Προς το περιεχόμενο

Λαμπες ηχεια και μαγνητες... καιρος για αλλαγες.


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καμια ιδεα για τα ηχεια της Εμινενσ? Τι μοντελα να κοιταξω? V12? Governor? Redcoat? alla?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιλησα με τον ιδιοκτητη του ΧΧΧΧΧ, και μου προτεινε τα Celestion G12H Ann.70, G12H30 (made in UK), V30. Τα δυο πρωτα ειναι 30ρια, και αναρρωτιεμαι αν θα ειναι οκ με τον ενισχυτη μου που ειναι και αυτος 30βατ. Κλεινω προς το G12H30 (made in UK), ελπιζω να αξιζει τα εξτρα 50 ευρω σε σχεση με το κινεζικο αντιστοιχο.

 

Σε σχεση με λαμπες μου προτεινε JJ ECC83S = Harma ECC83-STR που στην ουσια ειναι ιδιες λαμπες, με την διαφορα οτι οι δευτερες ειναι απλα διαλεγμενες και τεσταρισμενες JJ.

 

Σε σχεση με τις ΕΛ84 μου ειπε να παρω Harma επειδη και καλα εχουν παχυτερο γυαλι και κατι αλλα για στρατιωτικες προδιαγραφες με αποτελεσμα χαμηλοτερο θορυβο τριξιμο και υψηλοτερη διαρκεια ζωης σε εναν κομπο ενισχυτη.

 

Να σημειωθει οτι στον δικο μου Λανευ μολις βαλω την ενταση τελικου/προ-ενισχυτη στο 7/10 (με χοτπλεητ) , αρχιζει να τριζει αλλα οχι μηχανικο τριξιμο, μαλλον τριζουν οι αντιστασεις μεσα στις ΕΛ84 που εχω ή κατι τετοιο.

 

Δυστυχως τα εμινενσ ειναι δυσευρετα στην Αγγλια, οποτε με βλεπω για Σελεστιον.

 

Ενα αλλο ασχετο που ακουσα ειναι οτι αντι να κανω οτιδιποτε απο τα παραπανω ειναι καλυτερα να παρω ενα πεταλακι εκουαλαιζερ.

 

Καμια ιδεα?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεινω προς το G12H30 (made in UK)' date=' ελπιζω να αξιζει τα εξτρα 50 ευρω σε σχεση με το κινεζικο αντιστοιχο.[/quote']

 

εγω ειμαι μεγαλος φαν των celestion και για τα G12H30 χωρις να εχω παιξει εχω ακουσει τα καλυτερα...οπως και εχω ακουσει απο πολυ και εμπειρο κοσμο οτι δεν αξιζουν τα 50€ διαφορα τα made in uk.παρε τα china. :wink:

εγω παντως(επειδη μου εχεις πει και τι ηχο θες πανω κατω)θα επαιρνα καμπινα με 2 greenbacks μεσα :wink: αλλα και με αυτα κοντα στα green εισαι :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ένα eq πετάλι θα σε βοηθήσει να πλησιάσεις τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου...

Οπότε μία καλή λύση αφού το ψάχνεις (και καλά κάνεις) είναι η εξής.

Δοκίμασε πρώτα ένα eq.Αν μπορέσεις δανείσου ένα από κάποιο γνωστό για λίγο καιρό πριν πας να αγοράσεις κάποιο.Δοκίμασε το σε όλες τις θέσεις στο input του ενισχυτή,στο fx loop,πριν ή μετά τα εφφέ (αν χρησιμοποιείς)

Αν αυτό δε σε πείθει δοκίμασε να βάλεις τις JJ.

H Harma όπως λες διαλεγμένες JJ είναι αλλά δεν πιστεύω πως το relabelling και η διαλογή αξίζουν τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή.Μπορείς να αγοράσεις selected JJ σε πολύ καλύτερη τιμή από τις Harma. Επίσης πρέπει να ξέρεις πως το buzz είναι ένα πρόβλημα που εμφανίζεται συνήθως σε combo ενισχυτές και ναι λυχνίες με παχύτερο γυαλί(και γενικά λυχνίες καλύτερης ποιότητας από τις Sovtek που φοράει η laney στους ενισχυτές της) θα βελτιώσουν την κατάσταση.Όλες οι JJ (ακόμα και από την εποχή που το εργοστάσιο ονομαζόταν Tesla στη δεκατία του 70 έως 90) έχουν αρκετά πιο παχύ γυαλί σε σχέση με τις άλλες.

Αν ούτε αυτό σε πείσει go eminence/celestion.

 

 

Ύστερόγραφο: Δεν είμαι ο αντιπρόσωπος των JJ στην Ελλάδα.

Τουλάχιστον όχι ακόμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ένα eq πετάλι θα σε βοηθήσει να πλησιάσεις τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου...

Οπότε μία καλή λύση αφού το ψάχνεις (και καλά κάνεις) είναι η εξής.

Δοκίμασε πρώτα ένα eq.Αν μπορέσεις δανείσου ένα από κάποιο γνωστό για λίγο καιρό πριν πας να αγοράσεις κάποιο.Δοκίμασε το σε όλες τις θέσεις στο input του ενισχυτή' date='στο fx loop,πριν ή μετά τα εφφέ (αν χρησιμοποιείς)

Αν αυτό δε σε πείθει δοκίμασε να βάλεις τις JJ.

H Harma όπως λες διαλεγμένες JJ είναι αλλά δεν πιστεύω πως το relabelling και η διαλογή αξίζουν τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή.Μπορείς να αγοράσεις selected JJ σε πολύ καλύτερη τιμή από τις Harma. Επίσης πρέπει να ξέρεις πως το buzz είναι ένα πρόβλημα που εμφανίζεται συνήθως σε combo ενισχυτές και ναι λυχνίες με παχύτερο γυαλί(και γενικά λυχνίες καλύτερης ποιότητας από τις Sovtek που φοράει η laney στους ενισχυτές της) θα βελτιώσουν την κατάσταση.Όλες οι JJ (ακόμα και από την εποχή που το εργοστάσιο ονομαζόταν Tesla στη δεκατία του 70 έως 90) έχουν αρκετά πιο παχύ γυαλί σε σχέση με τις άλλες.

Αν ούτε αυτό σε πείσει go eminence/celestion.

 

 

[b']Ύστερόγραφο: [/b]Δεν είμαι ο αντιπρόσωπος των JJ στην Ελλάδα.

Τουλάχιστον όχι ακόμα :D

 

Οποτε να αποφυγω τον τυπο στην Αγγλια με τις Χαρμα...

 

Ο Λανευ μου φοραει TAD ΕΛ84 και υποθετω ιδια μαρκα λαμπες προενισχυσης. Απο οτι ειδα, οι TAD πρεπει να ειναι παρα πολυ καλες ΕΛ84, οποτε μαλλον με βλεπω για καμια JJ στην προενισχυση.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω εμινενς ηχεια στην Αγγλια...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις Harma δεν είπα να τις αποφύγεις απλά σου εξήγησα τι παίζει,σίγουρα θα είναι καλές λυχνίες απλά τις βαράνε λίγο παραπάνω όπως και τις TAD.

Αν στην προενίσχυση φοράς τις TAD 12AX7A-C ή τις 12ΑΧ7WΒ-R να τις αλλάξεις σίγουρα.Αυτές είναι κινέζικες και ρώσικες αντίστοιχα.

Όσο και να διαλέξεις μια λυχνία που από το σχεδιασμό της δεν έχει πάρα πολύ καλές επιδόσεις τι περιμένεις σαν αποτέλεσμα?Απάντηση: να έχει το "σωστό" gain,να μην είναι μικροφωνική και να μην "αστοχήσει" από την πρώτη ώρα χρήσης.Καλύτερο ήχο (όπως στην περίπτωση σου πιο γλυκά πρίμα) δεν περιμένεις.

Για τον τελικό αν φοράς τις TAD el84-str ή el84-Cz είσαι οκ.

 

Eminence μπορείς να παραγγείλεις από Γερμανία από το γνωστό μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να πω και εγώ την γνώμη μου για τις λάμπες προενίσχυσης μιας και πριν λίγο έκανα ένα πειραματισμό με τις λάμπες προενίσχυσης του peavey classic 30 και του tonebone Hot British (πετάλι distortion).

 

Συγκεκριμένα έβαλα την JJ ECC83S του Hot British στην θέση V1 του peavey (που έχει από την μάνα του 3 Electro Harmonix 12AX7ΕΗ και 4 Sovtek EL84 Russian και το ηχείο έχει αλλαχτεί με ένα Celestion Classic Lead) και αντίστοιχα την EH 12AX7 στο hot british. Το αποτέλεσμα ήταν στον Peavey τα καθαρά να γλυκάνουν εμφανώς και τα γκάζια να γίνουν και αυτά λίγο πιο μπάσα, πιο ογκώδη, βέβαια την πιο μεγάλη διάφορα την είδα στα καθαρά (και λογικό μιας και μονό η V1 αλλάχτηκε). Από την άλλη στο tonebone άνοιξε ο ήχος του, πιο αέρινος ας πούμε, πιο 3D και μάλλον με λίγο πιο πολύ gain αν και αυτό το πετάλι έχει gain από την μάνα του.

 

Παντός η JJ τελικά είναι όντως ένα και ένα για να γλυκάνουν τα πρίμα και άρα κατά την γνώμη μου στην περίπτωση σου θα είναι ιδανικές!!

 

Και μια ερώτηση! Που μπορούμε να βρούμε JJ προ και τελικές στην Ελλάδα? Έστω και relabelled δεν με πειράζει... :) Και αν δεν υπάρχουν, ποιες άλλες λάμπες προσεγγίζουν τον ήχο τον JJ και μπορούν να βρεθούν στην Αθήνα? Πχ Groove Tubes? Ξέρω ότι μπορώ να παραγγείλω από το net άλλα στην περίπτωση των λαμπών φοβάμαι ότι δεν θα έρθουν σώες και δεν το τολμώ, συν ότι θα ήθελα να τις έχω σχετικά γρήγορα μιας και έρχεται και ο στρατός...! Είδα και το άρθρο του Electrictabs για τις pre και ήταν αρκετά χρήσιμο και από ότι βλέπω και με το δικό μου τεστάκι, τα αποτελέσματα ταιριάζουν και προτείνω να γίνει το θέμα του Electrictabs για τις pre, sticky! :D

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JJ μπορείς να βρεις στον Πειραιά:

α)Κολοκοτρώνη 98

β)Σαχτούρη 96 (εδώ λίγο πιο φτηνά)

 

Αν θες να πάρεις λίγες λυχνίες (μέχρι 2-3) αγόρασε από Ελλάδα αλλιώς αν θες παραπάνω αγόρασε από εξωτερικό γιατί μαζί με τα μεταφορικά θα σου έρθει πιο φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!

 

Θα περάσω από εκεί για δω! Είναι κάποιο μαγαζί με μουσικά όργανα η με ηλεκτρονικά είδη?

 

¶κουσα επίσης ότι και οι groove tubes με την κατάληξη s στο τέλος (πχ. GT EL84s ή Ecc83s) είναι και αυτές relabeled JJ και άρα λογικά πρέπει να τις έχει και ο λογοθέτης (σαν αντιπρόσωπος που είναι) άλλα μάλλον υποθέτω ότι θα κάνουν αρκετά πιο ακριβά μιας και GT!

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

 

ΥΣ: by the way το άρθρο με το τεστ των preamp tubes είναι όλα τα λεφτά! :D

Στέλιος

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου