Προς το περιεχόμενο

gibson les paul classic '60 η standard?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι classic τιμολογιακά και ποιοτικά ήταν ανάμεσα στην studio και την strd. Φθηνότερη σαν κατασκευή επιλογή ξύλου και φινίρισμα. Έχει 3 στρώσεις νίτρο όπως και η studio αντί 6 όπως η strd. έχει όμως το binding στο μανίκι καθώς και στο καπάκι. Προκειται για αξιοπρεπείς κιθάρες σίγουρα πολύ καλύτερες από τις studio που στις περισσότερες των περιπτώσεων και ενώ δεν είναι κακές κιθάρες δεν δείχνουν να ενθουσιάζουν ιδιαίτερα (τουλάχιστον την πλειοψηφία όπου πιστέυω ότι ανήκω).

 

Η Gibson τις κατασκεύαζε όντως με το 60ς neck profile, και τις εξόπλιζε με μαγνήτες κεραμικούς. Άλλοι τους θεωρούν απαράδεκτους άλλοι ορκίζονται στα γκάζια που δίνουν. Κοινώς γούστα..... πάντως μεταχειρισμένη όχι πάνω από 1000-1100 και να είναι σε καλή κατάσταση. Ο λόγος που προφανώς σταμάτησε η παραγωγή τους είναι ότι σε γενικό κανόνα η Gibson προσφέρει πλέον 3 σειρές strd σε διάφορες τιμές και έτσι η clasic δεν έχει "τιμολογιακή" θέση... προτιμάς μιά καινούργια strd traditional pro στα 1500 ευρώ καινούργια ή μιά traditional strd στα 1800-1900 που έχει τα specs της strd παρά την classic που αν ακόμα ήταν στην παραγωγή θα είχε σχεδόν 1400-1500 ευρώ με το μισό finish.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η Κλασσικ ειναι Hollow, chambered, swiss cheese. Ο καθενας το λεει οπως θελει. Καθε βεβαια τροπος κατασκευης ειναι διαφορετικος. Παντως δεν ειναι solid mahogany.

 

Σαν κατοχος μιας 57 goldtop θα σου ελεγα να παιξεις με οσες περισσοτερες LP παραγωγης μπορεις διοτι αλλαζουν παρα πολυ ηχητικα. Μπορεις να βρεις αξιολογες, καλες, χαλια και σουπερ απιστευτες. Μετα το 08 η στανταρ ειναι αρκετα προσεγμενες. Εγω προσωπικα θα προτιμουσα μια στανταρ.

 

Οσον αφορα τις PRS. Εκπληκτικες κατασκευαστικα, με προσοχη στην λεπτομερεια αλλα μια καστομ 22 δεν μπορει απλα να πλησιασει ηχητικα τον ογκο και το κρατημα της νοτας μιας LP. Απο την αλλη ομως φθανει κοντα, εχει τρεμολο, και καλυτερο playability.

 

ελιο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κλασσικ ειναι Hollow, chambered, swiss cheese. Ο καθενας το λεει οπως θελει. Καθε βεβαια τροπος κατασκευης ειναι διαφορετικος. Παντως δεν ειναι solid mahogany.

 

Δεν είναι όλα το ίδιο από ότι ξέρω. Chambered είναι με θάλαμο και είναι έτσι:

 

http://www.gregterzian.com/wp-content/uploads/2008/10/chambered_les_paul.jpg

 

Swiss cheese λέγονται οι non-chambered αλλα ελαφρωμένες και είναι έτσι:

 

http://img.photobucket.com/albums/v123/brucewayne131/1998LPstandardradiograph.jpg

 

Οι non-chambered (χωρίς weight relief) είναι μασίφ.

 

Οι κλάσσικ σίγουρα έβγαιναν μέχρι και κάποια χρονιά non-chambered. Ακριβώς τι παίζει δεν ξέρω, τα χουν μπλέξει πολύ εκεί στην Gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  η 1960 ηταν αναμεσα στη 2η και 3η κατα σειρα τιμης στανταρτ και οχι αναμεσα σε στουντιο(παρα πολυ απαραδεκτες) και std.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η Classic με την VOS τι σχεση εχουν??

Εκτος απο 2000+ διαφορα στην τιμη...

 

Ρωταω γιατι κι εγω ειχα την ιδια απορια με τον φιλο σχετικα με τους μαγνητες, καθως οι std εχουν burstbuckers και οι classic τους 496 & 498 και αντ'αυτου βλεπω link με ασχετο μοντελο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος μίας Classic του 2005 μπορώ με βεβαιότητα να πώ τα εξής:

 

1)  Η κιθάρα έχει swiss cheese κατασκευή (όπως και όλες οι μη custom shop Les Paul εδώ και πολλά χρόνια). Από τα τέλη του 2005 και μετά έγιναν chambered.

2)  Φοράει τους κεραμικούς 500Τ και 496R. Τώρα αν σου αρέσουν έιναι θέμα γούστου.

3)  Κατασκευαστικά είναι ίδια με τη Standard εκτός από

    - το μανίκι που είναι "λεπτό" 60s style (περίππου 2 εκ. πάχος στο 1ο τάστο)

    - τους μαγνήτες (βλ 2)

    - τα inlays (έχουν μία πρασινωπή χροιά)

    - το binding που είναι creme και όχι άσπρο

 

    Για το βερνίκι (3 αντί για 6 στρώματα) και για την ποιότητα των ξύλων δεν ξέρω για να σχολιάσω. Υποθέτω πάντως ότι όλες οι Gibson που παράγονται στη γραμμή παραγωγής έχουν τα ίδια ξύλα. Δε νομίζω να κάθονται να διαλέγουν με το χέρι ξύλα εκτός Custom shop. Τονίζω όμως οτι απλά υποθέτω.

 

Τα παρκάτω είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση:

 

Η δική μου Classic με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο με μόνη εξαίρεση τους μαγνήτες οι οποίοι χωρίς να είναι άσχημοι ηχητικά, δεν είχαν πολύ καθαρό ήχο. Άρπαζαν εύκολα στα καθαρά και στα γκάζια ήταν παραπάνω βρώμικοι απ'ότι θα τους ήθελα.

Κατά τα άλλα, δεν έχω κανένα παράπονο κατασκευαστικά. Δεν θα μπώ στα ηχητικά θέματα γιατί είναι πολύ υποκειμενική υπόθεση.

 

 

Η Classic με την VOS τι σχεση εχουν??

Εκτος απο 2000+ διαφορα στην τιμη...

 

Ρωταω γιατι κι εγω ειχα την ιδια απορια με τον φιλο σχετικα με τους μαγνητες, καθως οι std εχουν burstbuckers και οι classic τους 496 & 498 και αντ'αυτου βλεπω link με ασχετο μοντελο...

 

H 60s VOS και η Classic διαφέρουν "ριζικά". Η VOS κατασκευάζεται στο Custom shop της Gibson(long neck tenon, solid back, flame top κλπ) ενώ η Classic (plain maple top, short tenon, swiss cheese 'η chambered back) στην κανονική γραμμή παραγωγής. Η μόνη ουσιαστική ομοιότητά τους είναι στο πάχος του μανικιού που είναι λεπτότερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι το ιδιο. Ανεφερα οτι ειναι διαφορετικος τροπος κατασκευης.

 

Η Κλασσικ εβγαινε οντως μεχρι καποια χρονια σαν μασιφ οργανο. Και ηταν αρκετα καλη. Παντως φιλος που εχει κλασσικ του 2006 ειναι hollow.

 

Η κλασσικ με την VOS δεν εχουν καμμια σχεση ουτε ηχητικα ουτε φυσικα στην τιμη οπωσ αναφερεις.

 

Ο sephiroth πιστευω να σε καλυψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου