Προς το περιεχόμενο

Τι δωρακι μου εβγαλε το πασχαλινο αυγο; - TC RH450


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γύρω στα 300 θα βγάζει στα 8Ω, μπορεί και περισσότερα...

 

για να παίξει κανείς δίπλα σε ακουστικά drums χωρίς να τερματίσει τον ενισχυτή, πόσα βατ θέλει χοντρικά, με 2*10 καμπίνα;  νόμιζα πως 100 βατ φτάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γύρω στα 300 θα βγάζει στα 8Ω, μπορεί και περισσότερα...

Wishful thinking Ανακαλώ.

Μακάρι..... (και είναι πιθανόν αν είναι καλοσχεδιασμένος με σωστή τροφοδοσία)

Ασε και τα ονομαστικά vs πραγματικά.

Ο Eden ας πούμε λέει 320 στα 4, 200 στα 8.Τα πραγματικά νούμερα την άλλη βδομάδα.;)

Παίζει τεράστιο ρόλο βέβαια και η καμπίνα και πόσο "φωνάζει".

Οχι μόνο ευεαισθησία αφού το κόλπο είναι να τις κουρδίζουν στα μεσαία που ακούν όλοι και με κάποια rolloff για να ακούγονται γλυκές/vintage και άλλα τερτίπια.

Οχι λόγω watt αφού τα 8 είναι πιο εύκολο φορτίο και compensates αλλά οι 4ωμες καμπίνες μου φαίνονται λίγο πιο γεμάτες από τις αντίστοιχες (πάντα) 8ωμες.

 

Γιατί δεν πολυ βλέπουμε lab tests στους ενισχυτές ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wishful thinking.

 

ελάχιστοι ενισχυτές διπλασιάζουν την ισχύ τους από τα 8Ω στα 4Ω, οι περισσότεροι έχουν πηλίκο γύρω στο 1.5, και συχνά ακόμη πιο λίγο (γι' αυτό το 450 σε 4Ω το μετέφρασα στα 300 στα 8Ω)

 

ο Eden που ανέφερες έχει πηλίκο 1.6

 

γράφοντας πως "αφού βγάζει 450 στα 4Ω, θα βγάζει 200+ στα 8Ω", μάλλον εσύ εξασκείς το wishful thinking  ;)

 

εκτός αν 200+ σημαίνει 280-290  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελάχιστοι ενισχυτές διπλασιάζουν την ισχύ τους από τα 8Ω στα 4Ω, οι περισσότεροι έχουν πηλίκο γύρω στο 1.5, και συχνά ακόμη πιο λίγο (γι' αυτό το 450 σε 4Ω το μετέφρασα στα 300 στα 8Ω)

 

ο Eden που ανέφερες έχει πηλίκο 1.6

 

γράφοντας πως "αφού βγάζει 450 στα 4Ω, θα βγάζει 200+ στα 8Ω", μάλλον εσύ εξασκείς το wishful thinking  ;)

 

εκτός αν 200+ σημαίνει 280-290  ::)

Τα λογάριασα πριν το γράψεις και σε πρόλαβα ανακαλώντας.

Εχεις δίκιο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δυνατός ντράμερ;

β) Σε πρόβα;

 

Και με 75 καλά λαμπάτα watt σε πρόβα, βγαίνεις.

Σε πρόβες, επί χρόνια έπαιζα με έναν Peavey TKO75 με 15άρι. Μια χαρά.

Από την άλλη έναν λιλιπουτιο Ashdown (350) που είχα ακούσει, ψιλοψόφιος μου ακούστηκε.

Γύρω στα 200 τροφαντά W θα λεγα ότι είναι αρκετά (με ευαίσθητη και καλοκουρδισμένη καμπίνα) για την πλειονότητα των Ελληνικών συνθηκών.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε με παραδοσιακό ρε παιδιά, αλλά όταν βλέπω μια σταλίτσα ενισχυτές, να έχουν τέτοιο rating σε watt, γίνομαι λίγο σκεπτικιστής. Γιατί ο Boogie μου που είναι 670 RMS @ 4 ohm έχει ένα τροφοδοτικό με αστεροειδή μετασχηματιστή που πίάνει σχεδόν τα 3/4 του 2U rack. Και ειδικά το μπάσο θέλει ρεύμα όχι αστεία για να κουνήσει μεγάλα μεγάφωνα...  Είχα δεί σε ένα φίλο ένα μικρούλη της crate για κιθάρα, 100 watt μου είχε πεί οτι ήτανε, και στο πρώτο λάιβ που το τσίτωσε, το πήρε στο χέρι.

Η TC είναι πολύ σοβαρή εταιρία, αλλά πουθενά δέν πήρε το μάτι μου να μιλάει για RMS. Λέει 450 W -800 peak.

Τί να πώ? Καλόπαιχτος πάντως και σιδερένιος. Μή με πείτε και γκαντέμη  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε αυτό και θα σου λυθούν αρκετές απορίες για τα μοντέλα που φαίνονται πολύ μικρά για τα βατ τους

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Class_d_amplifier

 

εκεί μέσα ψάξε για το  BBT500H

 

 

 

 

"450, με 800 μέγιστο" κατά 99% σημαίνει πως τα 450 είναι rms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου