Προς το περιεχόμενο

Ampless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά!

 

Ηχογραφεί κανείς κανάλια κιθάρας χωρίς να χρησιμοποιήσει ενισχυτή-καμπίνα (είτε αληθινό είτε κάποιο simulator)? Δε μιλάω απαραίτητα για το σύνολο των καναλιών κιθάρας ενός κομματιού αλλά έστω και για ένα κανάλι.

 

Σίγουρα το κάνουν κάποιοι (π.χ. οι Raveonettes αν θυμάμαι καλά έχουν γράψει και με πετάλι distortion χωρίς ενισχυτή-καμπίνα) αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι δεν το δοκιμάζουμε γιατί "η κιθάρα πρέπει να περνάει μέσα από ενισχυτή".

 

Προσωπικά, το δοκίμασα (έσπασα τα δεσμά λέμε!) και μου άρεσε το αποτέλεσμα. Με neck μαγνήτη, ένα eq κι έναν κομπρέσσορα πήρα έναν ζεστό/γλυκό ήχο που ήταν αρκετά κοντά σε αυτό που σκεφτόμουν και που θα ήταν δυσκολότερο να τον βρω με χρήση ενισχυτή. Φαντάζομαι πως μπορεί κανείς να πετύχει πολλούς ενδιαφέροντες ήχους (ίσως γιατί σκέφτεται κανείς διαφορετικά την όλη προσέγγιση του καναλιού όσον αφορά τον ήχο που θέλει να πετύχει και τα εφέ που θα χρησιμοποιήσει).

 

Τι λέει το forum?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ. οι Raveonettes

 

σε προενισχυτες που κανουν οσο το σπιτι σου.... ;D

 

τωρα αν βαλεις τη κιθαρα στο Μπεχρινγκερ δεν νομιζω να σου αρεσει το αποτελεσμα.

 

παντως οι περισσοτερες funk κιθαρες που εχεις ακουσει στη ζωη σου ετσι ειναι γραμμενες,καρφι σε,πολυ ακριβους,προενισχυτες (ολες οι funk κιθαρες του Prince & των Chic π.χ).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατά σύμπτωση πριν καμιά δεκαριά μέρες έπεσε για λίγο στα χέρια μου η παλιά μου les paul και επειδή δεν υπήρχε ενισχυτής κιθάρας  την έβαλα πάνω σε έναν Focusrite isa 430 από την αναλογική έξοδο σε μια φθηνή alesis κάρτα για να την χαιρετήσω... :)

 

και yep.. με ένα απλό room reverb στο sonar και με εξέπληξε... μπορεί να μην υπήρχε το "σκάσιμο" αλλά πραγματικά πρώτη φορά την είχα ακούσει έτσι στα καθαρά και αισθάνθηκα και βλάκας που όταν ασχολούμουν με το άθλημα δεν είχα σκεφτεί ποτέ να πειραματιστώ με διάφορους καλούς pre που είχαν περάσει από τα χέρια μου στο studio...

και έχει δίκιο ο Νίκος... στα ρυθμικά χωρίς την amp "βρώμα" και λίγο πείραγμα στο eq και ελαφρύ comp είχε μια κρυστάλλινη καθαρότητα χωρίς να "τσιγγίζει" ή να ακούγεται "λεπτή"...

 

και όταν έβαλα και το Analog Chorus σε αρπέζ ψάρωσα... κρίμα που δεν έγραψα τίποτις να σας το ανεβάσω... πιστεύω πάντως ότι αξίζει σίγουρα όποιος διαθέτει έναν καλό pre (όχι απαραίτητα "εξωτικό") να δοκιμάσει διάφορα... προσωπικά αν είχα και ενισχυτή εκείνη τη στιγμή θα τον δοκίμαζα ακόμα και σε σειρά με αυτόν... 8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μπάσα του Παρ-Τέρυ για τους Παράγκας, είναι γραμμένα καρφί στη κάρτα νέτα σκέτα και αρκετές δικές μου μπουθάρες το ίδιο.

Μάλλον δεν ανακάλυψα το τροχό, απλά η βαρεμάρα για μια γρήγορη εγγραφή με οδήγησε στη διαπίστωση πως δύσκολα σε ΣΠΙΤΙΚΗ εγγραφή μπορείς να πετύχεις πολλά περισσότερα με πενιχρά μέσα σα τα δικά μου.

 

          Όσο για τις προσομοιώσεις και αυτές παρότι αγράμματος, τις έχω χρησιμοποιήσει, αλλά προτιμώ το μικρόφωνο πάνω στον ενισχυτή και καρφί στη κάρτα. Δεν χρησιμοποιώ πατάλια-δεν κάνω ποδήλατο-οπότε μου είναι ευκολότερο να γράψω με ενισχυτή σκέτο με ένα μικρόφωνο.

                Μη το κουράζουμε, αι συνθέται της ποιότητός μου και με μανιετόφωνο να ηχογραφήσουνθα βγάνουν ήχο λαίμαι ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε τον Johnny Guitar Watson

 

Σωστος!

 

Όλα τα μπάσα του Παρ-Τέρυ για τους Παράγκας, είναι γραμμένα καρφί στη κάρτα νέτα σκέτα κ

 

Γιατι ΥΠΑΡΧΕΙ και αλλος τροπος γραψιματος μπασου εκτος απο καρφι στην κονσολα?  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=Superfunk link=topic=206112.msg842815#msg842815

 

Γιατι ΥΠΑΡΧΕΙ και αλλος τροπος γραψιματος μπασου εκτος απο καρφι στην κονσολα?  ;D

 

 

Αν ρωτήξεις τους μπασίσται θα σε πιουν πολλούς λαίμαι, μην νομίζεις πως αι μπουθαρίσται είναι οι μόνοι που έχχουν το προνόμιο του ΄΄καλού'' πγιοτικού ήχου λαίμαι  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχα ενα ευρω για καθε φορα που εγραφα παραλληλα ενισχυτη μπασου και μπασο καρφι και μετα απλα πετουσα στα σκουπιδια το track με τον ενισχυτη μπασου, χρησιμοποιωντας στη τελικη μιξη μονο το connect σημα, θα ημουν ΛΑΤΣΗΣ.... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου