Προς το περιεχόμενο

Καθυστέρηση στο cubase SX


vangelisorfas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί έπαθα ο καψερός...

 

Έχω το Cubase SX.

Και ενώ όλα δουλεύαν στην εντέλεια, πέρασα στον υπολογιστή μου ένα project γραμμένο και αυτό σε cubase SX από άλλον υπολογιστή.

 

Το αποτέλεσμα;

 

Πλέον υπάρχει μία καθυστέρηση όταν πατάω το Play ή το stop!

 

Τί συμβαίνει; Μήπως πειράχτηκε κάποια ρύθμιση του Cubase ή της κάρτας ήχου;

 

(Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά η κάρτα μου είναι η Waveterminal 2496)

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες μηπως το project που μετεφερες ειναι τιγκαρισμενο στα effects και δεν το σηκωνει η ram σου...

 

για δοκιμη σβησε ΟΛΑ τα effects(οχι να τα απενεργοποιησεις,αλλα να βαλεις την ενδειξη no effect) και δοκιμασε να το τρεξεις αφου κανεις αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιταξε επισης DEVICES----->DEVICE SETUP----->Vst audiobay(h κατι τετοιο)------>κοιταξε αν στη θεση του DRIVER ειναι ο driver της καρτας ηχου σου.... και οχι τις καρτας του motherboard ι καποιος direct x---------->χαμηλωνεις το BUFFER size της καρτας σου 64 samples ας πουμε για χαμηλο latency! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που συνεβη στην πραγματικοτητα ειναι οτι το project αυτο το ειχες κανει με αλλη καρτα ηχου!Το CUBASE οταν το ανοιξες εψαξε να βρει τον DRIVER εκεινης της καρτας...δεν τον βρηκε και μπηκε αυτοματα o DRIVER του motherboard σου ετσι ωστε να να μπορεις να ακουσεις..εστω και με LATENCY!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου