Προς το περιεχόμενο

Επιλογή volume pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα, εχτές είχα πρόβα και συνειδητοποίησα ότι χρειάζομαι volume pedal. τόσο καιρό ζαχαρώνω το ernie ball jr 6180 αλλά άσε ότι είναι ακριβό έχω διαβάσει ότι έχει θέμα και με το κορδονάκι του, χαλάει ψηλό εύκολα. ενι γουει θέλω την γνώμη σας και την βοήθειά σας στο να επιλέξω volume pedal αλλά να μην είναι και κάνα τέρας στο μέγεθος γιατί το pedalboard είναι αρκετά φορτωμένο. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίο σε ποιότητα μου φάνηκε το εξής :

 

http://www.dv247.com/studio-equipment/boss-fv-500l-foot-volume-pedal-low-impedance--35773

 

Είναι βέβαια λίγο μεγάλο (εντάξει δεν είναι και σαν την Πελοπόννησο... ;D), αλλά τό χω δουλέψει σε άγριες συνθήκες και δεν μου παρουσίασε το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος χρησιμοποιεί το παρακάτω και μου έκανε καλή εντύπωση, ιδιαίτερα η μπάρα με τα leds...

 

VisualSoundVolumePedal.jpg

 

Τα Ernie Ball έχουν θέμα, αλλά όχι ιδιαίτερο και υπάρχει και service kit.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Visual είναι όντως εντυπωσιακό, αλλά δεν το έχω ακούσει και πιστεύω ότι είναι πολύ βασικό μιας και είναι (από τα λίγα) active volume pedals εκεί έξω!

Έχω στο rig μου και το boss και το ernie ball jr. Και τα δύο είναι πολύ καλά, αλλά λόγω features δίνω +1 στο Boss. Τελείως στιβαρή κατασκευή, pot για min και max volume και (το καλύτερα για εμένα) βιδούλα που ρυθμίζει το πόσο σκληρό ή μαλακό θα είναι το πετάλι!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω features δίνω +1 στο Boss. Τελείως στιβαρή κατασκευή, pot για min και max volume και (το καλύτερα για εμένα) βιδούλα που ρυθμίζει το πόσο σκληρό ή μαλακό θα είναι το πετάλι!

 

Έτσι ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

euxaristo! oraio fenetai to boss. eixa kai ena paliotero tou kapote. to kalo einai oti einai gera petalia ta volume pedals tis boss. alla einai ligo koumoutsa. auto pou eixa ego itan 2 xiliometra mikos! anyway vasika exo ftiaxei xeiropoihto pedal board to opoio bainei mesa sa mia thiki kitharas kai xoraei just! xanti! kai to xo fortosei me 10 pedals kai giauto psaxno mikro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Guru

Οσον αφορά την αγορά ενός volume pedal τι θα πρέπει να "προσέξει" κανείς?

Εκτός από την ποιότητα κατασκευής, την χρονική διάρκεια εγγύησης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκτός από την ποιότητα κατασκευής, την χρονική διάρκεια εγγύησης.

 

Και βέβαια επιπροσθέτως τα Ohm (Πλην του visual sound που είναι active)

Τα high-impedance είναι για χρήση αμέσως μετά την κιθάρα ενώ τα low impedance είναι για χρήση σε προενισχυμένα σήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι παρεμφερές... για να χαμηλώνει η ένταση χωρίς να καθαρίζει όμως ο ήχος, το volume pedal πρέπει να μπει στο loop? Αν ναι απ'οτι κατάλαβα πρέπει να είναι  low impedance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου