Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός "Φτιάξτε τη πιο φτηνή κιθάρα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καινοτομία θα πρέπει να έχει υλοποιηθεί από τον διαγωνιζόμενο.

Αυτό, ας πούμε είναι βασικό, αλλά ίσως πρέπει να λέει "να έχει σχεδιαστεί από τον διαγωνιζόμενο"...γιατί η υλοποίηση απαιτεί (συνήθως) μηχανήματα.

 

Τώρα σου ξέφυγε εσένα γέρο μου  ;D

Τι μου ξέφυγε?...αφού δεν έχω μυστικά από εσάς!! ;D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλ όργανο των 200€ θα μου δώσεις για να σε διαφημίσω? Και 'γω περίμενα άνω των 2500€.

Όχι αυτό ρε σύ, το άλλο το ασπρόμαυρο...και δεν υπάρχουν (κατασκευαστικά, ως κόστος υλικών) Strat των 2500€. Όποιος δίνει παραπάνω από 650-700€, είναι κοροϊδο!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό, ας πούμε είναι βασικό, αλλά ίσως πρέπει να λέει "να έχει σχεδιαστεί από τον διαγωνιζόμενο"...γιατί η υλοποίηση απαιτεί (συνήθως) μηχανήματα.

...

 

Το σκεπτικό ήταν ότι δεν μπορεί να την αγοράσει η διαγωνιζόμενη ομάδα έτοιμη την καινοτομία (π.χ. αγοράζω ένα κύκλωμα fuzz factory και το κρύβω κάτω απο το pickguard). Θα μπορεί όμως να υλοποιηθεί με μέσα των διαγωνιζόμενων, και σαφώς θα πρέπει να είναι καινοτομία (όχι απλή αντιγραφή του fuzz factory εν προκειμένω) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορεί όμως να υλοποιηθεί με μέσα των διαγωνιζόμενων, και σαφώς θα πρέπει να είναι καινοτομία

Δηλ στο team μου, μπορώ να βάλλω και τον Yann? Μπορώ να σχεδιάσω τη καινοτομία, δεν μπορώ να τη κατασκευάσω. Αυτό εννοώ.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κουβέντα αρχίσαμε και όσο περνά ο χρόνος θέτονται και πιο σοβαρά ερωτήματα.

Η καινοτομία θα είναι αυτοσκοπός ;

Αν καταφέρουμε και κάνουμε κάτι καινοτόμο φτηνό, το ξέρετε ότι γράφουμε ιστορία ;

;D

Και οι ομάδες αποδεκτές , έναν CNC τόρνο ρε παιδιά  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και τι θεωρείται προέγκριση ;

 

 

Νομίζω ότι καθώς θα είναι δύσκολο να συντάξουμε λεπτομερείς κανονισμούς και προδιαγραφές για το ΤΙ συνιστά καινοτομία, ίσως θα έπρεπε να αναφέρουν εξ' αρχής οι διαγωνιζόμενοι ΠΩΣ έχουν σκοπό να καινοτομήσουν και αυτό να γίνει αποδεκτό (από ποιους?) εκ των προτέρων.  :)

 

Για παράδειγμα, αν βρω κάποιον με εμπειρία στα ηλεκτρονικά (κανονική, hands-on όχι .... σαν τη δική μου τη... θεωρητική  ;D) θέλει να κάνει ομάδα μαζί μου, σκεφτόμουν να προωθήσω μια απολύτως φτηνή partscaster (ίσως και μια έτοιμη tele της κατηγορίας των 100 ευρώ) με εντελώς διαφορετικά (ενεργά) ηλεκτρονικά βασιζόμενα σε Hall effect transducers ( π.χ. http://www.hallsensors.de/New-Sensors.htm ) και φτηνούς μόνιμους μαγνήτες. Με μισό ευρώ ο ένας.... μπορώ να βάλω 8 σε κάθε χορδή και να επιλέγω ποιός παίζει κάθε φορά με ένα (π.χ.) τέτοιο http://www.taydaelectronics.com/servlet/the-68/74-74HC-74HC4051-8-dsh-CHANNEL/Detail  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλ στο team μου, μπορώ να βάλλω και τον Yann? Μπορώ να σχεδιάσω τη καινοτομία, δεν μπορώ να τη κατασκευάσω. Αυτό εννοώ.

 

Ε ναι... μέλος δεν είναι και ο yann?  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καινοτομία θα είναι αυτοσκοπός ;

Για μένα, η καινοτομία, είναι αυτοσκοπός.

Δες το μπάσο του Babtua...Οκ είναι ένα μπάσο των 180 ευρώ. Ωραίο...και? Για τη πιό φτηνή κιθάρα, κερδίζει όποιος αγοράσει ένα έτοιμο κιτ από το Βέλγικο Ebay με 70-80 ευρώ, και έχει έτοιμη κιθάρα.

Εγώ ας πούμε ειδικεύομαι σε περίεργα finish. Εάν τα καταφέρω, έχουμε ένα έτοιμο, κοστολογημένο πρωτότυπο. Δεν είναι πιο ενδιαφέρον αυτό για το forum? ή το παράδειγμα του Χαρίλατρου?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εξάχορδα έγχορδα αφορά ο διαγωνισμός?

 

έτοιμο κιτ από το Βέλγικο Ebay με 70-80 ευρώ

Σοβαρά υπάρχουν και τόσο φτηνά? Με έξοδα αποστολής? Κανένα link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου