Προς το περιεχόμενο

καμπίνα 2Χ12 με όγκο στα 200-300Ε..?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερούδια.. Έχω φάει τις τελευταίες ώρες διαβάζοντας θρέντς για καμπίνες αλλά μου μένουν διάφορα ερωτήματα.

 

Γενικά ψάχνω καμπίνα τύπου 2Χ12 γύρω στα 2-3 κατοστάρικα, μεταχειρισμένη ή καινούργια.

Παίζω σε βαρύ ήχο (stoner-heavy rock φάση, αλλά πιο Nightstalker από kyuss ήχο) και εκεί που κολλάω είναι ότι δεν μπορώ να ακούσω ό,τι θέλω, λόγω μη διαθεσιμότητας στην αγορά, οπότε έχω και πιο ειδικές ερωτήσεις:

 

Μιας και παίζω με έναν DSL50 (που έχει μια τάση να ξύνει), τα μεγάφωνα celestion vintage 30 που φοράνε οι περισσότρες που έχω δει, θα με ενοχλήσουν?

 

Από την άλλη και η engl 212 είναι με V30 και μια χαρά κτηνωδία (βασικά υπέροχη!..) βγάζει που την άκουσα...

 

Γενικά έχω σταμπάρει μια framus 2x12 (http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm), αλλά δεν μπορώ να την ακούσω και δεν θέλω να ρισκάρω έτσι.

 

Επίσης, έχει κανείς εικόνα αν είναι εφικτό και αν ναι πόσο θα μου κόστιζε να αντιγράψω ένα μωρό τύπου Road King 2x12 ή ENGL E212?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

If this isn't hell, it's the next best thing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτήν ακριβώς την καμπίνα έχω φίλε (Framus 212) και σε συνδυασμό με τον Marshall JCM900 που την παίζω έχω σχηματίσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Και 'γω βρισκόμουν στην θέση σου πριν μερικούς μήνες και κατέληξα σ' αυτήν. Για τα λεφτά της είναι πιστεύω η καλύτερη επιλογή. Στα καθαρά παιξίματα έχει τρομερό άπλωμα ο ήχος της και στα βρώμικα από όγκο άλλο τίποτα. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη κανονίζουμε αν θες ραντεβού να την δεις από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που σε πέτυχα γιατί είχα διαβάσει που ανέφερες ότι την πήρες κ ενδιαφερόμουν για την γνώμη σου! Δυστυχώς είμαι αθήνα, αλλά ευχαριστώ πολύ! Εσύ σε τι ήχο την χρησιμοποιείς? Επίσης από μπάσα πως τα πάει, που τα αγαπάω αρκετά?? 8)

If this isn't hell, it's the next best thing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω χρειαζόμουν καμπινα για παρα..μα ΠΑΡΑ πολυ ογκο, μιας και παιζω μεταλ. Πηρα αυτην την framus και με καλυψε τερμα. Την συνδυάζω  με laney lc15 που παραμορφωνεται απο fat foot made by telegun./

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συγκεκριμένο σετάκι παίζω grindcore/crust φίλε. Τα μπάσα από τον JCM900 τα έχω στο 7, τα πρίμα επίσης στο 7, τα μεσαία στο 3 και το presence στο 5. Γενικά βγάζει άπειρο όγκο και ατάκα, για 'μένα ότι πρέπει είναι. Αν δώσω και πιο πολλά μπάσα ανταποκρίνεται δεόντως.

Και να σου πω και κάτι άλλο στην τελική; Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να την πουλήσεις για να πάρεις κάτι πιο ακριβό (αν και δεν χρειάζεται νομίζω) δεν θα χάσεις τα λεφτά σου, σαν φρέσκο ψωμάκι θα φύγει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα ειχα ανοιξει ενα θεμα αλλα δεν μου απαντησε κανεις...οποτε εμβολιμα αν θελετε μου απαντατε... γιατι οχι 4χ12 ? δεν εχει περισσοτερο ογκο η 4χ12 ? και με αυτα τα λεφτα υπαρχουν απο οτι εχω δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ την 4x12 σκέτη υπερβολή φίλε. Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος. Με καμπίνες 2x12 σε homestudio και με ακραία παιξίματα (grindcore, death metal, thrash κτλ.) γίνεται έτσι κι αλλιώς χαμός, σε live με χώρους μέχρι και για 500 άτομα βγαίνεις επίσης άνετα, οπότε ποιος ο λόγος; Προσωπικά έχω παίξει και με καμπίνες 2x12 και με καμπίνες 4x12 χωρίς να δω ουσιαστικές διαφορές, οπότε επέλεξα τις πιο μικρές για καθαρά πρακτικούς λόγους (βλέπε κουβάλημα και εξοικονόμηση χώρου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το 2χ12 κι άλλο το 4χ12....αν θέλεις κάτι που θα το έχεις σπίτι και θα το μετακινείς συχνά μέχρι 2χ12 οπωσδήποτε...αλλιώς 4χ12 με κλειστά μάτια...

Να στο θέσω κι αλλιώς...Άλλα τα 1600 κυβικά με 120 άλογα και άλλο τα 3200 κυβικά με 240 αλόγατα....Διπλάσια μεγέθη...Προσωπικά παίζω στα clubs με 2χ12 αλλά στο studio μου ΚΑΡΑγουστάρω με το ΤΕΡΑΣ 4χ12  ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το 2χ12 κι άλλο το 4χ12....αν θέλεις κάτι που θα το έχεις σπίτι και θα το μετακινείς συχνά μέχρι 2χ12 οπωσδήποτε...αλλιώς 4χ12 με κλειστά μάτια...

Να στο θέσω κι αλλιώς...Άλλα τα 1600 κυβικά με 120 άλογα και άλλο τα 3200 κυβικά με 240 αλόγατα....Διπλάσια μεγέθη...Προσωπικά παίζω στα clubs με 2χ12 αλλά στο studio μου ΚΑΡΑγουστάρω με το ΤΕΡΑΣ 4χ12   ;)

 

ακόμη καλύτερα full-stack φίλε

 

όλα τα άλλα είναι ημίμετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμη καλύτερα full-stack φίλε

 

όλα τα άλλα είναι ημίμετρα

+1 σε αυτό  ;D

 

Επίσης το θέμα δεν είναι μόνο η ένταση! Καθώς ΔΕΝ ισχύει απόλυτα ότι μια 4x12 θα είναι διπλάσια σε ένταση από μια 4x12 (και αντίστοιχα ο συσχετισμός που έγινε με τα κυβικά και τα άλογα). Απλά ο ήχος που θα σου δώσει μια 4x12 θα βγει πολύ δύσκολα σε μια 2x12. Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι η μια είναι καλύτερη από την άλλη! Όλα είναι καθαρά θέμα γούστου και το βασικότερο τι θέλεις να πετύχεις. Από τις πιο ποιοτικές 2x12 καμπίνες που έχω ακούσει ήταν μια MESA (αυτή που είναι vertical). Πανάκριβη αλλά μόλις την ακούσεις καταλαβαίνεις γιατί.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου