαλα την προσομοίωση καμπίνας...

(Σημείωση: ο καθαρός ακούγεται σχετικά ΟΚ απλά είναι άδειος όμως ΤΙ ΧΑΛΙ που είναι ο drive ήχος χωρίς καμπίνα!!!Πωπωπω...)

Ηχογράφησα κάποια test clips, και ομολογώ ότι το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό. Πολύ καλύτερο απ' ότι περίμενα πάντως σίγουρα.

Είναι καλύτερα από σκέτη Χ3 λέτε? ???

Το άλλο θέμα είναι ότι χάθηκα εκεί μέσα!!!

Έχω διάφορα demos από καμπίνες στην "συλλογή" μου, αλλά είναι λίγα σχετικά αρχεία σε κάθε καμπίνα...

Η RedWire όμως είχε δώσει δωρεάν την πλήρη έκδοση των impulses μιας Marshall του 1960 με G12M...

Μιλάμε για 10 συνδυασμούς KHz και bit στο Sample, με 18 τύπους μικροφώνου σε διάφορες θέσεις μέσα!!!

Τι γίνεται?

Περιμένω τα φώτα σας... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που έχω κάνει το πείραμα με το pod hd-500 εντάξει δεν εντυπωσιάστηκα κι όλας..περί ορέξεως είναι βασικά..ας πούμε η καμπίνα του Rectifier του HD μου ακούγεται καλύτερη, αλλά η Marshall 4x12 με τα Greenbacks της Redwirez είναι καλύτερη πιστεύω...

 

με τι cab loader τις φόρτωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε SlapGas υπάρχουν πολλά δωρεάν IR στο δίκτυο, ας πούμε και η Recabi.net έχει, και πολλοί χομπίστες έχουν φτιάξει μερικά καταπληκτικά.

 

Οπως είπε ο James είναι θέμα γούστου και πειραματισμού. Ο,τι σου ακούγεται εσένα καλύτερα δηλαδή.

 

Οσο για τον χάλια ήχο σε παραμόρφωση, χωρίς καμπίνα, ΑΥΤΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι ο ήχος που θα έπαιρνες και από το direct out ενός ενισχυτή (χωρίς φίλτρα για προσομοιώσεις καμπίνας εννοείται).  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου