Προς το περιεχόμενο

μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ συνεντευξη του γιαννη αγγελακα!


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορεις να μου πεις αν θες καποιον που γραφει εκπληκτικους στιχους κατα τη γνωμη σου?

 

ελληνα

 

αυτο για τους αδερφους κατσιμιχα δεν το σχολιαζω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

μπορεις να μου πεις αν θες καποιον που γραφει εκπληκτικους στιχους κατα τη γνωμη σου?

 

ελληνα

Νομπελίστα;

Μετεφρασμένο σε 15,000 γλώσσες;

 

Ή κάποιον άλλο; ;D

εντάξει... το παρατραβάω με τον ορισμό της λέξη "στίχο" αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομπελίστα;

Μετεφρασμένο σε 15,000 γλώσσες;

 

Ή κάποιον άλλο; ;D

εντάξει... το παρατραβάω με τον ορισμό της λέξη "στίχο" αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας!

 

 

το ρωτησα αυτο γιατι ειπε ο φιλος ο manos_m οτι καποιοι απο τους στιχους του αγγελακα του φανηκαν καλοι.

και ηθελα ας πουμε αν γινεται να δω πως αντιλαμβανεται τον εκπληκτικο στιχο

 

δε βλεπω γιατι με ειρωνευεσαι λοιπον

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι που εμείς που προλάβαμε το Σιδηρόπουλο να παίζει Σάββατο βράδυ σε μισοάδειο "ΑΝ" (ναι αυτόν το Σιδηρόπουλο), το εκτιμήσαμε ιδιαίτερα.

+1

Πάντως (ήμουν κι εγώ εκεί) ήταν μεγάλο πράγμα ότι ήταν μισογεμάτο έτσι που ήταν ο Παύλος.  ;)

 

Φίλτατοι. Λέμε πάλι τα ίδια.  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις μεγαλυτερες μορφες της ελληνικης ροκ σκηνης(και ας ξινιζουν τα μουτρα τους ΚΑΠΟΙΟΙ).Συμφωνω με Σουπερφανκ,οτι προκειται περι ποιητη.

 

**Προς Σουπερφανκ.

Κατα την γνωριμια σας,πες μου οτι καταδεχτηκε να σε αφησει να τραγουδησεις στιχους του και θα παθω τετανο!!!!! :) ;) :D ;D 8)

Ουλι Τζον Ροθ ιζ μπακ!Αμα σου ξηγηθω κανα Κουντερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι φανατικός με τρύπες, αλλά μου αρεέσουν πολύ μερικά τραγούδια τους ( και έχω παίξει και διασκευή τους... μπροστά σε κόσμο :) ) και νομίζω ξέρετε πια πόσο ανθέλληνας είμαι :) αλλά η άποψή μου είναι ότι αν είχαν γεννηθεί στο λ.χ. Manchester θα τους ήξερε, και δικαιότατα, όλος ο πλανήτης.

 

Επίσης ενδιαφέρον έχει κατά τη γνώμη μου ότι σχεδόν όλα τα "φρέσκα" πράγματα τα τελευταία 30 χρόνα ξεκίνησαν από πάνω (Θεσσαλονίκη) (Αθηναίος είμαι, μην αρχίσουμε και τοπικιστικούς καβγάδες  ;D )

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλέ μου άνθρωπε, ποια ιδιομορφία είχαν αυτές οι μπάντες, σε σύγκριση με Τρύπες;;;

 

ΟΛΕΣ οι μπάντες στον κόσμο ΕΚΤΟΣ από ραπ, έχουν τραγουδιστές που τραγουδάνε, είτε είναι οι Spandau Ballet, είτε πανκ, είτε παίζουν δημοτική μουσική με κλαρίνα, ε, οι Τρύπες ΔΕΝ είχαν τέτοιο τραγουδιστή, εδώ μιλάμε για εξαίρεση των εξαιρέσεων Ω εξαίρεση, δεν μιλάμε απλά για αυτό το κάτι που ξεχωρίζει την Α μπάντα από τη Β και που πάντα υπάρχει...

 

τέσπα δεν θα μαλώσουμε, ο καθένας με τη (σεβαστή) γνώμη του

 

Παιρνω ενδεικτικα αυτο το ποστ σαν ενδεικτικο εντομοεκπορευθεν ανοιξιατικο τσιμπηματακι για την ερωτηση:

 

Τι σημαινει "τραγουδαω"?

 

Το να λες για καποιον οτι δεν τραγουδαει, αλλα απαγγελει, ειναι σαν να λες απο την σκοπια του ακροατη κλασσικης (και οχι μοντερνιστικης) κλασσικης μουσικης σε καποιον μουσικο παραδοσιακης/ροκ/μοντερνας μουσικης, π.χ. σε εναν μπλουζμαν, οτι δεν παιζει μουσικη. Το να χωριζεις την απαγγελια απο το τραγουδι ειναι σαν να χωριζεις την γραμματικη απο το συντακτικο η το χρωμα απο το σχημα η την τονικοτητα απο την ατονικοτητα η την μουσικη απο τον ηχο. Που τελειωνει το ενα και που αρχιζει το αλλο? Φυσικα  αυτες ειναι νοητες διακρισεις βασει ανθρωπινογενων μετρων και σταθμων, που επινοει/εφευρισκει ο ανθρωπος για διαφορους, ας μην επεκταθουμε αλλο, λογους. Εν συντομια να σου πω οτι αυτο που θεωρεις σαν απαγγελια ΕΧΕΙ κανονικοτατες τονικες και ρυθμικες αξιες ΚΑΙ απο κλασσικη σκοπια. Λεω απο "κλασσικη" ωστε να πιασω και την "χειριστη-συνηγορο-του-διαβολου" αντιλογια, γιατι στο κατω-κατω οποιος ακουει ΡΟΚ θα επρεπε να δινει προτεραιοτητα στην μουσικη, οχι στις οποιες και αναποφευκτα παροδικες ερμηνειες της, λεμε τωρα...

 

Και φυσικα και η απαγγελια απο την στιγμη που, απο την κλασσικη σκοπια λεω εστω, εχει ΡΥΘΜΟ&ΜΕΛΩΔΙΑ φυσικα και ΕΙΝΑΙ μορφη τραγουδιου, αρα ΚΑΙ τραγουδι.

 

  Καποιος για παραδειγμα που τραγουδαει σε διαστηματα μικροτονων δεν ειναι λιγοτερο τραγουδιστης απο καποιον που τραγουδαει σε διαστηματα ημιτονιων!!!

 

(α, και για να μην ξεχασω, το οτι ο Αγγελακας η ο καθε Αγγελακας τραγουδαει στην τελικη το αποδεικνυουν τα... τραγουδια του.)

 

Αυτα οχι σε αποκλειστικα προσωπικη απευθυνση φιλε gdevelek, αλλα ευκαιριας δοθεισης...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η απαγγελία σε καλύπτει ως τρόπο φωνητικής ερμηνείας στη ροκ/πανκ μουσική

 

κι αν πιστεύεις πως στα τραγούδια του αγγελάκα μπορείς να κάτσεις σε ένα πιάνο και να παίξεις νότες που αντιστοιχούν στον τρόπο που "τραγουδάει", π.χ. το "ταξιδιάρα ψυχή"...

 

...εγώ δεν έχω κάτι να σου απαντήσω, αφού είσαι καλυμμένος, αφού δεν βλέπεις κανένα "έλειμμα", αφού δεν βλέπεις έναν άλτη του ύψους που επιλέγει να περάσει κάτω από τον πήχυ,  δεν θα σου φέρω καμία αντίρρηση, είναι θέμα γούστου τελικά, φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου