Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός "Φτιάξτε τη πιο φτηνή κιθάρα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν παίζει.

Το ξερω ότι το κανεις με καλή διάθεση, αλλά όταν έρθει η ώρα και καταλήξει κάπου ο "διαγωνισμός" για να ξεκινήσει, το έπαθλο θα το προσφέρει το Noiz. ;)

 

Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω... :)

 

Ωραίος, ο αφεντικός...

Αφού λοιπόν "σοβαρεύει"...βγάλτε το από την παιδική χαρά, καθαρογράψτε τους κανονισμούς, να γίνει και η επιτροπή (θα ήθελα να δώ τον Makam να δοκιμάζει τα έγχορδα!!! ;D), βάλτε και ένα χρονικό περιορισμό και ένα counter (για να έχει και νόημα)...και θα τα βρούμε για έπαθλα-χορηγίες!!!

 

+2

ειπαμε, εγω παω ομαδουλα με τον μαραθον!!!! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το δικό μου entry είναι το παρακάτω αλλά μάλλον εκτός συναγωνισμού καθώς δεν έχω αποδείξεις αγοράς κλπ για τα parts. Αλλά χάριν ενδιαφέροντος, θα παραθέσω στοιχεία όπως τα θυμάμαι (έχουν περάσει και 3-4 χρόνια...)

 

DSC00276.jpg?t=1271066636

 

Λοιπόν, μπάσο τετραχορδο, Jazzmaster/Jaguar style, arctic white/black pickguard.

 

Σώμα από ebay κιθάρας jazzmaster copy μάρκας Johnson, κόστος περίπου 40€ με μεταφορικά.

 

Neck noname από ebay με paddle headstock, alder/rosewood, κόστος περίπου 45€ με μεταφορικά.

 

Bass tuners από ebay, noname, κόστος περίπου 20€ με μεταφορικά.

 

String tree από ebay, κόστος μηδαμινό...

 

Pickguard black blank PVC από ebay, κόστος περίπου 20€ με μεταφορικά.

 

Pickups noname Jazz (2x) από ebay, κόστος περίπου 35€ με μεταφορικά.

 

Bridge standard bass noname από ebay, κόστος περίπου 15€.

 

Ηλεκτρονικά (ποτενσιόμετρα, καλώδια κλπ) απο τοπική αγορά, κόστος 5€.

 

Το σώμα - όντας κιθάρα - σκάφτηκε για να φιλοξενήσει bass neck, καθώς και τους Jazz pickups. To pickguard blank κόπηκε στο επιθυμητό σχήμα και τρυπήθηκε για τα ποτενσιόμετρα και τα pickups. Φυσικά διαμορφώθηκε κατάλληλα για να καλύψει τις υπάρχουσες οπές για τους (humbuckers) μαγνήτες που είχε η κιθάρα αρχικά. Το paddle neck headstock κόπηκε σε φεντεροειδές σχήμα και προσαρμόστηκε στο σώμα. Μέτρηση ακριβούς scale και τοποθέτηση του bridge.

 

Συνολικό κόστος: 180€ (αν έκανα σωστά την πρόσθεση... ;) ). Και πολλά από αυτά για μεταφορικά...

 

Απόδοση: άριστο μπάσο, πολύ καλό ήχο οι noname μαγνήτες παραδόξως, και πολύ άνετο στο παίξιμο. Χαμηλό action και ανύπαρκτο neck diving.

 

Αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω!  ;D ;D

 

EDIT: μόλις πρόσεξα ότι ετοιμάζεται "επίσημος" διαγωνισμός...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

bouzoukleri.... μια και είσαι αλυτάρχης ( ;D ) θέλεις να καθαρογράψεις τους κανονισμούς (δεν ξέρω αν συμφωνείτε με όσα πρότεινα), να ξεκαθαρίσουμε το θέμα από τα άσχετα (ή να φτιάξουμε καινούριο) και να βάλουμε ημερομηνίες κλπ?

marathon.... τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bouzoukleri.... μια και είσαι αλυτάρχης ( ;D ) θέλεις να καθαρογράψεις τους κανονισμούς (δεν ξέρω αν συμφωνείτε με όσα πρότεινα), να ξεκαθαρίσουμε το θέμα από τα άσχετα (ή να φτιάξουμε καινούριο) και να βάλουμε ημερομηνίες κλπ?

marathon.... τι λες?

Το έχω ήδη πεί

Αφού λοιπόν "σοβαρεύει"...βγάλτε το από την παιδική χαρά, καθαρογράψτε τους κανονισμούς, να γίνει και η επιτροπή (θα ήθελα να δώ τον Makam να δοκιμάζει τα έγχορδα!!! ;D), βάλτε και ένα χρονικό περιορισμό και ένα counter (για να έχει και νόημα)...και θα τα βρούμε για έπαθλα-χορηγίες!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το έχω ήδη πεί

 

Το ξέρω ότι το έχεις πει  ;D

 

Εννοώ να πεις συγκεκριμένα αν συμφωνείς με τον πρόσθετο "κανονισμό" που πρότεινα και να πεις κι εσύ τι σκέφτεσαι για τα κριτήρια, τη διαδικασία κρίσης, τη χρονική διάρκεια, το πλήθος των entries  κλπ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανονισμός που πρότεινες είναι σωστός και απαραίτητος.

Αυτό που εγώ σκέφτομαι όμως είναι ότι ΠΧ...εγώ έχω την ιδέα, κάνω τα σχέδια, βρίσκω τα υλικά, αλλά δεν έχω τα εργαλεία και τον χώρο. Μπορώ να πάω στον Yann να σκάψω το neck pocket ή ότι δεί...ή θα μετράει μόνο η ιδιοκατασκευή?

Το λέω γιατί τα δικά μου projects είναι περίεργα (αλλά σας υπόσχομαι ότι εάν πετύχουν είναι ενδιαφέροντα ;)). Επίσης πρέπει να προβλέψουμε και τη δημιουργία ομάδων. Πχ κάτι δουλεύουμε μαζί με τον Αλέξανδρο, εάν πετύχει θα το παρουσιάσουμε σαν ομάδα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό, δούλεψε τους...έχει ενδιαφέρον.

Αν και δύσκολα θα χτυπήσετε τούτη εδώ με 200 ευρώ κόστος...

dscn2028a.jpeg

Δηλ όργανο των 200€ θα μου δώσεις για να σε διαφημίσω? Και 'γω περίμενα άνω των 2500€.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Επίσης πρέπει να προβλέψουμε και τη δημιουργία ομάδων. Πχ κάτι δουλεύουμε μαζί με τον Αλέξανδρο, εάν πετύχει θα το παρουσιάσουμε σαν ομάδα....

 

Τώρα σου ξέφυγε εσένα γέρο μου  ;D

 

...

Επίσης, μπορούν να δημιουργηθούν ομάδες.

...

 

Ναι, πιστεύω ότι θα ήταν θετικό να δημιουργηθούν ομάδες γιατί θα προκύψουν καλύτερες συμμετοχές.

 

Να πούμε... διάρκεια 2 μήνες και "προ-έγκριση" της κάθε υποψηφιότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου