Προς το περιεχόμενο

VHT special 6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως κρινετε την τιμη;

 

Θέτει νέα στάνταρντ χαμηλής τιμής και value for money. Είναι πια σκανδαλωδώς χαμηλά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήλπιζα να παίζει πιο κοντά στα 200 - 220. Σε σχέση με την τιμή του απλού και με τις αντίστοιχες τιμές από Αμερική. Με τόσα λεφτά πας σε άλλη κατηγορία όπου πλέον παίζουν πολλές λύσεις πχ bugera V22. Tο κακό είναι οτι για κάποιο λόγο τους VHT δεν τους φέρνει κανένα αλλο μεγάλο musicstore ώστε να συγκρίνουμε τιμές.

 

Eπεσε η τιμη του στα 222 :o

 

Τζαμπα ειναι,μη ξεχνας οτι ο ενισχυτης ειναι handwired,αν ηταν Αμερικανικος θα εκανε κανα χιλιαρικο.... ;)

 

Δεν εχεις κι αδικο...σκεφτομαι να τον αγορασω και να παιζω με το pod x3 live στο return του (κι ετσι δεν θα με νοιαξει και πολυ κιολας που δεν εχει eq μιας και θα τα ρυθμιζω ολα απο την πεταλιερα) και εκτος απο τα εφε να χρησιμοποιω και τα γκαζια της πεταλιερας, θα εχω ομως τελειως καθαρο ηχο ωστε να γινει αυτο ή μετα απο καποια ενταση θα αρχισει να βγαζει γρεζι; Aν και θα παρακαμπτω την προενισχυση οποτε θα εχω σωστα; Τωρα εχω αυτον --> http://www.dv247.com/guitars/crate-fw15r-guitar-amp-combo--53840 και συνδεω την πεταλιερα μεσω του cd input ωστε να παρακαμπτω την προενισχυση. Αξιζει να κανω την κινηση, θα εχω σημαντικη βελτιωση στον ηχο μου; Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ ηρθε χτες (το απλο μοντελο). Ομως οταν παιζω στην μι μπασα (απο μια ενταση και πανω) βγαζει μια μπασαδουρα-μπουκωμα σαν να τα φτυνει το μεγαφωνο. Μπορει να φταινε οι μαμισιες λαμπες? Γιατι απο οτι διαβασα το μεγαφωνο δεν ειναι κακο ωστε να χρηζει αλλαγης.

 

Υ.Γ παιζω με μια 335 που ηδη εχει εντονα μπασομεσαια αλλα και με μια solid body που επαιξα το κανει (λιγοτερο, αλλα το κανει)

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

    Χαιρετω.Επειδη σκεφτομαι να αγορασω αυτον τον ενισχυτη στην head μορφη του

 

(http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_head_av_sp_6h.htm) και επειδη τωρα

 

τελευταια εχω πολυ την μοντα μεσα μου  :P σκεφτομουν μηπως γινεται να αλλαξω την τελικη

 

Γνωριζω την υπαρξη του el84 ανταπτορακου αλλα θα με ενδιεφερε κατι σε πιο εξωτικο οπως

 

κατι σε κτ88 ας πουμε αλλα και ελ34 δεν θα με χαλαγε. Γουγλαροντας επεσα πανω σε αυτο

 

"Yup, it's from the same family of tubes I think but yes it fits into the 6v6 hole without mods or needing biasing. You can use any 6V6 or EL34, 6550 or KT88. " Αυτο κατα ποσο ισχυει ?

 

Παρακατω επεσα σε αυτο : I’ve been asked about substituting different output tubes in the Special 6. We’ve tested it with all of the usual guitar amp output tube types, and it works fine with all of them, thanks to its cathode-biased output stage. Beware that larger tubes can stress the power transformer’s heater winding current capability, so if you really like the sound with a EL34, 6550 or KT88, turn it off and let it cool down every hour or two.

 

This is what the Special 6 designer says about tube changes. Λογικο ακουγεται...

 

Να πω οτι αυτα τα διαβασα στο mylespaul forum http://www.mylespaul.com/forums/squawk-box/126734-vht-special-6-ultra-review.html

 

Κατι τελευταιο  για να μην κανω καινουριο ποστ. Επειδη δεν εχω ξαναπειραματιστει με κεφαλη-καμπινα το καλωδιο που τα συνδεει ειναι (οπτικα τουλαχιστον ) ιδιο με αυτο της κιθαρας που παει στον ενισχυτη. Ειναι ιδιο και στην ουσια ? Ευχαριστω παρα πολυ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   

Κατι τελευταιο  για να μην κανω καινουριο ποστ. Επειδη δεν εχω ξαναπειραματιστει με κεφαλη-καμπινα το καλωδιο που τα συνδεει ειναι (οπτικα τουλαχιστον ) ιδιο με αυτο της κιθαρας που παει στον ενισχυτη. Ειναι ιδιο και στην ουσια ? Ευχαριστω παρα πολυ !

 

 

όχι, είναι για πιο πολύ ρεύμα και δε χρειάζεται και θωράκιση.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφυγε αυτο. Ευχαριστω σκαντζο. Οσον αφορα τις τελικες ?

 

Για τις τελικές, από ό,τι φαίνεται δε θα έχεις πρόβλημα να βάλεις πρακτικά όποια λυχνία θέλεις στον vht αρκεί φυσικά να χωράει εκεί μέσα χωρίς να ακουμπά καλώδια κλπ και να προσέχεις μην "ανάψει" ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας. Όπως λέει κι ο σχεδιαστής του: σβήνε κι άφηνε τον να κρυώσει μετά από 1ώρα παίξιμο και θα είσαι Οκ.

Είχα βάλει κι εγώ σε έναν ibanez 5W με 6v6, μια 6L6 χωρίς πρόβλημα. Δεν έπαιζα και για ώρες βέβαια. Σκέφτομαι να βάλω σε έναν fame tube5 καμιά μεγαλύτερη λυχνία από την 6v6 αλλά θα υπάρχει θέμα χώρου...(ειναι από τους μικρότερους 5w λαμπάτους που υπάρχουν...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου