Προς το περιεχόμενο

Μονοπήνιοι εναντίον σπλιταρισμένων διπλών!


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ καιρό πήρα την απόφαση να ποστάρω ένα κάπως πιό σοβαρό θέμα.

 

Γιατί οι σπλιταρισμένοι διπλοί δεν ακούγονται το ίδιο καλά με έναν αντίστοιχο μονό μαγνήτη; Π.χ. από την μία έχουμε διπλό γύρω στα 12k, ο οποίος σπλιταρισμένος δίνει έναν μονοπήνιο 6k, και από την άλλη έχουμε έναν μονοπήνιο 6k, με ίδιο υλικό μαγνητων (π.χ. αλνικο) και ίδιο πάχος σύρματος. Οι μαγνήτες είναι στις ίδιες θέσεις πάνω στην κιθάρα (π.χ. bridge).

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι τον σπλιταρισμένο διπλό τον επηρρεάζει το μαγνητικό πεδίο του άλλου πηνίου, το οποίο δεν λειτουργεί.

 

Φυσικοί του Noiz, τα φώτα σας.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και υπαρχουν πααααρα πολλοι παραγοντες που επηρεαζουν τον ηχο ενος μαγνητη, και χαρακτηριστικο ειναι οτι ολοι σχεδον οι κατασκευαστες βγαζουν κλωνους vintage strat η PAF με ολα τα specs ιδια και παρ ολα αυτα ο καθενας ακουγεται διαφορετικα. Τωρα οσον αφορα την ερωτηση σου, υπαρχουν 2 σνμαντικες διαφορες σε μονους με διπλους.

1ον, το υψος. Μιας και σχεδον ολοι οι μονοι ειναι πιο ψηλοι απ διπλους ειναι ενας σημαντικος παραγοντας μιας και ο τροπος τυλιγματοας αλλαζει, ακομα κι αν τα υλικα ειναι ολοιδια.

2ον και πιο σημαντικο, στο διπλοπηνιο οι πολοι του δεν ειναι μαγνητες, αλλα εχει μια μαγνητικη πλακα-μπαρα κατω απ τα πηνια, κοινη και για τα 2 πηνια σε αντιθεση με τους μονουν οπου οι πολοι ειναι και μαγνητες.

Οσο για αυτο που ειπες αν επηρεαζεται απ το διπλανο πηνια δεν ισχυει και μπορεις να τσεκαρεις καποιους διπλουσ που ειναι 2 στρατ σε ενα διπλο (π.χ. seymoyr duncan stag-mag) που οταν κανει split ειναι κανονικος strato, αλλα σ αυτη την περιπτωση ο ηχος του ως διπλος ειναι ψιλο-ξενερωμα που σημαινει πως υπαρχει λογος που κατασκευαζονται και οι μονοι και οι διπλοι ο καθενας με αλλο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2ον και πιο σημαντικο' date=' στο διπλοπηνιο οι πολοι του δεν ειναι μαγνητες, αλλα εχει μια μαγνητικη πλακα-μπαρα κατω απ τα πηνια, κοινη και για τα 2 πηνια σε αντιθεση με τους μονουν οπου οι πολοι ειναι και μαγνητες.

[/quote']

 

+1

 

Aυτος ειναι ο βασικος λογος......ειναι τελειως διαφορετικο το μαγνητικο πεδιο που φτιαχνει η μπαρα κατω απο τα πηνια του διπλοπηνιακου με αυτο των μονων που ως μαγνητες εχουν τους πολους τους...(στην bridge pos μην ξεχνας και την σημασια της κλισης του μαγνητη)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα επειδή βλέπω το θέμα σε καίει θα βάλω κάτω τις αστείρευτες γνώσεις μου στο θέμα για να σου εξηγήσω με όρους που θα σε βοηθήσουν να εμπεδώσεις το θέμα:

 

Έστω ένας διπλός και μια μπανάνα.

 

Από τη μια έχεις το coil split και από την άλλη έχεις το banana split.

 

Τέλος.

 

Πιστεύω ξεκαθάρισα το θέμα με σαφήνεια :D

 

Σοβαρά τώρα, ο seymour duncan πρέπει να δίνει άκρως κατατοπιστικές ααντήσεις στο θέμα αυτό στα Q&A στο site του και μάλλον είναι πιο έγκυρος από όλους μας στο θέμα (πάντως ο athan_68 έχει πιάσει το μεγαλύτερο μέρος του νοηματος στο ποστ του).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2ον και πιο σημαντικο' date=' στο διπλοπηνιο οι πολοι του δεν ειναι μαγνητες, αλλα εχει μια μαγνητικη πλακα-μπαρα κατω απ τα πηνια, κοινη και για τα 2 πηνια σε αντιθεση με τους μονουν οπου οι πολοι ειναι και μαγνητες.

[/quote']

 

+1

 

Aυτος ειναι ο βασικος λογος......ειναι τελειως διαφορετικο το μαγνητικο πεδιο που φτιαχνει η μπαρα κατω απο τα πηνια του διπλοπηνιακου με αυτο των μονων που ως μαγνητες εχουν τους πολους τους...(στην bridge pos μην ξεχνας και την σημασια της κλισης του μαγνητη)

 

Θα διαφωνίσω. Οι περισσότεροι μονοί σε low budget strat (όπως στη Fender Mexico μου) έχουν μια ή δύο μπάρες μαγνήτη κάτω απ'τα πηνία κολλημένα πάνω στα pole pieces.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους, ήσασταν υπέροχοι. Είδικά ο Jasemeister.

 

Χωρίς πλάκα, υπάρχει κανένας διπλός που να σπλιτάρεται και να ακούγεται κατά 90% σαν μονός;

 

 

 

boukaw7, ξέρω τι θα πεις, η αίτηση σου απορίπτεται ασυζητητί, δεν βάζω το σπίτι μου υποθήκη.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους' date=' ήσασταν υπέροχοι. Είδικά ο Jasemeister.

 

Χωρίς πλάκα, υπάρχει κανένας διπλός που να σπλιτάρεται και να ακούγεται κατά 90% σαν μονός;

 

 

 

boukaw7, ξέρω τι θα πεις, η αίτηση σου απορίπτεται ασυζητητί, δεν βάζω το σπίτι μου υποθήκη.[/quote']

 

Φαντάζομαι ότι θες αυτός ο διπλός να ακούγεται και αξιπρεπώς σαν διπλός όταν δεν είναι σπλιταρισμένος.

 

Το καλύτερο που έχω ακούσει είναι σε μια Schecter (την 7χορδη Omen νομίζω), όχι ότι έχω ακούσει και πολλά για να εκφέρω και σοβαρή άποψη.

 

Από ράδιο αρβύλα έχω ακούσει ότι η Gibson Nighthawk σπλιτάριζε πολύ καλά στον bridge διπλό αλλά άντε τρέχα γύρευε...

 

nightall.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει' date=' οι haussel μαγνητες που βαζει ο huber στις κιθαρες του, ακουγονται 95% σαν μονοι οταν σπλιταρονται.[/quote']

 

Εχοντας τους vintage του haussel,εχω να πω οτι ενταξει καλα splitαρουν,αλλα το ποσοστο που δινεις ειναι λιγακι ..τσιμπημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι haussel που βαζει ο huber στις κιθαρες του, ειναι σχεδιασμενοι απ τον ιδιο και τους κατασκευαζει ο haussel.. Αν του στειλεις ενα μαιλ παρ ολα αυτα μπορει να σου φτιαξει αθτο το σετ. Εχοντας παιξει με 3 huber dolphins, εχω να πω πως το σπλιταρισμα τους, στα αυτια μου τουλαχιστον, αγγιξει το 95%,αντε 90% του ηχοχρωματος του μονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου