Προς το περιεχόμενο

Ποιος ειναι ο καλυτερος ενισχυτης για metal εως 300 ευρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για παράδειγμα αυτές: (στα λεφτά που ψάχνει το παληκάρι)

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_rga42t_bk.htm

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_rg350_ex_bk.htm

 

 

Πάντως btw ακόμα και με ακριβή Heritage LP σε ζόρικο λαμπάτο ενισχυτή που έπαιξα, το distortion δε μου άρεσε. Προσωπική άποψη βέβαια.

 

Καλα οργανακια φαινονται, δεν τα εχω παιξει. Αμα θελει να κανει την υπερβαση, να ριξει μια ματια σε ART. Μεταμφιεσμενοι γκαζοφονιαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοίτα αυτό που λές οτι με λες παύλ δν μπορείς παίξεις μέταλ είναι μουφιά....εξάλου πλι καλοί μεταλάδες κιθαρίστες χρησιμοποιούν λες παύλ...οι τζακσον είναι οτι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου,μου χαλάει την όρεξη να παίξω...δεν αξίζουν τα λεφτά τους...μόνο αν πάς πλι πιο πάνω απο 1000 ευρώ θα πάρεις κατι ποιοτικό σε τζάκσον....για μένα οι λες παύλ(αν είναι και μαύρη :P) είναι απο τις καλύτερες για μεταλοειδή ριφάκια.....όσο για το ντιστορτιον ένας φίλος μου παίζει epiphone les paul black beauty σε λαμπάτο ενισχυτή marshall tsl100 chimaira και machine head με ένα επιπλέον od και βγάζει πλι καλό μέταλ ήχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου που διαβασες στο "μουφιά" ποστ μου οτι δε μπορεις να παιξεις μεταλ με ΛΠ....

Είπα ότι δε μου άρεσε το distortion τους. Είπα επίσης ότι αν του αρέσει το distortion να την πάρει με 1000. Είπα ότι μπορεί και να υπάρχουν καλύτερες ταστιέρες για μέταλ.

 

Take it easy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπα οτι λές οτι είναι μουφιά ;D απλώς oι gibson-epiphone εχούν ένα ιδαίτερο παίξιμο σε σχέση με τις άλλες όμως αν ξέρεις όντως κιθάρα ο χρόνοσ προσαρμογής είναι 10 λεπτά....τώρα για μέταλ ακριβώς τα ίδια....τώρα για μέταλ ποιές είναι η πιο κατάλληλες κιθάρες νομίζω σχεδόν όλες....μπορεί να πάρει απο fender strat(iron maiden) μέχρι λες παυλ(adam jones-tool)...αυτά ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι δε μου άρεσε το distortion τους.

 

οι ηλεκτρικες κιθαρες δεν εχουν ...distortion,in fact δεν εχουν καν ΗΧΟ,ηχο και distortion εχουν οι ενισχυτες κατα κυριο λογο και τα εφε/μαγνητες κατα δευτερο.

 

μια Les Paul με τους καταλληλους μαγνητες/εφε και τον καταλληλο ενισχυτη μπορει να εχει οσο distortion θελεις and than some.

 

τα παραπανω μπορεις αλλωστε να τα διαπιστωσεις και μονος σου,βαλε μια απλη LP σε εναν Diezel & την..... καλυτερη μεταλοκιθαρα σε εναν...Gorilla.. ;D & θα δεις πια εχει το...καλυτερο distortion.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ηλεκτρικες κιθαρες δεν εχουν ...distortion,in fact δεν εχουν καν ΗΧΟ,ηχο και distortion εχουν οι ενισχυτες κατα κυριο λογο και τα εφε/μαγνητες κατα δευτερο.

 

μια Les Paul με τους καταλληλους μαγνητες/εφε και τον καταλληλο ενισχυτη μπορει να εχει οσο distortion θελεις and than some.

 

τα παραπανω μπορεις αλλωστε να τα διαπιστωσεις και μονος σου,βαλε μια απλη LP σε εναν Diezel & την..... καλυτερη μεταλοκιθαρα σε εναν...Gorilla.. ;D & θα δεις πια εχει το...καλυτερο distortion.

 

Ναι βρε, δε διαφωνώ. Αλλά αν θες να δώσεις 300ε για κιθάρα και άλλα τόσα για ενισχυτή για να παίξεις μέταλ, μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες επιλογές από μία Επι ΛΠ. Απλά λέω να το ψάξει λίγο το παλικάρι, μην πάει και πάρει Επι ΛΠ με κλειστά τα μάτια (και τα αυτιά κυρίως)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση στην ερώτηση του συμφορουμίτη:

"Ποιος ειναι ο καλυτερος ενισχυτης για metal εως 300 ευρω?" είναι απλά ΚΑΝΕΝΑΣ!

 

Αν θες την γνώμη μου ψάξε στο ebay για μια προενίσχυση Rocktron Piranha. Πωλούνται στο γερμανικό ebay εκεί γύρω στα λεφτά σου. Με αυτό το μαραφέτι ό,τι ενισχυτή και να 'χεις θα ακούς αυτό που θες... είναι απίθανο μηχανάκι και πλέον πωλείται μεταχειρισμένο σε πολύ λογικές τιμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου