Προς το περιεχόμενο

Καμια ιδεα για προβλημα με neck pocket?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ακουσω ιδέες για την αντιμετωπιση των εξης προβληματων: έχω ενα Yamaha SG-400 (απ' το '98 αν θυμαμαι καλα), το οποιο γενικοτερα ειχε καταληξει η κιθαρα-πειραματοζωο για τους μαστροκαταστροφοσατανικους σκοπους μου. Με σκοπο να την ανανεωσω λοιπον, και να την ξανακανω να εχει μια αξιοπρεπη εικονα, την απογυμνωσα εντέλως  :P

Για να μην τα πολυλογω η κιθάρα αυτη τη στιγμή ειναι σώμα και μπρατσο, χωρις λάκα.

Ενα προβλημα που υπαρχει ειναι οτι με την αφαιρεση του finish, εχω κενο 7 χιλιοστων μεταξυ neck pocket-μπρατσου.

Το αλλο τωρα ειναι οτι o κατασκευαστης θεωρησε οτι ενα μικρο κομματακι μαονιου θα μπορουσε να ανταπεξελθει ως neck stopper, ωστε το μπρατσο να μην εισελθει εντος της οικιας του μαγνητη. Με απλα λογια, μιας και δεν εχω καμερα αυτη τη στιγμη για να δειτε ακριβως τι εννοω, το neck pocket και η τρυπα του neck μαγνητη ειναι σχεδον ενα και το αυτο, οποτε εγω τωρα σε τι υψος να το βιδωσω το μπρατσο χωρις να χαλασω την κλιμακα? οεο?.

Οι τρυπες απ΄τις βιδες στο μπρατσο εχουν κλειστει, γιατι ειχαν καβαλησει τις βολτες.

Θελω να ακουσω τις ιδεες σας, πριν κανω οτιδηποτε. ;)

 

Και μερικες φωτο απο κινητο...

1692289637_000.thumb.jpg.8d6c88a065d8a7f975416a2b14bb2635.jpg

877156404_002.thumb.jpg.cf70cbc4103e897357287fc0f7037c6b.jpg

350865505_.thumb.jpg.7fe715e1b2e585dfc0a677d2467a18ff.jpg

234234.thumb.jpg.ef46402afc1c2df02922aaae9592b93e.jpg

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε βασικα ανεβασε αν εχεις καμια photo της κιθάρας για να εχουμε μια καλυτερη εικονα + το οτι ειμαι περιεργος να δω και πως ειναι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ανοιξε τις τρυπες ξανα με μεγαλυτερες βιδες κ εισαι ετοιμος! σιγουρα φαινονται τουλαχιστον που ειναι ωστε να μην αλλαξει η κλιμακα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ανοιξε τις τρυπες ξανα με μεγαλυτερες βιδες κ εισαι ετοιμος! σιγουρα φαινονται τουλαχιστον που ειναι ωστε να μην αλλαξει η κλιμακα

 

 

zampination, αν διαβασες δεν ειναι το πως θα βιδωσω τις βιδες στο μπρατσο το προβλημα, αλλα πως θα γινει να μην χρησιμοποιω το μπρατσο για τρεμολο :P, δηλαδη να παταει σταθερα στη θεση του, εκτος απ' το να το κρατανε μονο οι βιδες. Οι τρυπες εκλεισαν γιατι παλιοτερα εκτος του οτι ειχαν καβαλησει οι βολτες, το μπρατσο δεν παταγε καπου να δωσει κοντρα στις χορδες, οποτε αρχισε να κατεβαινει...

 

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το αλλο τωρα ειναι οτι o κατασκευαστης θεωρησε οτι ενα μικρο κομματακι μαονιου θα μπορουσε να ανταπεξελθει ως neck stopper, ωστε το μπρατσο να μην εισελθει εντος της οικιας του μαγνητη. Με απλα λογια, μιας και δεν εχω καμερα αυτη τη στιγμη για να δειτε ακριβως τι εννοω, το neck pocket και η τρυπα του neck μαγνητη ειναι σχεδον ενα και το αυτο, οποτε εγω τωρα σε τι υψος να το βιδωσω το μπρατσο χωρις να χαλασω την κλιμακα? οεο?.

 

 

 

αυτο ειναι μια σωστη και καλη λυση οπως γραφεις.

δεν ξερω αν θα μπορουσες να κανεις κατι αλλο πιο σωστο ???ωστοσο περιμενε και αλλες αποψεις. 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zampination, αν διαβασες δεν ειναι το πως θα βιδωσω τις βιδες στο μπρατσο το προβλημα, αλλα πως θα γινει να μην χρησιμοποιω το μπρατσο για τρεμολο :P, δηλαδη να παταει σταθερα στη θεση του, εκτος απ' το να το κρατανε μονο οι βιδες. Οι τρυπες εκλεισαν γιατι παλιοτερα εκτος του οτι ειχαν καβαλησει οι βολτες, το μπρατσο δεν παταγε καπου να δωσει κοντρα στις χορδες, οποτε αρχισε να κατεβαινει...

 

 

Sorry φιλος! βιαστηκα να απαντησω! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι μια σωστη και καλη λυση οπως γραφεις.

δεν ξερω αν θα μπορουσες να κανεις κατι αλλο πιο σωστο ???ωστοσο περιμενε και αλλες αποψεις. 8)

 

 

μμμμ, αυτη ηταν η λυση του κατασκευαστη (yamaha) ;D και οπως αποδειχθηκε καθόλου καλη.

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια απλα θες το μπρατσο σταθερο δηλαδη (να μην το τραβανε οι χορδες προς την γεφυρα, σωστα?)

 

Ξαναβαλε τις βιδες στη θεση που ηταν αρχικα (μεγαλυτερες σε παχος βιδες) κ προσθεσε ακομα 2 στο κεντρο των αλλων βιδων ωστε να πεθανει τελειως. Η κλιμακα θα παραμεινει ιδια αφου θα πατησεις ξανα στις 4 εργοστασιακες τρυπες σωματος μανικιου ουτως η αλλος.

 

Μπερδευομαι καπου ρε παιδια παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια απλα θες το μπρατσο σταθερο δηλαδη (να μην το τραβανε οι χορδες προς την γεφυρα, σωστα?)

 

Ξαναβαλε τις βιδες στη θεση που ηταν αρχικα (μεγαλυτερες σε παχος βιδες) κ προσθεσε ακομα 2 στο κεντρο των αλλων βιδων ωστε να πεθανει τελειως. Η κλιμακα θα παραμεινει ιδια αφου θα πατησεις ξανα στις 4 εργοστασιακες τρυπες σωματος μανικιου ουτως η αλλος.

 

Μπερδευομαι καπου ρε παιδια παλι?

 

Οχι, σωστος εισαι αυτη τη φορα ;) Δλδ, προτεινεις 6 βιδες?

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου