Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός "Φτιάξτε τη πιο φτηνή κιθάρα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδίς και ο αμνός πλέον ως έμπνευση λογίζεται καταθέτω τους πιθανούς όρους του διαγωνισμού :

 

Φσσσ μμπόινγκκ

 

Πρώτον.

Θα υπάρχει επιτροπή τουλάχιστον τριμελής. Γνωρίζουσα τουλάχιστον μία χασαποταβέρνα προς αριστοκρατική βρώση παϊδακίων. Τουλάχιστον ένα μέλος της επιτροπής ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΧΟΡΔΟΠΑΙΚΤΗΣ. Η Επιτροπή θα συνεδριάσει στη μελλούμενη ζυθοεμπειρία (αν και για ταβερνοκατάσταση το κόβω) και θα αποφασίσει δια βοής τον νικητή.

 

Δεύτερον.

Συμμετοχή μπορεί να δηλώσει και κιθάρα να κατασκευάσει οποιοσδήποτε ή οποιαδήποτε.

Δεχόμαστε και συμμετοχές από την αλλοδαπή.

 

Τρίτον.

Ως έτοιμη κιθάρα θα θεωρηθεί το έγχορδον το οποίο αποδεδειγμένα θα κουρδίζεται και θα μπορεί να αναπαραγάγει τόνους και συγχορδίες. Αποδεδειγμένα εννοούμε, μέσω οπτικοακουστικού υλικού ή δια ζώσης έλεγχος από την επιτροπή.

 

Τέταρτον.

Η κιθάρα αποτελείται από τις εξής ομάδες :

 

1.Σώμα

2.Μανίκι-μπράτσο

3.Μεταλλικά σταθερά μέρη με σκοπό τον επιθυμητό συντονισμό ή τη ρύθμιση του οργάνου.Κλειδιά-γέφυρα-καβαλάρης-truss rod

4.Ηλεκτρικά στοιχεία (μαγνήτες-ποτενσιόμετρα-καλώδια)  *

5.Χορδές

6.Διάφορα άλλα μέρη για προστασία του οργάνου ή για κάλυψη ή για αισθητικούς λόγους

 

Θα πρέπει να έχουν κατασκευαστεί ή μετασκευαστεί τουλάχιστον 2 (δύο) μέρη από τις 6 (έξι) ομάδες. *

 

Πέμπτον.

Με βάσει τα διεθνή στάνταρτς κιθάρες θεωρούνται και οι έχουσες 7  ή 4 χορδές (Bass guitar) όπως επίσης και οι βαρύτονες.

 

Έκτον.

Μία φωτογραφία πριν, μια μετά, μία στο τέλος θα δώσουν μπόνους στον κατασκευαστή (και επισκεψιμότητα σε αυτό το καμμένο θέμα). Αν υπάρξει και βίντεο επιθυμητό οφθαλμολογικά αδιάφορο βαθμολογικά.

 

Έβδομο.

Μαι απλή αναφορά της κτήσης των υλικών θα βοηθούσε την επιτροπή.

 

Όγδοο και τελευταίο.

Το τελικώς κατασκευασμένο όργανο θα πρέπει να φέρει φανερά ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ λογότυπο του κατασκευαστή (7ibson, Gender, Danelepiphone κλπ θα θεωρηθούν σατυρισμοί)

 

 

* Αν κάποιος έχει έτοιμα τα ξύλα αλλά φτιάξει δικό του μαγνήτη θα πρέπει να κατασκευάσει και ένα τρέμολο πχ

 

 

 

 

 

Οι όροι ως πιθανοί αναφέρονται γιατί και ο διαγωνισμός ως πιθανός προτείνεται.

 

Τώρα ποιοι απίθανοι θα  συμμετάσχουν      ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αυτο μαλιστα!

φερνει σε πραγματικο διαγωνισμο! :)

 

αλλα πολυ δυσκολα τα πραγματα!

 

Θα πρέπει να έχουν κατασκευαστεί ή μετασκευαστεί τουλάχιστον 2 (δύο) μέρη από τις 6 (έξι) ομάδες. *

 

 

απιθανο το βλεπω! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιγκαρντ φτιαχνω τωρα για την κιθαρα μου συμπτωματικα απο ανθρακονηματα!

οποτε το μονο ευκολο να φτιαξω ενα ακομα!

 

καβαλαρη πως στην ευχη φτιαχνεις?

 

μπορουμε να κατεβουμε στον διαγωνισμο σαν ομαδα?

μπορω να μαι ζευγαρακι με τον μαραθον? ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα έχει την πλάκα του και θα μπορούσαμε πράγματι να κάνουμε το "διαγωνισμό".

Η δική μου "ένσταση" επί των κανονισμών είναι ότι πολύ εύκολα "παρακάμπτεται" το στοιχείο του DIY (εύκολα κανείς φτάχνει ένα pickguard και μια σταθερή γέφυρα). Επίσης, αποκλείει τη δημιουργική χρήση εξαρτημάτων (π.χ. από άλλα όργανα) αφού δεν θα μπορεί να θεωρηθεί ότι ο διαγωνιζόμενος "τα έφτιαξε".

 

 

Θα πρότεινα τον εξής "όρο" στο διαγωνισμό.

 

Η "κιθάρα" να έχει τουλάχιστον ένα καινοτόμο στοιχείο σε κάποιο από τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

1. Σχήμα.

2. Υλικό κατασκευής. (Σε κάποιο από τα δομικά της στοιχεία δηλαδή αυτά τα οποία κρατούν τη χορδή - όχι π.χ. pickguard.)

3. Ηλεκτρονικά.

4. Φινίρισμα.

 

Η καινοτομία θα πρέπει να έχει υλοποιηθεί από τον διαγωνιζόμενο.

 

 

Συμφωνώ με το να υπάρχει πλαφόν στο κόστος κατασκευής (π.χ. 200 ευρώ) αλλά τυχόν υπάρχοντα στοιχεία (π.χ. ένα έτοιμο μανίκι) πρέπει να αποτιμώνται και να προσμετρώνται.

 

 

Επίσης, μπορούν να δημιουργηθούν ομάδες.

 

Τέλος, το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι βιώσιμο. Δηλαδή το όργανο που θα προκύψει, να αξίζει να το κρατήσει κανείς (στην μορφή που θα διαγωνιστεί) και πέραν του διαγωνισμού. (Για να μην πετάμε λεφτά -έστω και λίγα- σε ανοησίες  :) )

 

Για σκεφτείτε το.  :)

 

 

(Γιατί το θέμα βρίσκεται στην παιδική χαρά? Επί του παρόντος έχει κάτι συζητήσεις με γαρδούμπες και διστάζω να το πάω στο guitars.......)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια!

κανω και απο μερια μου μια προταση!

μπορουμε να βαλουμε ολοι απο ενα 20ευρω(η κατι τετοιο τελος παντων) και οποιος κερδισει τον ''διαγωνισμο'' να κερδισει και μια δωροεπιταγη απο καποιο κιθαρομαγαζο!

τι σας λεει η ιδεα?

εγω παντως ειμαι μεσα και σε αυτο και στο διαγωνιστικο μερος !!!! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα πρεπει απο πριν να εχουν βρεθει τα ατομα που θα κρινουν το αποτελεσμα!

αλλα και ποσο χρονο θα εχουμε!

 

 

ακομα εχω μια απορια πανω σε αυτο!

Συμφωνώ με το να υπάρχει πλαφόν στο κόστος κατασκευής (π.χ. 200 ευρώ) αλλά τυχόν υπάρχοντα στοιχεία (π.χ. ένα έτοιμο μανίκι) πρέπει να αποτιμώνται και να προσμετρώνται.

 

 

ας πουμε, εγω εχω ενα μπρατσο απο φεντερ που κανει και εγω δεν ξερω ποσα φραγκα και δεν το χρησιμοποιω!

το χα αγορασει ομως απο αγγελια στο νοιζ 20ευρω!

πως θα το μετρησουμε? :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

ακομα εχω μια απορια πανω σε αυτο!

ας πουμε, εγω εχω ενα μπρατσο απο φεντερ που κανει και εγω δεν ξερω ποσα φραγκα και δεν το χρησιμοποιω!

το χα αγορασει ομως απο αγγελια στο νοιζ 20ευρω!

πως θα το μετρησουμε? :)

Νομίζω ότι για να είναι γνήσιος διαγωνισμός θα πρέπει το αποτέλεσμα να είναι επαναλήψιμο. Δηλαδή τυχαία ευρήματα (Α! βρήκα ένα μαγνήτη!  ;D) θα πρέπει ή να αποκλείονται ή να αποτιμώνται σαν ένα low end εξάρτημα που θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά.  Π.χ. το οποιοδήποτε έτοιμο μανίκι να το "κοστολογούμε" όσο ένα φτηνό mighty mite με το σκεπτικό ότι θα μπορουσες να είχες παρει ένα τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ωραια!

κανω και απο μερια μου μια προταση!

μπορουμε να βαλουμε ολοι απο ενα 20ευρω(η κατι τετοιο τελος παντων) και οποιος κερδισει τον ''διαγωνισμο'' να κερδισει και μια δωροεπιταγη απο καποιο κιθαρομαγαζο!

τι σας λεει η ιδεα?

εγω παντως ειμαι μεσα και σε αυτο και στο διαγωνιστικο μερος !!!! :)

Αυτό δεν παίζει.

Το ξερω ότι το κανεις με καλή διάθεση, αλλά όταν έρθει η ώρα και καταλήξει κάπου ο "διαγωνισμός" για να ξεκινήσει, το έπαθλο θα το προσφέρει το Noiz. ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά όταν έρθει η ώρα και καταλήξει κάπου ο "διαγωνισμός" για να ξεκινήσει, το έπαθλο θα το προσφέρει το Noiz. ;)

Ωραίος, ο αφεντικός...

Αφού λοιπόν "σοβαρεύει"...βγάλτε το από την παιδική χαρά, καθαρογράψτε τους κανονισμούς, να γίνει και η επιτροπή (θα ήθελα να δώ τον Makam να δοκιμάζει τα έγχορδα!!! ;D), βάλτε και ένα χρονικό περιορισμό και ένα counter (για να έχει και νόημα)...και θα τα βρούμε για έπαθλα-χορηγίες!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου