Προς το περιεχόμενο

fretwire material και.....χρώμα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα είδα οτι υπάρχουν διάφορα κράματα μετάλλων για fretwire τα οποία εκτός απο διαφορά στη σκληρότητα, έχουν και αρκετή διαφορά στο χρώμα

 

Στη φωτο παρακάτω υπάρχουν τρία ενδεικτικά είδη fretwire στα οποία φαίνεται αρκετά η χρωματική διαφορά

 

Θέλω να φτιάξω ένα λεπτότερο μπράτσο για αυτή

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172902.0

και σκεφτόμουνα αντί για dots στην ταστιέρα να βάλω διαφορετικού χρώματος fretwire στο 3ο, 5ο, 7ο, 9ο, 12ο κλπ τάστο

 

Υπάρχουν άλλα κράματα που η χρωματική διαφορά να είναι πιο έντονη ?

 

Θα έχω λειτουργικές παρενέργειες επειδή το υλικό θα είναι διαφορετικό σε μερικά τάστα?

fretwire_colors.jpg.a0ec2de1ad8ca6efaddaa4281acddc62.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

για τα χρυσά δεν ξέρω. Τα ατσάλινα έχουν άλλον ήχο, δε χαλάνε, οπότε θα έχεις ανομοιόμορφη φθορά (συνήθως χρεώνονται πιο ακριβά γιατί τρώνε τις λίμες του μάστορα :) )

 

μάλλον σε βλέπω για side dots, μόνο εσυ θα τα βλέπεις και δε θα το πούμε πουθενα :)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Υπαρχουν διαφορα ειδη κραματων που  χρησιμοποιουνται στην κατασκευη ταστων.

Παραθετω μια λιστα με ειδη και ιδιοτητες.

 

-Nickel silver(12% nickel)-standard σκληροτητα

-Nickel silver(18% nickel)-πιο σκληρα, μεγαλυτερη διαρκεια

-Stainless steel-δουλευονται δυσκολα, αλλα κρατουν πολυ(μπορει και για παντα)

-Ορειχαλκος(Brass)-standard σκληροτητα, κιτρινωπα.

-Χαλκος ή Μπρουντζος με 15% κασσιτερο.Σκληροτητα παρομοια με Νickel silver18%.Χρυσίζον

-Διαφορα υποαλλεργικα

 

Υποθετω πως θα αντιμετωπισεις προβλημα αν χρησιμοποιησεις συνδυασμο steel με οποιαδηποτε άλλα,οταν φτασεις στο σημειο να κανεις το πλαναρισμα των ταστων σου.

 

Οι διαφορες στο χρωμα θα ειναι ορατες υπο κανονικες συνθηκες φωτισμου και απο κοντα.Σε θεση παιξιματος, ειδικα σε live κατασταση κανεις δεν θα μπορει να διακρινει διαφορες, ουτε κι εσυ.Επιστρατευσε ορατα side markers.

 

By the way, πολυ ομορφη κατασκευη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ατσάλινα θα έχουν μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά αλλά αν μπούν στα τα τάστα που φθείρονται περισσότερο (3,5,7,9,12 κλπ) μήπως "πατσίζουν" τη φθορά των υπολοίπων ;)

 

Αν και περισσότερο για nickel και gold το βλέπω...

 

Side dots θα μπούν έτσι και αλλιώς, απλά μου αρέσει κατάμαυρη η ταστιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά μου αρέσει κατάμαυρη η ταστιέρα.

100 % σωστος,αλλο πραγμα η ομορφια μιας καταμαυρης χωρις inlays ταστιερας

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδεα να βαλεις αλλα ταστα θα ειναι αποτυχια εκτος και αν την εχεις την κιθαρα για να την βλεπεις.

σκεψου να παιζεις ενα μπαρε ακορντο σε διαφορετικα ταστα και να ειναι κανονικα σε υψος στο ενα δαχτυλο και στα αλλα να ειναι φαγωμενα

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδεα να βαλεις αλλα ταστα θα ειναι αποτυχια εκτος και αν την εχεις την κιθαρα για να την βλεπεις.

σκεψου να παιζεις ενα μπαρε ακορντο σε διαφορετικα ταστα και να ειναι κανονικα σε υψος στο ενα δαχτυλο και στα αλλα να ειναι φαγωμενα

 

 

Εντάξει αλλά το γεγονός οτι μερικά τάστα θα είναι σκληρότερα δεν σημαίνει οτι τα υπόλοιπα θα φθείρονται πιο γρήγορα..

 

...Αν υπάρξει τέτοιου βαθμού φθορά θα ακολουθήσω τη στανταρ διαδικασία επιδιόρθωσης (leveling αλλαγή κλπ) όπως κάνω και με κάθε άλλη κιθάρα

 

Eχω την εντυπωση πως θα ναι καπως.. απο πλευρας εμφανισης.. Δεν μου καθεται κ τοσο καλα..

 

Περισσότερο σκεφτόμουνα τάστα στον ίδιο χρωματικό τόνο δλδ κάτι που να είναι ουσιαστικά πιο σκούρο απο τα υπόλοιπα και οχι τελείως διαφορετικό αλλά μάλλον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψαξα λιγο σε ξενα forum για μαυρα ταστα κ απ'οτι καταλαβα δεν παιζει φαση.. :(

 

μονο σε ενα ηταν ενας που υποστηριζε πως ειχε μαυρα ταστα στο μπασο του κ τα παιζει εδω κ 5.5 χρονια κ δεν ξεβαψαν η κατι τετοιο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου