Προς το περιεχόμενο

εχω μπερδευτει με τις σπουδες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και καιρο εχω παρει την αποφαση να παω σε καποια σχολη...ασχολουμαι με το να γραφω μουσικη για ταινιες μικρου μηκους με το να γραφω δικα μου κομματια,αλλα και να ενορχηστρωνω αλλων...στην σχολη θελω να παω για να μαθω να χειριζομαι οτι χρειαζομαι για τα παραπανω.π.χ.cubase,nuendo,vst instruments,effects,και γενικοτερα τον τροπο που δουλευει ενας μουσικος που θελει να ασχοληθει με τα παραπανω...μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στην sae και στο τμημα music production.τωρα τελευταια ομως σκεφτομαι μηπως τελικα δεν με βοηθησει.τα μισα μαθηματα του μου φαινεται οτι δεν μου ειναι χρησιμα σε αυτο που θελω να κανω...η γνωμη σας ποια ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκοπό να σε στενοχορίσω...αλλά δεν γίνεται και αλλιός...

 

Λοιπόν είμαι στο πρωτό έτος φοίτησης στο ΤΕΙ Ρεθύμνου (θες 10κ μόρια) (Μουσική Τεχνολογία και Ακουστική) και τα πράγματα μετά απο την υποχρηματοδότιση είναι χάλια...

 

Την Σ.Α.Ε. δεν την εμπιστεύομαι ούτε τα Ι.Ε.Κ.

 

Τα πάντα θα γίνουν ιδιοτικά στο τέλος

 

Αν θες να σπουδάσεις και να γίνεις κάτι σε αυτόν το πλανήτη στον τομέα σ, πάρε ένα δάνειο και πήγενε να σπουδάσεις έξω.

 

Στο Τ.Ε.Ι. δουλεύουμε όλα τα μουσικά προγράμματα άλλα έχουμε μόνο ένα μάθημα με είκονα και φωτισμό(το οποίο είναι και αυτό σε συνάρτιση με τον ήχο)

 

Υσ.Δεν με ενδιαφέρει πόσοι θα μ επιτεθούν για τις απόψεις μ.Δουλεύο 4 νύχτες την εβδομάδα σε σαντουιτσάντικο για να μπορώ να σπουδάζω αυτό το άθλιο τμήμα αλλά τι να κάνω, θέλω να πάρω ενα χαρτί π με ενδιαφέρει, λατρεύω το αντικείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κι απο μενα...απο οτι καταλαβα απο το θεμα που ξεκινας δειχνεις να εχεις μελετησει την μορφολογια της μουσικης, αν γραφεις μουσικη οπως δηλωνεις(εννοω αρμονια,ειδικο αρμονιας,ενορχηστρωση,μορφολογια..κτλ). Αν παλι εισαι εμπειρικος και γραφεις μεσω τεχνολογιας (Midi & Αudio) παλι εχει καλως. Δεν υπαρχει συζητηση για αυτο εντος του παροντος θεματος. η SAE θα σε ολοκληρωσει σε αυτο που ζητας. Ειναι σωστη και οργανωμενη πανω στο θεμα των software με πολλη εκπαιδευση,σεμιναρια,μαθηματα και workshops. Απο οτι καταλαβα σε ενδιαφερει να παιζεις το software στα δαχτυλα και να εισαι ολοκληρωμενος απο την αρχη του εργου σου μεχρι την παραδοση για το τελικο μαστερινγκ.

Σου την προτεινω ανεπιφυλακτα.(για τα εντος συνορων δεδομενα).

Καλημερα και παλι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και καιρο εχω παρει την αποφαση να παω σε καποια σχολη...ασχολουμαι με το να γραφω μουσικη για ταινιες μικρου μηκους με το να γραφω δικα μου κομματια,αλλα και να ενορχηστρωνω αλλων...στην σχολη θελω να παω για να μαθω να χειριζομαι οτι χρειαζομαι για τα παραπανω.π.χ.cubase,nuendo,vst instruments,effects,και γενικοτερα τον τροπο που δουλευει ενας μουσικος που θελει να ασχοληθει με τα παραπανω...μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στην sae και στο τμημα music production.τωρα τελευταια ομως σκεφτομαι μηπως τελικα δεν με βοηθησει.τα μισα μαθηματα του μου φαινεται οτι δεν μου ειναι χρησιμα σε αυτο που θελω να κανω...η γνωμη σας ποια ειναι??

 

το τί ειναι χρήσιμο και τί οχι ασε να το κρίνουν οι καθηγητες της εκαστοτε σχολης, αλλο ''δε με νοιαζει να μαθω το ταδε και το ταδε'' και άλλο το ''δε νομιζω να μου ειναι χρήσιμο''

 

η sae ειναι αν οχι η καλυτερη σχολη απο τις καλυτερς στο τομεα αυτο, ενδεικτικα θα σου πω οτι δε δινει αναβολη στρατευσης γιατί δεν θελουν να πανε μαθητες με κινητρο την αναβολη αλλα με αποκλειστικό κίνητρο τη θεληση για γνωση στον εκαστοτε τομεα που θα διαλεξει ο μαθητης.

 

επιπλεον οσοι μαθητες της μπαινουν φανταροι οταν απολυονται συνεχιζουν τις σπουδες τους εκει σε οσα μαθηματα τους εχουνε μεινει

 

 

Έχω σκοπό να σε στενοχορίσω...αλλά δεν γίνεται και αλλιός...

 

Λοιπόν είμαι στο πρωτό έτος φοίτησης στο ΤΕΙ Ρεθύμνου (θες 10κ μόρια) (Μουσική Τεχνολογία και Ακουστική) και τα πράγματα μετά απο την υποχρηματοδότιση είναι χάλια...

 

Την Σ.Α.Ε. δεν την εμπιστεύομαι ούτε τα Ι.Ε.Κ.

 

Τα πάντα θα γίνουν ιδιοτικά στο τέλος

 

Αν θες να σπουδάσεις και να γίνεις κάτι σε αυτόν το πλανήτη στον τομέα σ, πάρε ένα δάνειο και πήγενε να σπουδάσεις έξω.

 

Στο Τ.Ε.Ι. δουλεύουμε όλα τα μουσικά προγράμματα άλλα έχουμε μόνο ένα μάθημα με είκονα και φωτισμό(το οποίο είναι και αυτό σε συνάρτιση με τον ήχο)

 

Υσ.Δεν με ενδιαφέρει πόσοι θα μ επιτεθούν για τις απόψεις μ.Δουλεύο 4 νύχτες την εβδομάδα σε σαντουιτσάντικο για να μπορώ να σπουδάζω αυτό το άθλιο τμήμα αλλά τι να κάνω, θέλω να πάρω ενα χαρτί π με ενδιαφέρει, λατρεύω το αντικείμενο

 

η επαγγελματικη αποκατασταση σε αυτον τον τομεα ειναι πολυ δυσκολη και ο ανταγωνισμος ειναι φοβερος, το προβλημα δημιουργείται με τα δεκαδες ιεκ που βγαζουν χιλιαδες αποφοιτους καθε χρονο...που θα απορροφηθουν όλοι αυτοι...

 

θα διαφωνισω σχετικα με την εμπιστοσυνη σου στη sae, ειμαι σιγουρος οτι ειναι πολυ καλυτερη σχολη ακομα και απο το τει που πηγαινεις. εχει την καλυτερη φήμη, μπορει να μη σου δινει κρατικο χαρτι αλλα δεν εχει καμια σημασια γιατι το χαρτι που θα παρεις απο μια τετοια σχολη θα σου δωσει εφοδια και γνωσεις που το κρατικο χαρτι δε θα στα δωσει γιατι αν κρινω απο τις δικες μου σπουδες σε τει (σε αλλο τομεα) οι καθηγητες που κανουν δουλεια ειναι ελαχιστοι γιατι τους πιανει αυτη η σαπιλα-καβατζα-νοοτροπια του δημοσίου.

 

και ο υποψηφιος εργοδοτης δε θα κοιταξει αν εχεις κρατικο χαρτι ή οχι. θα κοιταξει αν ξερεις να χειριζεσαι πχ το cubase, logic κτλ. και μη σου πω οτι το χαρτι της sae θα του κεντρισει περισσοτερο το ενδιαφερον

 

προτείνεις στο φίλο να παει εξωτερικό...η sae δεν ειναι ελληνικό ιεκ ειναι αγγλικό και μπορει να κανει τον πρωτο κυκλο σπουδων εδω και να παρει σε 2 χρονια ''τα 4πλασια'' απο αυτα που θα παρεις εσυ (το εσυ ειναι γενικο) σε 4 χρονια απο το μπουρδελο το τει

 

συγγνωμη για την εκφραση και να σημειωσω οτι αναφερομαι στα τει-αει-ιεκ σε γενικες γραμμες τα κρατικα εκπαιδευτικα ιδρυματα

 

μη θεωρείσετε οτι κανω διαφήμιση στη σχολή, απλα 3 φιλαρακια μου την εχουν τελειωσει και ηταν υπερευχαριστημενοι

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μισα μαθηματα του μου φαινεται οτι δεν μου ειναι χρησιμα σε αυτο που θελω να κανω..

 

    * Macintosh Computers & OSX

    * Βασικές λειτουργίες κονσόλας

    * Συχνοτικοί - Δυναμικοί επεξεργαστές (Eq's, Compressors κ.ά.)

    * Προγραμματισμός μονάδων εφέ (Reverb, Delay, Distortion, Vocoder, Plug ins κ.ά)

    * Βασική μουσική θεωρία

    * MIDI

    * Hardware/Software Synthesis-Sampling (Native Instruments Educational Partner)

    * Ableton Live - SAE Certified Training Center

    * Logic Pro - SAE Certified Training Center

    * Reason

    * Digital Audio-Hardware Specifications

 

Δεν γνωρίζω τι θέλεις να κάνεις, αλλά τα αντικείμενα που διδάσκονται τα βρίσκω ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για πιστοποίηση Electronic Music Production!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    * Macintosh Computers & OSX

    * Βασικές λειτουργίες κονσόλας

    * Συχνοτικοί - Δυναμικοί επεξεργαστές (Eq's, Compressors κ.ά.)

    * Προγραμματισμός μονάδων εφέ (Reverb, Delay, Distortion, Vocoder, Plug ins κ.ά)

    * Βασική μουσική θεωρία

    * MIDI

    * Hardware/Software Synthesis-Sampling (Native Instruments Educational Partner)

    * Ableton Live - SAE Certified Training Center

    * Logic Pro - SAE Certified Training Center

    * Reason

    * Digital Audio-Hardware Specifications

 

Δεν γνωρίζω τι θέλεις να κάνεις, αλλά τα αντικείμενα που διδάσκονται τα βρίσκω ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για πιστοποίηση Electronic Music Production!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !!!!

 

ε

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας...το βασικο ζητουμενο ειναι να μαθω να παιζω στα δαχτυλα τα προγραμματα και να μπορω τις ιδεες μου να τις περασω στα προγραμματα...επισης να μαθω πως δουλευουμε ενα project..αρχη μεση τελος κτλ...για καποιους λογους δουλευω με pc.απο σπουδες εχω τελειωσει ειδικο αρμονιας και ακκορντεον.οποτε Macintosh Computers & OSX,Βασική μουσική θεωρία,Ableton Live,

Logic pro δεν νομιζω να μου χρειαζονται...η μηπως χρειαζονται???απο την αλλη τα μαθηματα δεν εχουν καθολου nuendo που θελω να το μαθω οποσδηποτε...ουτε vst instruments...εχω μπερδευτει...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαν μην μπερδευεσαι.

 

Σε μια σχολη,ιδιωτικη και μη,θα σου μαθουν πως να χειριζεσαι γενικα ενα

sequencer (ειτε λεγεται nuendo ,ειτε logic)

Επισης το ιδιο που ισχυει για VST που αναφερεις.Τα VST η αλλιως virtual instruments

δε παυουν να ειναι προσομιωσεις πραγματικων συσκευων οπως synthesizers & επεξεργαστες σηματος.

Επομενως αν εσυ αποκτησεις τις γνωσεις για τον χειρισμο αυτων τον μηχανηματων, δεν θα εχεις προβλημα να τις εφαρμοσεις ειτε σε πραγματικη ειτε σε virtual μορφη (VST)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας...το βασικο ζητουμενο ειναι να μαθω να παιζω στα δαχτυλα τα προγραμματα και να μπορω τις ιδεες μου να τις περασω στα προγραμματα...επισης να μαθω πως δουλευουμε ενα project..αρχη μεση τελος κτλ...για καποιους λογους δουλευω με pc.απο σπουδες εχω τελειωσει ειδικο αρμονιας και ακκορντεον.οποτε Macintosh Computers & OSX,Βασική μουσική θεωρία,Ableton Live,

Logic pro δεν νομιζω να μου χρειαζονται...η μηπως χρειαζονται???απο την αλλη τα μαθηματα δεν εχουν καθολου nuendo που θελω να το μαθω οποσδηποτε...ουτε vst instruments...εχω μπερδευτει...  ???

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Προφανώς είναι Mac Oriented το τμήμα.  Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο τμήμα με χρήση PC Οriented software (πχ αντί για Logic, το Sonar).

 

Πιστεύω ότι αν δουλεύεις σε PC, θα δυσκολευτείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματα του Logic και Macintosh Computers & OSX, γιατί δεν θα έχεις τη δυνατότητα να εξασκηθείς σπίτι σου (αν θα υπάρχουν εργασίες πάνω σε αυτά, δυστυχώς δεν θα μπορείς να τα παρακολουθήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η sae δεν ειναι ελληνικό ιεκ ειναι αγγλικό και μπορει να κανει τον πρωτο κυκλο σπουδων εδω και να παρει σε 2 χρονια ''τα 4πλασια'' απο αυτα που θα παρεις εσυ (το εσυ ειναι γενικο) σε 4 χρονια απο το μπουρδελο το τει

 

Δεν το ήξερα ότι είναι αγγλική σχολή , σορρυ νομιζα οτι ειναι απλα μια μαλακια ΙΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου