Προς το περιεχόμενο

VHT special 6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να μη νομιζουν μερικοι οτι τα ξερουν ολα οριστε και ενα προχειρο κλιπ ηχογραφημενο  με ενα απλο μικροφωνο υπολογιστη.

riff1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω (αν διαβασα καλα) ειπες οτι πηρες τον εν λογω ενισχυτη για εξασκιση.

 

δεν διαβασες καλα.

 

 

ετσι ο συγκεκριμενος ενισχυτακος με ικανοποιει πληρως μια και ειναι πολυ καθαρος και ΠΟΛΥ δυνατος με εξαιρετικο headroom για το μεγεθος,το βαρος του και την τιμη του,με δυο απο δαυτους σε στερεο δεν θα ειχα κανενα προβλημα να παιξω ακομα και στο Μαρακανά.... Grin

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαβασες καλα.

 

 

Ναι εχεις δικιο τωρα που το ξαναδιαβαζω γραφεις: "Μολις χτυπησα αυτο το μωρακι,για το... studio ;D  και για τα gigs μου" Συγνωμη λαθος καταλαβα

 

Μπαι δι γουει, τελικα ανακαλυψα οτι οι judas priest και sepultura δεν ηταν οι μονοι που χρησιμοποιουσαν τον φοβερο Fender Champ  διαβασα σε ενα αρθρο οτι και οι Metalllica τον χρησιμοποιουσαν στο ride the lightning, στο master of puppets αλλα κυριως στο  St. Anger

Ετσι μπηκα στο κοπο να ηχογραφισω δυο τρια metallica riffs να δω αν ο VHT πλησιαζει καθολου τον θρηλικο Fender Champ (αφου λες οτι ειναι ιδιοι.)

 

Ιδου

MetallicaMedley.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, PathosRey, άκουσα και τα δύο σου κλιπς. Θα συμφωνήσω με τον SF. Δεν κάνει για μέταλ. Το ότι εσύ θέλεις να κοπανάς τα ριφ σε αυτόν είναι άλλο πράγμα από το να πεις ότι ο ενισχυτής αυτός κάνει για metal. Πήγαινε σε κανα μαγαζί, άκου καναν πραγματικό ενισχυτή για metal, και τα ξαναλέμε. Αυτό που άκουσα μου θύμισε τον ss Squier 15 που έχω. Και αυτό δεν είναι καλό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, PathosRey, άκουσα και τα δύο σου κλιπς. Θα συμφωνήσω με τον SF. Δεν κάνει για μέταλ. Το ότι εσύ θέλεις να κοπανάς τα ριφ σε αυτόν είναι άλλο πράγμα από το να πεις ότι ο ενισχυτής αυτός κάνει για metal. Πήγαινε σε κανα μαγαζί, άκου καναν πραγματικό ενισχυτή για metal, και τα ξαναλέμε. Αυτό που άκουσα μου θύμισε τον ss Squier 15 που έχω. Και αυτό δεν είναι καλό.

Φιλε RayDTutto

1)και τα δυο ιεναι ηχογραφημενα με ενα φθηνο μικροφωνο υπολογιστη 5 ευρω,τα κοινα που χρησιμοποιουμε για τις συνομιλιες.

Μη δινεις βαση στην ποιοτητα αλλα στο gain.Eιναι ηχογραφημενα χωρις κανενα πεταλι μονο με την Bc Rich wartribe με το boost που εχει πανω η κιθαρα.

2)Εχω ηδη εναν VHT pittbull και εναν ENGL Invader οποτε ξερω λιγο πολυ τι θα πει high gain ενισχυτης.

3)Δεν ειπα ποτε οτι ο ενισχυτης αυτος ειναι οτι πιο αντιπροσωπευτικο για μεταλ. Ειπα απλα οτι για χρηση στο σπιτι ή για εξασκηση βγαζεις μια χαρα ηχο και για μεταλ.Ειδικα για τα λεφτα του ειναι κομπλε.

Αυτα απο μενα.Τα δεοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κι εγώ για το gain μιλάω. Τεσπαν, εφόσον έχεις αυτούς τους ενισχυτές, τότε καταλαβαίνεις κι εσύ ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα. Από αυτό που άκουσα, κι εγώ θα τον χαρακτήριζα vintage gain τον ενισχυτή. Σου λέω και πάλι, άλλο τι επιλέγεις να παίξεις εσύ σε αυτόν. Μπορείς όσο θέλεις να κάνει πράκτις για μέταλ, αλλά δεν ακούς την αδειανίλα στο γκα-γκα-γκα; Δεν μπορεί. Anyway, YMMV. Μεγειές.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κι εγώ για το gain μιλάω. Τεσπαν, εφόσον έχεις αυτούς τους ενισχυτές, τότε καταλαβαίνεις κι εσύ ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα. Από αυτό που άκουσα, κι εγώ θα τον χαρακτήριζα vintage gain τον ενισχυτή. Σου λέω και πάλι, άλλο τι επιλέγεις να παίξεις εσύ σε αυτόν. Μπορείς όσο θέλεις να κάνει πράκτις για μέταλ, αλλά δεν ακούς την αδειανίλα στο γκα-γκα-γκα; Δεν μπορεί. Anyway, YMMV. Μεγειές.

 

+10000

 

υπαρχουν και μερικα μερη σε μεταλ κομματια (π.χ.των Metallica που αναφερεις) οπου οντως χρησιμοποιουνται τετοιοι vintage ηχοι (ειναι αλλωστε και η...καλυτερη ηχητικη στιγμη τους... ;D) αλλα η "νορμα" στο μεταλ θελει "τσαγκα-τσουγκα"...απο ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΗ  ;D & αυτος ενισχυτης   "τσαγκα-τσουγκα"...απο ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΗ δεν εχει.... ( "τσαγκα-τσουγκα"=γκα-γκα-γκα?ΑΦΤΟ ΙΝΕ?? ;D ;D)

 

Κατα τα αλλα εξασκηση κανεις ακομα και ΧΩΡΙΣ ενισχυτη για οποιοδηποτε ειδος μουσικης....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο τωρα που το ξαναδιαβαζω γραφεις: "Μολις χτυπησα αυτο το μωρακι,για το... studio ;D   και για τα gigs μου" Συγνωμη λαθος καταλαβα

 

 

Δεν διαβασες ομως αυτο που εγραψα παρακατω

 

θα επανελθω με εκτενες review μολις τον παραλαβω...

 

anyway,δεν βλεπω να υπαρχει περιπτωση συννενοησης οποτε αστο καλυτερα....(βλεπεις οτι παρολο που μου επιτεθηκες απροκλητα πρωτος σε συγχωρω...... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά ένα update και από μένα:

Κλείνωντας περίπου έναν μήνα με τον συγκεκριμένο ενισχυτή μόνο τα καλύτερα έχω να πω.

Αν και δεν έχω πολύ εμπειρία από λαμπάτους (είναι ο πρώτος μου), επιτέλους τα πετάλια μου (cry baby και boss bd-2 keeley mod, μόνο αυτά έχω) ακούγονται όπως ήθελα να ακούγονται και βγάζω τους ήχους που είχα στο μυαλό μου (όχι metal, χαμηλό overdrive).

Βέβαια δεν χρησιμοποιώ το drive του ενισχυτή γιατί για να βγει πρέπει να παίζεις σε ΠΟΛΥ μεγάλη ένταση μιας και μου βρωμίζει δύσκολα. Συνοψίζοντας είναι ένα πολύ ωραίο μηχάνημα, πάντα κατά την γνώμη μου, με αξιοποιήσιμα και τα δύο modes λειτουργίας (low-high), πάρα πολύ ωραία καθαρά με αρκετό headroom και αξίζει μέχρι και το τελευταίο cent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπαι δι γουει, τελικα ανακαλυψα οτι οι judas priest και sepultura δεν ηταν οι μονοι που χρησιμοποιουσαν τον φοβερο Fender Champ  διαβασα σε ενα αρθρο οτι και οι Metalllica τον χρησιμοποιουσαν στο ride the lightning, στο master of puppets αλλα κυριως στο  St. Anger

Ετσι μπηκα στο κοπο να ηχογραφισω δυο τρια metallica riffs να δω αν ο VHT πλησιαζει καθολου τον θρηλικο Fender Champ (αφου λες οτι ειναι ιδιοι.)

 

Ιδου

 

Αυτά είναι! Metal is forever που λέει και o Ralph. Τον ενισχυτή τον έχεις τέρμα στο κλιπ? Άλλες ρυθμίσεις? Το boost της κιθάρας είναι το emg pa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου