Προς το περιεχόμενο

Καμια ιδεα για προβλημα με neck pocket?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι, σωστος εισαι αυτη τη φορα ;) Δλδ, προτεινεις 6 βιδες?

 

Yeap!

Ή τις τεσσερις αρχικες με φαρδυτερες βιδες + 2 στο κεντρο.

Ή κ 4 σε καινουριες θεσεις ειτε πιο κεντρικα ειτε διπλα απο τις υπαρχουσες θεσεις.

Αρκει να ανοιχτουν οι 4 οριτζιναλ ωστε να ειναι σωστο το scale

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zampination, αν διαβασες δεν ειναι το πως θα βιδωσω τις βιδες στο μπρατσο το προβλημα, αλλα πως θα γινει να μην χρησιμοποιω το μπρατσο για τρεμολο :P, δηλαδη να παταει σταθερα στη θεση του, εκτος απ' το να το κρατανε μονο οι βιδες. Οι τρυπες εκλεισαν γιατι παλιοτερα εκτος του οτι ειχαν καβαλησει οι βολτες, το μπρατσο δεν παταγε καπου να δωσει κοντρα στις χορδες, οποτε αρχισε να κατεβαινει...

 

 

εννοείς οι βίδες χαλάσανε το μπράτσο ή το σωμα; ποιο άρχισε να παίρνει;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς οι βίδες χαλάσανε το μπράτσο ή το σωμα; ποιο άρχισε να παίρνει;

 

Το μπρατσο εχει τραβηξει ολο το ζορι.

 

Επισης, ειχε παρει το ματι μου κατι βιδες για μπρατσο με μεταλλικες χωνευτες βασεις, εχει δει κανεις κατι παρομοιο?

 

Εδιτ: αυτες εδω http://www.onyxforgeguitars.com/Insert%20kit.html

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση με τις χωνευτές είναι καλή και δοκιμασμένη......

Ή γεμίζεις τις τρύπες στο μπράτσο με ξύλο και κόλλα και αφού στεγνώσει ξαναβάζεις τις βίδες, μπορείς αν θέλεις να το κολλήσεις κιόλας με μια καλή εποξική (Ritchie Blackmore patent)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα καλυτερα μην το κολας γιατι μπορει να ξαναθες να πειραματιστεις στην κιθαρα! ;D

 

Στις 4 οριτζιναλ τρυπες, ξανανοιξε τες κα βαλε μεγαλυτερες σε παχος βιδες κ θα σαι κομπλε πιστευω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, επειδη ξεφυγαμε απ'το κυριως προβλημα, που ειναι το neck gap που εχει δημιουργηθει απ'την αφαιρεση του finish, παραθετω μερικες φωτο του neck pocket με το μπρατσο και φιλερ, για να δειτε για τι κενο μιλαμε...(78mm).

 

Sg?authkey=Gv1sRgCNuYtI_i18e4MA#5459245403092778610

 

Sg?authkey=Gv1sRgCNuYtI_i18e4MA#5459245426278699186

 

Sg?authkey=Gv1sRgCNuYtI_i18e4MA#5459245440210906914

 

Επισης, εχει βρει κανεις τις χωνευτες βιδες που σας ειπα πιο πανω, απο Αθήνα; Στο πρακτικερ δεν επαιζαν...

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Harald... αυτό δεν είναι 78mm (55-60 mm είναι ολόκληρο το neck pocket.)  :)

 

... δεν ειναι το πως θα βιδωσω τις βιδες στο μπρατσο το προβλημα, αλλα πως θα γινει να μην χρησιμοποιω το μπρατσο για τρεμολο :P, δηλαδη να παταει σταθερα στη θεση του, εκτος απ' το να το κρατανε μονο οι βιδες. Οι τρυπες εκλεισαν γιατι παλιοτερα εκτος του οτι ειχαν καβαλησει οι βολτες, το μπρατσο δεν παταγε καπου να δωσει κοντρα στις χορδες, οποτε αρχισε να κατεβαινει...

 

 

Προσωπικά, δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω 100% το πρόβλημα αλλά νομίζω ότι 4 κανονικές βίδες σφιγμένες φυσιολογικά, αρκούν για να μην κουνιέται το μανίκι και χωρίς να "κοντράρει" κάπου.  (Ακόμα και να το κοπανάς  :) ) Εκτός αυτού, εχουμε δει ότι και 3 βιδες αρκούν (π.χ. στις 70ς fender). (Και μην πιστεύεις ότι "τερματίζει" το μανίκι μέσα στο neck pocket).

Αν σε ενοχλεί το κενό εμφανισιακά, μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι καπλαμά ή άλλη φλούδα από ξύλο και να το κλείσεις.

 

Οι τρύπες στο μανίκι με τι έχουν κλειστεί?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harald... αυτό δεν είναι 78mm (55-60 mm είναι ολόκληρο το neck pocket.)  :)

 

ουπς! και αναρωτιομουν τι δεν μου καθεται καλα, το φιλερ μου ειναι σε ιντσες ;D

Οποτε εχουμε 0.078 ιντσες= κατι λιγοτερο απο 2 mm

Θενξ για τη παρατηρηση Χαριλατρον. ;)

 

Στις τρυπες εβαλα κολλα ξυλου και τις εκλεισα με 4 κομματια πευκου. Ειχα βαρεθει τη πατεντα με τις οδοντογλυφιδες... :P

 

Παντως δεν με απασχολει τοσο το εμφανισιακο οσο το οτι θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι σωστα κεντραρισμενο. Φοβαμαι μηπως καποια απ' τις ακριανες χορδες γλυστραει εκτος ταστιερας στο πατημα... :-\

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην ανησυχείς, για την ευθυγράμμιση. Το φαρδύ neck pocket θα σε διευκολύνει να στρίψεις το μανίκι όπως χρειάζεται για να κεντραριστούν οι χορδές.

 

Παρεπιπτόντως τόσο είναι το συνολικό διάκενο? (Από την άλλη πλευρά ακουμπάει το μανίκι δηλαδή?)

 

Αν ναι, μπορείς απλά να βάλεις ένα φιλερ με το μισό πάχος αυτού που δείχνεις (για να "κεντραριστεί" το μανίκι στο pocket και να το άφηνα εκεί μέχρι να τρυπήσω το μανίκι. Πριν σφίξεις τελείως τις 4 βίδες, πέρασε τις 2 ΜΙ χορδές και στρίψε* το μανίκι μέχρι οι δύο χορδές να ισαπέχουν από τα άκρα της ταστιέρας. Όταν είναι ΟΚ, σφίξε τις βίδες και ξέχασέ το.  :)

 

 

(*Εννοώ... όπως κρατάς την κιθάρα, σαν να πρόκειται να παίξεις... να κουνήσεις το headstock πάνω - κάτω, μέ κέντρο περιστροφής το neck pocket.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς, για την ευθυγράμμιση. Το φαρδύ neck pocket θα σε διευκολύνει να στρίψεις το μανίκι όπως χρειάζεται για να κεντραριστούν οι χορδές.

 

Παρεπιπτόντως τόσο είναι το συνολικό διάκενο? (Από την άλλη πλευρά ακουμπάει το μανίκι δηλαδή?)

 

Αν ναι, μπορείς απλά να βάλεις ένα φιλερ με το μισό πάχος αυτού που δείχνεις (για να "κεντραριστεί" το μανίκι στο pocket και να το άφηνα εκεί μέχρι να τρυπήσω το μανίκι. Πριν σφίξεις τελείως τις 4 βίδες, πέρασε τις 2 ΜΙ χορδές και στρίψε* το μανίκι μέχρι οι δύο χορδές να ισαπέχουν από τα άκρα της ταστιέρας. Όταν είναι ΟΚ, σφίξε τις βίδες και ξέχασέ το.  :)

 

 

(*Εννοώ... όπως κρατάς την κιθάρα, σαν να πρόκειται να παίξεις... να κουνήσεις το headstock πάνω - κάτω, μέ κέντρο περιστροφής το neck pocket.)

 

Ναι, μιλαμε για συνολικο διακενο. Η ιδεα σου μου ακουγεται αρκετα καλη, αν και εχω τις ανασφαλειες μου, θα το κανω αυριο, να μου φυγουν, και θα ενημερωσω... ;)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου