Προς το περιεχόμενο

Fostex PM-04 or M-audio BX5A?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στεινω ενα  home-studio  και ενδιαφερομαι να αγορασω μονιτορ... FOSTEX PM-04 or m-audio bx5a..... αυτα τα 2 εχω στο μυαλο μου... Ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο??? εχετε τπτ αλλο να μου  προτεινετε??Ευχαριστω!!! ;D ;D :) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,

 

Πριν απο μια εβδομαδα ακριβως πηρα τα M-Audio BX5a και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Ειδικα τα μπασσα ειναι αρκετα σφιχτα. Τα χρησιμοποιηω για να γραφω και να κανω mixing αλλα επισης τρελλενομαι να ακουω και μουσικη απο αυτα, τωρα ακουω μουσικη μονο απο αυτα βασικα.

Πηγαινε να τα ακουσεις αν εχει καπου κοντα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,

 

Πριν απο μια εβδομαδα ακριβως πηρα τα M-Audio BX5a και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Ειδικα τα μπασσα ειναι αρκετα σφιχτα. Τα χρησιμοποιηω για να γραφω και να κανω mixing αλλα επισης τρελλενομαι να ακουω και μουσικη απο αυτα, τωρα ακουω μουσικη μονο απο αυτα βασικα.

Πηγαινε να τα ακουσεις αν εχει καπου κοντα σου.

 

Ευχαριστω ρε φιλε.... και εγω για m-audio σκεφτομαι πιο πολυ..... εχει κανενας αλλος να προτινει κατι????(παρακαλω) ;D :) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα γνωστο που ειχε τα Fostex και δεν πολυηταν ευχαριστημενος αν και νομιζω σε τετοια κλαση (χρηματων) δεν παιζει να εχουν και πολλες διαφορες μεταξυ τους. Παντως απο γνωμες που εχω ακουσει γενικα, τα M-Audio και τα Behringer της κατηγοριας αυτης κρατανε πιο πολυ απο ολα (δεν χαλανε ευκολα).

 

ΥΓ.: Τα Fostex PM-4 τα ειδα να τα πουλανε στο Plaisio οταν πηγα για ενα παιδι να παρει ηχεια για PC και τα διναν ως ηχεια για PC και αυτα (ουτε καν ανεφεραν οτι ηταν Monitors...  ::))  ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα!!!! ναι το εχω δει και εγω στο πλαισιο αυτο!!!! Σχετικα με τα Fostex αυτα ακουσα οτι βγαζουν τα μποασα ενος 5 inch και εχουν παρα πολυ καλη ευκρινεια.....αλλα νταξει μαλλον τα m-audio θα παρω....  ;D ;D ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα M-Audio και τα Behringer της κατηγοριας αυτης κρατανε πιο πολυ απο ολα (δεν χαλανε ευκολα).

Να σου πω ρε φιλε.... κοιταξα και αυτα εδω:

http://www.thomann.de/gr/behringer_b1030a.htm

Στην ιδια τιμη περιπου εχει ακουσει τπτ για αυτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... Τα 2010 δεν τα εχς ακουσει.

Αλλα εχω ακουσει τα Β2030Α Truth

http://www.thomann.de/gr/behringer_b2030a_truth_aktivmonitor.htm?sid=569114592a6f4e296426be675bb761ae

 

(καθως και τα 3030Α Truth).

 

Τα Behringer που ακουσα ειναι καλυτερα για ακροαση μουσικης καθως εχουν limiters που μπορεις να τους ενεργοποιησεις και να τα κανεις σαν high-end ηχειο.

Γι'αυτο και τα 2030 ειναι λιγο πιο ακριβα απο τα M-Audio. Παντως εμενα μου αρεσουν καλυτερα τα Μ-Audio ειδικα για Monitors και μου αρεσουν επισης περισσοτερο για ακροαση απο οτι τα Behringer.

Το μοντελο 1030 δεν το εχω ακουσει καθολου και δεν ξερω τι παιζει αλλα ειναι μαλλον "παρακατιανο" σε σχεση τα 2030 και 3030 που σου λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παλιοτερα τα m-audio.

αναμεσα στα fostex και τα bx-5 θα επαιρνα χωρις συζητηση τα fostex.

 

εχω τα pm05 mkii , και δεν εχουν σχεση με αυτο που ακουγα απο τα m audio.

 

δως τους μια ευκαιρια ακροασης οπωσδηποτε!!

 

behringer : NO...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σορρυ που ξεθαβω αυτο το θεμα αλλα τωρα ειμαι και εγω στο ιδιο δίλημμα!

Απο τη μια ακουω αρνητικα σχολια για τα φοστεξ και θετικα για τα bx5 d2 και απο την αλλη ακριβως το αντιστροφο!!! ΠΛΙΖ πειτε μου ποια νομιζετε οτι αξιζουν περισσοτερο! Οποιος εχει κανενα απο τα 2 εχει αντιμετωπισει ποτε προβληματα? και αν ναι τι προβληματα?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γίνεται είναι ότι και τα 2 μοντέλα είναι χαμηλής ποιότητας και πιστότητας.

Η περίπτωση να σας απογοητεύσουν ή να πάθουν κάποιο πρόβλημα είναι υψηλή. Η πιστότητα του ήχου είναι δυστυχώς απογοητευτική σε όλα τα επίπεδα.

 

Γιαυτό πάντα συμβουλεύω να ανεβείτε λίγο στην τιμή και να πάτε για τα Yamaha HS50M ή τα HS80M για καλύτερη πιστότητα στις χαμηλές συχνότητες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου