Προς το περιεχόμενο

Καινούργιοι 1959 replica PAFs από τη Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Και εκεί που μπορεί κάποιος να σκεφτεί ότι πλέον έχουν τερματίσει οι λόγοι για hate posts με θέμα τη Gibson έρχεται με τρομερό comeback, λανσάροντας τους "1959" PAFs στην τιμή ευκαιρίας των $999 😄

 

https://www.gibson.com/en-US/Product/1959-Humbucker-Collectors-Edition-Series-1-Exclusive/PU59DCNC2-SET

 

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

στην τιμή ευκαιρίας των $999 

Έλα; Πόσο;

Είναι από τις περιπτώσεις που το no comment νομίζω ότι καλύπτει τα πάντα 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα, "αντικειμενικά", έχουμε πληρώσει τα "γούστα" μας ουκ ολίγες φορές, αλλά νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια. 

 

ΟΚ, κατανοητό... Σου πετάει στα μούτρα το "1959", την ημερομηνία της holy grail LP. Αλλά τι στην ευχή έχουν αυτοί οι μαγνήτες για να πληρώσεις ένα Χ;

Δηλαδή- για να κάνω μια αυθαίρετη αναγωγή- ακόμα και αν το τύλιγμα των μαγνητών είχε γίνει από την Abigail Ibara την ώρα που χόρευε το the girl from Ipanema  (σε καμιά περίπτωση δεν θα μπορούσε να συμβεί, αλλά λαίμαι τώρα), το ένα Χ είναι εξωφρενιλίκι. 

 

Κατανοητό ότι απευθύνονται σε αρρωστάκια, αλλά αιδώς, Αργείοι.

  • Like 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ταιριαζουν ωραία με τον Gibson Falcon αυτοί οι μαγνήτες 🤣

 

Βασικά το λέει και ο τίτλος των μαγνητών, "COLLECTOR'S edition" 

 

Η εταιρεία έχει μεγαλο heritage και προφανώς εκμεταλλεύεται το όνομα της για να πουλησει κάποια προϊόντα υπερκοστολογημενα-συλλεκτικα γιατί μπορει. 

Επεξεργασμένο από John Goumis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι τιμές στους boutique '59 PAF εχουν ξεφυγει χρόνια τωρα, αισθητά παραπάνω απ'οτι σε άλλους μαγνήτες (πχ tele). Αρρωστάκια έχουμε πολλα, αλλα ειδικά η συγκεκριμένη κλικα ειναι διατεθιμένοι να τα σκάσει ΧΟΝΤΡΑ. Οποτε γιατι οχι και η Gibson, που έχει και το όνομα? Εδω ο SD έχει βγάλει μαγικούς μαγνήτες, γιατί όχι και αυτοι.

https://reverb.com/uk/item/70353251-seymour-duncan-ztl-1s-zephyr-tele
https://www.musicgooddeal.com/gb/for-electric-guitars/109215-seymour-duncan-zs-1s-z.html
https://www.sweetwater.com/store/detail/ZephStraSetW--seymour-duncan-zephyr-silver-strat-pickup-set-white

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από αυτό που διάβασα το μάτι μου έμεινε στο ακόλουθο: "Using a combination of 3D scanning, scientific analysis, reverse engineering of original examples from the late 1950s"... 🧐

Το πήγαν σε άλλο level... 😄

7 ώρες πριν, odis13 είπε

Εδω ο SD έχει βγάλει μαγικούς μαγνήτες, γιατί όχι και αυτοι.

Βρε Οδυσσέα βλέπω καλά (είναι και αχάραγα και δεν έχει ανοίξει το μάτι)... Λέει 1.430 ευρώ για δύο μαγνήτες; Μήπως ξέχασαν να βάλουν και την... κιθάρα; 😄

Αλλά είπαμε: Αρρωστάκια, συλλέκτες, aficionados, οι καλύτεροι πελάτες...

 

 

 

 

 

 

  • Like 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι αναλογικά - λογική, πχ σε μια κιθάρα των 1000€ για να βαλεις επώνυμους μαγνήτες θέλεις 250€, ε, σε μια gibson custom των 4.000€ θέλεις μαγνήτες των 1.000€. Ξεκάθαρα οι μαγνήτες αξίζουν το 25% της αξίας της κιθάρας!

  • Χαχα 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Η τιμή είναι αναλογικά - λογική

Για το 2023 προσωπικά θα διαφωνήσω και στο λέω ως ένας άνθρωπος που πριν 25 χρόνια πλήρωσε $700 για ένα σετ Tom Holmes.

 

Tότε όμως μόνο ο Tom Holmes και ο JM Rolph έφτιαχναν σοβαρούς PAFs. 

 

Σήμερα υπάρχουν σε διάφορα επίπεδα δεκάδες high-end κατασκευαστές που έχουν κάνει reverse engineering, χρησιμοποιούν τις σωστές μηχανές, NOS ή vintage correct υλικά, κλωνοποιούν ακομή και συγκεκριμένους μαγνήτες από κιθάρες που έχουν γράψει ιστορία. Με τα μισά χρήματα σήμερα μπορείς να πάρεις όποια version '50s PAF, '60s Pat Sticker ή 70s T-Top. Ακόμη και κλώνους Dry-Z που είχαν οι high end MIJ Les Pauls φτιάχνουν. 

 

Επίσης μιλάμε για μία εταιρεία που στη γενική αντίληψη των PAFάκηδων, τους τελευταίους καλούς μαγνήτες τους έβγαλε στις αρχές του '80 (Tim Shaw), δηλαδή πριν 40 χρόνια. Και ως πρόσφατα μαθών (ευτυχώς όχι παθών) με τους Custombuckers, σε καμία περίπτωση δε θα ρίσκαρα τα λεφτά μου. Είμαι κατά 99,9% σίγουρος, διαβάζοντας και την περιγραφή ότι και αυτοί οι μαγνήτες του 1000ρικου που βγάζει τώρα είναι απλά μια mass produced υλοποίηση με υλικά του 5ευρου. Αν είχαν βάλει καναν μονόκερο μέσα, είμαι σίγουρος ότι δε θα παρέλειπαν να τον διαφημίσουν. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ για τον Benedetto A6 έδωσα 150. Αυτοί δεν νομίζω να είναι καλύτεροι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου