Προς το περιεχόμενο

μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ συνεντευξη του γιαννη αγγελακα!


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δίνω σημασία αλλά υπάρχει μια διαφορά ... "ΠΑΝΚ" έπαιζαν. Κανένας τραγουδιστής του είδους που ξέρω δεν είχε καμιά ιδιαίτερη φωνή αλλά όλοι έβγαζαν μια οργή, ένα δυναμισμό και αυτό το έχει και ο Αγγελάκας. Πάρε sex pistols, iggy pop, ramones ...

 

ναι φίλε μου αλλά ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΑΝ ρε παιδιά, τι άλλο να πω πια...

 

"ναι αυτό είναι το ρόκ" εκτός αν κοιτάξεις τα ΑΠΕΙΡΑ τραγούδια που ΕΙΝΑΙ ροκ αλλά δεν έχουν οργή  και αγανάκτηση και πολιτικό καταγγελτικό στίχο και "καλός μπάτσος έιναι ο ψόφιος μπάτσος", αλλά παρλαπίπες για καυτές γκόμενες και γρήγορα αμάξια

 

με άλλα λόγια αυτό που περιέγραψα είναι το ΠΑΝΚ, όχι το σκέτο ροκ

 

τέσπα το σταματώ εδώ γιατί δεν καταλήγουμε και πουθενά  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οργή  και αγανάκτηση και πολιτικό καταγγελτικό στίχο και "καλός μπάτσος έιναι ο ψόφιος μπάτσος",

 

Αυτο ειναι οντως το πανκ...

 

αλλά παρλαπίπες για καυτές γκόμενες και γρήγορα αμάξια

 

Αυτο ειναι το ποζερ...

 

Ροκ ειναι να μιλας για καυτες αστυνομικινες... ;D

 

τέσπα το σταματώ εδώ γιατί δεν καταλήγουμε και πουθενά  :)

 

Αυτο ειναι το καλυτερο...(απ ολους μας...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλωστε, ολα αυτα που λεει δεν συναδουν ιδιαιτερα με το να εμφανιζεται στο Mad TV.

 

Στην Ελλάδα αυτές είναι οι επιλογές : θα μπορούσε να βρίσκεται στην εκπομπή της Φλέσσα ή στου Λευτέρη Παπαδόπουλου ή σε κάποιο έντυπο του Λάλα. Εγώ είχα καταλάβει οτι δέχτηκε να δώσει τη συνέντευξη στο συγκεκριμενο σκηνοθέτη-φίλο του και τον προτιμώ εκεί και στην εφημερίδα που απευθύνεται σε μαθητές (και δημιουργηθηκε απο μαθητες).

 

Συμφωνω στο οτι ειναι ποιητής και απολαμβάνω τους στίχους του γραμμένους.

Αν σας ενοχλεί το οτι αντέγραψαν gang of four σε ενα κομμάτι, πού να διαβάσετε και Ρεμπώ  ;) (btw μεγαλύτερο δίσκο τους θεωρώ το υπέροχο τίποτα, όπου μελοποιούν και ένα κομμάτι του).

 

Για το πόσο τραγουδιστής είναι, θα πω οτι ειναι περισσότερο από τον Anthony Kiedis των Peppers και νομίζω οτι αρκεί. Σε πολλά κομμάτια τραγουδάει και σε αυτά που απαγγέλει, ΙΣΩΣ να μην χωράνε μελωδικές γραμμές.

 

http://www.youtube.com/watch?v=a_ztRUlKdmE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πόσο τραγουδιστής είναι, θα πω οτι ειναι περισσότερο από τον Anthony Kiedis των Peppers και νομίζω οτι αρκεί. Σε πολλά κομμάτια τραγουδάει και σε αυτά που απαγγέλει, ΙΣΩΣ να μην χωράνε μελωδικές γραμμές.

 

+1000 σε ολα,φυσικα και τραγουδαει κανονικα σε πολλα κομματια,δεν απαγγελει μονο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θέμα μάλλον αφορά στη συγκεκριμένη συνέντευξη και στα όσα λέει ο Αγγελάκας και όχι στο τι είναι ο Αγγελάκας και οι Τρύπες, να πω κι εγώ δυο λόγια...

 

Το να μην αρέσει σε κάποιον η μουσική τους, οι στίχοι ή η φωνή του Αγγελάκα δεκτό.

Οι Τρύπες όμως, είτε το θέλουμε είτε όχι, είναι ένα μοναδικό φαινόμενο στον ελληνικό χώρο, σε αυτό που αποκαλούμε ελληνικό ροκ ή όπως αλλιώς θέλουμε θέλουμε να το πούμε.

Η μουσική τους μπορεί να έχει στοιχεία από τους Gang of four (κυρίως στα πρώτα άμπουμ τους) αλλά δε νομίζω ότι βγάζει αυτό πουθενά. Όλοι μοιάζουν με κάτι.

Η σπουδαιότητά τους έγκειται κυρίως στο "φαινόμενο" που δημιούργησαν και όχι στην πρωτοτυπία ή μη της μουσικής τους.

 

Προσωπικά, αν και δεν τους πολυακούω πια (αλλά ακούω τα προσωπικά του Αγγελάκα)

σήμαιναν και σημαίνουν πολλά πράγματα για μένα. Η πρώτη συναυλία που είδα στην Αθήνα όταν ήρθα ως φοιτητής ήταν οι Τρύπες στο Ρόδον, που μου έχει μείνει βέβαια αξέχαστη. Από τότε τους είδα ουκ ολίγες φορές σε απίστευτες συναυλίες. Για όσους το έχουμε ζήσει από κοντά το "φαινόμενο" Τρύπες και την εποχή που έπρεπε, είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα.

Επίσης διαβάζω από την αρχή μέχρι το τέλος τις συνεντεύξεις του με αμείωτο ενδιαφέρον

Σχετικά με τη φωνή του, επίσης συχεχώς παρατηρώ ότι μου αρέσουν "αντικειμενικά"

άφωνοι ή κακόφωνοι καλλιτέχνες...Να το κοιτάξω;; ;)

 

btw μεγαλύτερο δίσκο τους θεωρώ το υπέροχο τίποτα

Τι φοβερό δισκάκι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη φωνή του, επίσης συχεχώς παρατηρώ ότι μου αρέσουν "αντικειμενικά"

άφωνοι ή κακόφωνοι καλλιτέχνες...Να το κοιτάξω;;

 

Μπα και εγω μια απο τα ιδια ειμαι (Jagger,Dylan,John Lee Hooker,Nick Cave και αλλοι),οι μονοι οντως καλλιφωνοι τραγουδιστες που μου αρεσουν ειναι οι ελληνες λαϊκοι τραγουδιστες... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μουσικοί με τους οποίους συνεργάζεται ο Αγγελάκας είναι κατ'αρχήν φίλοι του και για χρόνια μουσικοί του σύντροφοι.

Δεν νομίζω άνθρωποι όπως ο Σιώτας, ο Σαδίκης ή ο Βελιώτης να ..υποφέρουν όταν τον ακούν.

Απλούστατα διότι εμφορούνται από τις ίδιες μουσικές και κοινωνικές αγωνίες.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω ειμαι ο μονος που αντεδρασα οταν καποιοι ειπαν οτι ο Αγγελακας δεν τραγουδαει αλλα απαγγελει.Θελετε να μου πειτε μερικα τραγουδια των Τρυπες που δεν ταγουδαει ? Και μην μου πει κανενας το σημαινοντας θανατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου