Προς το περιεχόμενο

VHT special 6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου μια και ο εν λογω ενισχυτής με ψήνει. Αν πρέπει κάποιος να επιλέξει ανάμεσα σε head+καμπίνα έναντι combo, αξίζει τα λίγα euro παραπάνω και την όχι και τόσο έυκολη μεταφορά για να κερδίσει το περισσότερο καθαρό headroom?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Headroom του ενισχυτη ειναι δεδομενο,αν δεν θες να κουβαλας καμπινα μπορεις να βαλεις ενα 10αρι με υψηλοτερο wattage,δεν νομιζω ομως να κερδισεις και τιποτα μια και το στοκ 10αρι ΕΧΕΙ headroom,εγω εχω βαλει μια 12AU7 στην προενισχυση και καθαριζει καλυτερα απο την 12ΑΧ7 ,με μονους μεχρι τη μεση ειναι κρυσταλλο,με διπλους και Ρ90 ομως "σπαει" μετα το 3. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

strat έχω με μονούς οπότε δεν θα έχω πρόβλημα μιας και επιζητώ καλά καθαρά. Thanks SF, θ' ακολουθήσω και τις συμβουλές σου στον τύπο των λυχνιών και θα είναι μια χαρά. Υπομονή λοπόν μέχρι τις 30/07 για να μπω κι εγώ επιτέλους στον κόσμο της λάμπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα το ειδα αυτο...  ευγε SF και (εστω ετεροχρονισμενα) μεγεια!  :)

 

Απο το σχεδιο φαινεται οτι κοιταει πολυ κατα Fender μερια.

 

Ειδα και τις φωτογραφιες απο τα εντοσθια στο site.

Mε καναδυο (...λεμε τωρα) πειραγματακια θα μπορουσε να γινει της κακομοιρας!...

 

ψιλο-Baxandall type tonestack, αλλα και πριν απο αυτο εχει ενα δικτυο αντιστασεων-πυκνωτων που προσομοιωνει το κλασσικο Fender tonestack με τα ποτενσιομετρα "κλειδωμενα" σε fixed θεσεις.

Αυτο το tonestack βγαινει εκτος με το pull του Volume και η αυξηση του "gain" γινεται γιατι το σημα δεν εχει απωλειες απο τα παθητικα στοιχεια.

 

 

πολυ ενδιαφερον μηχανακι.

 

με μια ...χουφτα sozo caps και μερικα ακομα "καλα" υλικα (συν τις NOS λαμπες που πολυ σωστα εβαλε ο SF) πιστευω οτι μπορει να γινει super! Να μην πω και τιποτα για DeltaPro και εχουμε προβληματα.....  ;D

 

Φανταζομαι οτι και με ενα Boss FRV-1 (fender reverb) θα fenderιζει ...ανεπανορθωτα!

 

αντε 36 και σημερα μεχρι τις 30/7.......    ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά το πήρα κ εγώ το εν λόγω ενισχυτάκι, μου ήρθε σήμερα και πετάω απ' την χαρά μου. Βέβαια ίσως φταίει ότι είναι ο πρώτος μου λαμπάτος ενισχυτής και γι' αυτό μου φένεται τόσο πολύ ανώτερος σε σχέση με τα τρανζίστορ που είχα. Επίσης είναι πάρα πολύ καθαρός με την strat μου (kinman woodstock set pups) σε αρκετά μεγάλη ένταση και χωρίς να αλλάξω την 12αχ7 με 12au7 που προτείνει ο δάσκαλος (SF). Κάποια στιγμή θα γίνει η αλλαγή και στις δύο λάμπες.

Ευτυχώς που υπάρχει κ ο SF και ανοίγουν τα μάτια μας.

Μία ερώτηση έχω μόνο (το κράξιμο μετά την απάντηση παρακαλώ..)

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος από λαμπάτους αφού όπως είπα είναι ο πρώτος μου, πως αλλάζουμε τις λάμπες? Τις τραβάμε ή γίνεται κάπως αλλιώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τραβας ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.

 

Εγω αλλαξα την 12ΑΧ7 με μια 12AU7 γιατι απλά ο ενισχυτης ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ...και ηθελα να τον εξημερωσω.....τελικα βρηκα το χρυσο μεσο με μια 12ΑΥ7 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως SF είναι πολύ δυνατός ο ενισχυτής.

Οκ με τις λάμπες.

τελικα βρηκα το χρυσο μεσο με μια 12ΑΥ7 

Δηλαδή η 12ΑΥ7 είναι κάτι ανάμεσα σε 12ΑΧ7 και 12ΑU7?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου