Προς το περιεχόμενο

Tele '72 Josh Farro Project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου !!

Σκέπτομαι πολύ σοβαρά να κάνω ένα project. Θέλω να φτιάξω την tele του Josh Farro (οσο και αν στοιχίσει) την όποια προσωπικά την θεωρώ πανέμορφη ! οι λεπτομέρειες της απορίας μου είναι μετά τα βίντεο

 

εδώ σε μια αρκετά σταθερή εικόνα

 

και είναι η πρώτη στο βίντεο

 

το σώμα Fender tale 72 deluxe θα το προμηθευτώ από το eBay και αν υποθέσουμε ότι έχω τον τρόπο μου να το ξεβάψω και να το βάψω και να το λουστράρω στο χρώμα του Farro καθώς να κάνω και αυτό το ψεύτικο f-hole, το θέμα μου είναι το neck. O Farro χρησιμοποιεί ’72 rosewood με binding. Το binding δεν με πειράζει να μην υπάρχει, αλλά neck ’72 βρίσκω μόνο maple και στο eBay και παντού. Θυμήθηκα ότι είχαν παλαιοτέρα και οι strat τέτοιο neck οπότε κάνοντας ένα search στο eBay το βρήκα. Το ερώτημα είναι θα μπορέσει να ταιριάξει το neck με το body η θα κλαίω τα χρήματα μου ?? ευχαριστώ εκ των πρότερων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα neck pocket στις tele δεν είναι ίδια με των strat. Mπαίνει αν διευρύνεις λίγο τις τρύπες

του σώματος αλλά θα κάθεται έτσι.

neck-swap.jpg

Πόσα χρήματα σκοπεύεις να δώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαααα.... μπλεγμένη υπόθεση μου μιαζει... άρα το νεκ 72 στρατ που έχει το μεγάλο headstock δεν είναι το ίδιο που βάζουν στις τελε 72 ?

ε θα τα πάρω ολα μεταχειρισμένα και την δουλειά θα την κάνω μονός μου οπότε έχω υπολογίσει ότι θα μου πάει maximum 800 ευρωπαϊκά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι αρκετά μπερδεμένη κιθάρα. Oι tele 72 deluxe έχουν μπράτσο strat με cbs headstock

και neck pocket strat προφανώς αλλά δεν έχουν f-hole.

http://www.thomann.de/gr/fender_72_telecaster_deluxe_bk.htm?sid=e6c9f065599003041b9c96b01a765668

Oι thinline 72 έχουν f-hole αλλά tele neck pocket και δεν έχουν routing για 4 pots και

toggle switch πάνω.

Ωραία η κιθάρα που θέλεις να αντιγράψεις αλλά ''δύσκολη''.

Για σώμα υπάρχει φτηνή λύση αλλά με tele neck pocket

http://cgi.ebay.co.uk/LOADED-Fender-Squier-Vintage-Modified-Tele-Custom-BODY-/190540036031?pt=Guitar_Accessories&hash=item2c5d1237bf

Στο μπράτσο είναι ζόρικα τα πράματα :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ασχετη ερωτηση...

 

στο πρωτο βιντεο ηχογραφει με vst τυπου guitar rig...?????? :o :o

 

η εχουν καπου απομονωμενο τον ενισχυτη?

2+2=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν κοιτας λιγο και απο Warmoth μερια?

 

Νομιζω οτι κοντα στο budget σου θα ερθει ,ειδικα αν βρεις κομματια στο show case ,και θα εισαι και σιγουρος οτι ολα ταιριαζουν μεταξυ τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

muddygiorgos εισαι λιγο off topic αλλα anyway :P... δεν νομιζω οτι ειναι guitar rig μαλον εχουνε συνδεσει ενισρχυτη με cubase και ιστοριες για αγριους...

 

bihlas87 ελπιζω να μην εισαι ονομα και πραμα :P αφου οι τελε λοιπον εχουν ποκετ στρατ τοτε δεν υπαρχει προβλημα να παρω νεκ στρατ 72 ? το f-hole που ανεφερα ειναι σκαλισμενο πανω στην κιθαρα για λογους ομορφιας.. οποτε ουδε μια σχεση υπαρχει με την thinline

 

Superfunk η warmoth εχει καποιου ειδους αντιπροσωπεία στην ελλαδα η επικοινονω με αυτους ? που απ οτι ειδα και στο site τους σου την φτιαχνουν οπως θες..  δηλαδη να με διευκόλυναν με το f-hole ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα ολα κανουν,στειλε τους e-mail βεβαια αν ειναι να κανουν καστομια ..πλερωνεις ακριβα οποτε κοιτα πρωτα στο showcase αν εχουν τιποτα ετοιμο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε και απο εμενα. Δεν ξερω να σε βοηθησω εγω με τετοια δυστυχως αλλα σε παρακαλω ανεβασε φωτο οταν την φτιαξεις γιατι ειναι ονειρο αυτη η κιθαρα. Αν και δεν μου αρεσουν οι Paramore και το στυλακι τους πραγματικα την λατρευω αυτη την κιθαρα. Γενικα μου αρεσει η 72 η κλασσικη αλλα και με το f hole θα ειναι ακομα καλυτερη. Αφου αληθεια απορουσα τοσο καιρο πως δεν ειχε σκεφτει κανεις να κανει αυτη τη μετατροπη. Αυτα... σορρυ αν δεν βοηθησα αλλα ειναι αδυναμια!

 

Και σε παρακαλω μην την κανεις κιτρινη! Βαψ'την μαυρη και με το f hole θα πεταει τουλαχιστον απο εμφανιση! Περιμενω με αγωνια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου