Προς το περιεχόμενο

Monster Magnet - Τι εφέ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!!! Μηνες τωρα μου εχουν κολλησει καποια κομματια των Monster Magnet... Απο οτι καταλαβα οι τυποι χρησιμοποιουν πολυ τα fuzz... Απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω τι εφε ειναι αυτο στην εισαγωγη του εξης κομματιου:

Ειναι καποιος acoustic emulator ή εχει να κανει με τις ρυθμισεις του ενισχυτη? Κατεβασα αρκετα τα μπασσα και ανεβασα το tremble, μετριασα το gain - κατι πηγα να κανω- αλλα το αποτελεσμα δεν ηταν και πολυ ικανοποιητικο.... Τι μπορει να ειναι? Γενικα η μπαντα αυτη εχει ομορφα εφε και αν καποιος εχει υπ'οψην του τι χρησιμοποιουν θα ηθελα να μου πει... Ευχαριστω....

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραιο συγκροτημα τους απεριπτα χωρις να τους εχω ακουσει αλλα τελικα ειναι πολυ cool,αμφιαβαλω αν η κιθαρα που ακουγεται στην αρχη ειναι η les paul που παιζει ο τυπος.μαλλον ακουστικη ειναι 8) 8) 8)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς χρησιμοποιούν stratocaster (τουλάχιστον σε Live και στις ηχογραφήσεις. Στις φωτογραφήσεις οι Les Paul είναι πιο μούρικες!)... Από ενισχυτές Fender tween reverb combo 2x12.

Scooped EQ (το κλασσικό V στο EQ). Από effect χρησιμοποιούν echo/delay, phaser, flanger. Απλά γενικά θέλει πολύ ψάξιμο ο ήχος αυτός.

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς χρησιμοποιούν stratocaster (τουλάχιστον σε Live και στις ηχογραφήσεις. Στις φωτογραφήσεις οι Les Paul είναι πιο μούρικες!)... Από ενισχυτές Fender tween reverb combo 2x12.

Scooped EQ (το κλασσικό V στο EQ). Από effect χρησιμοποιούν echo/delay, phaser, flanger. Απλά γενικά θέλει πολύ ψάξιμο ο ήχος αυτός.

δηλαδη ο ηχος που ακουγεται στην αρχη σαν ακουστικη,προερχεται απο ηλεκτρικη κιθαρα  ???

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ειναι ακουστικη. Αν θες να βγαλεις με ηλεκτρικη αυτο τον ηχο θελει ανεβασμενα μπασσα και μεσαια, και χαμηλα τα πριμα. Παιζει να ειναι και ηλεκτρικη, αλλα οτι και να ειναι ειναι αποτελεσμα στουντιο. Live που τους ειχα δει δεν μου αρεσε ο ηχος τους..

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ο ηχος που ακουγεται στην αρχη σαν ακουστικη,προερχεται απο ηλεκτρικη κιθαρα  ???

 

Αν σε μια strato επιλέξεις τον μεσαίο μαγνήτη, κλείσεις το tone και βάλεις και μπάσα στο ενισχυτή κάπως έτσι δεν θα ακουστεί ρε παιδιά; Νομίζω ότι αυτό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Live ήταν ηλεκτρική κιθάρα και ακουγόταν πολύ ίδια με την ηχογράφηση!! Τώρα στις ηχογραφήσεις μπορεί όντως να είναι ακουστική αν και δεν το πιστεύω γιατί ακούγεται πολύ "λίγη" για ακουστική και χωρίς το χαρακτηριστικό "σύρσιμο" της ακουστικής. Γενικά νομίζω πως με έναν πολύ καθαρό ενισχυτή (tween reverb/classic tweed) θα μπορέσεις να βγάλεις αυτόν τον ήχο... Και μερικά μαθήματα attitude:

http://www.youtube.com/watch?v=2x9uDKDhO6E

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα μεχρι το 0:40 ειναι ακουστικη,μαλλον picked πολυ κοντα στην γεφυρα.Kαι δεν βγαζεις ΠΟΤΕ τετοιο ηχο απο strat κοβωντας τα πριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου